Wakacyjny rozkład jazdy wszedł w życie 14 czerwca. Szykuje się sporo zmian

1
Fot. Koleje Wielkopolskie
W niedzielę 14 czerwca wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów. Zmiany przygotowali zarówno przewoźnicy regionalni jak Koleje Wielkopolskie, ale także Polskie Koleje Państwowe. Część składów zmieni godziny odjazdów i przyjazdów, a inne zostaną przywrócone.

Walka z koronawirusem, zamknięcie kraju i zakaz przemieszczania się sprawiły, że przewoźnicy kolejowi stanęli przed wyzwaniem zorganizowania na nowo transportu publicznego oraz zmniejszenie strat. Stąd wstrzymanie kursowania wielu pociągów oraz zmiany przyjazdów i odjazdów części z tych, które pozostały. Zbliżające się letnie miesiące to jednak zawsze czas dodatkowych zmian i wprowadzenia w życie wakacyjnego rozkładu jazdy, który będzie obowiązywał od niedzieli 14 czerwca.

CZYTAJ: Przed Marcelem ostatni autoprzeszczep! Leczenie chłopca na ostatniej prostej!

Koleje Wielkopolskie

Koleje Wielkopolskie zapowiedziały korekty na 10 liniach. Część z nich przebiega przez południową Wielkopolskę przecinając m.in. Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Pleszew, Jarocin, Krotoszyn i Kępno.

Warto zwrócić uwagę na godziny odjazdów i przyjazdów pociągów, bo niektóre z nich zostały przyspieszone bądź opóźnione nawet o kilkadziesiąt minut.

Poznań – Jarocin – Kępno/Krotoszyn/Kalisz

 • 77805 relacji Jarocin (6:40) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 22 minuty później w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77137 relacji Jarocin (6:33) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 13 minut później w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77783 relacji Kępno (9:46) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 23 minuty później w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77823 relacji Krotoszyn (11:29) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 19 minut wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77817 relacji Krotoszyn (17:09) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 69 minut wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77825 relacji Krotoszyn (19:21) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 42 minuty wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77147 relacji Kalisz (8:04) – Poznań Gł. będzie odjeżdżał 45 minut później w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77738 relacji Poznań Gł. (6:45) – Kępno będzie odjeżdżał 11 minut wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77140 relacji Poznań Gł. (17:17) – Ostrów Wlkp. będzie odjeżdżał  23 minuty wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;

CZYTAJ: W Gołuchowie przyszły na świat kolejne żubry

Gniezno – Jarocin – Krotoszyn

 • 77538 relacji Gniezno (4:45) – Jarocin będzie odjeżdżał 21 minut później w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77642 relacji Gniezno (15:26) – Jarocin będzie odjeżdżał 23 minuty wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;
 • 77461 relacji Krotoszyn (15:24) – Gniezno będzie odjeżdżał 38 minut wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;

Leszno – Ostrów Wlkp.

 • 77273 relacji Ostrów Wlkp. (5:25) – Leszno będzie odjeżdżał 18 minut wcześniej w stosunku do obecnego rozkładu jazdy;

Polskie Koleje Państwowe

Sporo zmian szykuje się także w sferze połączeń dalekobieżnych. PKP Intercity przywróci kolejne połączenia, choć od początku maja na tory powróciło już ponad 100 składów wycofanych na czas pandemii koronawirusa oraz tych, które zostały skrócone.

Ponownie łatwiejsze stanie się dotarcie nad może i w góry. Do Świnoujścia będzie dojeżdżał TLK Wybicki przejeżdżający przez nasz region. W drodze powrotnej tego pociągu będzie można zabrać się m.in. do Krakowa. Przywrócone zostaną także połączenia do Zakopanego czy Bielska-Białej.

Otwarcie granic z stworzy także możliwość sukcesywnego przywracania międzynarodowych połączeń kolejowych m.in. do Niemiec, Czech i Austrii.

Należy się jednak liczyć z miejscowymi utrudnieniami związanymi z przebudową niektórych odcinków torów kolejowych. Zastępcza komunikacja autobusowa będzie ma być okresowo uruchamiana m.in. na trasie Krzepice – Kępno.

CZYTAJ: Wiemy, kiedy wystartuje Basen Miejski w Ostrowie!

Rezerwacja miejsc

W pociągach PKP Intercity 1 czerwca wprowadzono zakup biletów na wszystkie miejsca siedzące. Kilka dni później – obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. „Bilety jednorazowe są wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym także wymagane jest posiadanie rezerwacji miejsca na konkretne połączenie. Rezerwacja miejsca do biletów okresowych kosztuje złotówkę można ją nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl” – informuje spółka.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

 1. Gdzie są bezpośrednie pociągi do Kołobrzegu? Ostrów ukarany?Taki węzeł a szybka kolej nas będzie omijać.Gospodarze Ostrowa nie umieją walczyć o miasto.Szkoda!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick