W Gołuchowie przyszły na świat kolejne żubry

2
Fot. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
Pokazowa Zagroda Zwierząt w Gołuchowie po raz kolejny spełniła zadanie, do którego została powołana i przedłużyła życie gatunku. Na świat przyszły tam właśnie dwa kolejne żubry.

Cztery dorosłe osobniki: Poinsecja II, Podusta, Pogaj i Podlas, mająca rok Powójka i dwa tegoroczne żubry, które nie otrzymały jeszcze imion. Tak prezentuje się stado żubrów żyjące w gołuchowskiej Pokazowej Zagrodzie Zwierząt, która istnieje od 1977 roku. Została założona, aby chronić ginący gatunek żubra europejskiego i odtwarzać go dla przyrody. Podobnie jak w poprzednich latach na przełomie wiosny i nadchodzącego właśnie lata przyszły na świat kolejne dwa osobniki. Pierwszy 4, a drugi 8 czerwca.

“Tym razem mamą została Podusta, siostra Poinsecji. W dziennej części pojawił się tylko Pogaj. Okazało się, że Poinsecja z młodymi towarzyszyła siostrze przy porodzie. Przez dwa dni były razem z nią w leśnej części żubrowiska” – relacjonują narodziny drugiego żubrzątka pracownicy gołuchowskiej zagrody.

Na razie nieznana jest płeć zwierząt. Jak podkreślają specjaliści z Gołuchowa, prawdopodobnie są to byczki, ale na potwierdzenie przypuszczeń należy jeszcze trochę poczekać.

CZYTAJ: Jurek Styczyński z grupy Dżem, Wojtek Hoffmann z Turbo i Marek Raduli, niegdyś gitarzysta Budki Suflera to Supertrio, którego będziesz mógł posłuchać za darmo!

Na razie nie wiadomo, jakie imiona będą nosiły zwierzęta. Niepisaną tradycją stało się, że w poprzednich latach organizowano konkurs w tej sprawie. Stąd m.in. imiona Pogaj, Podlas i Powójka. To ostatnie zwierzę otrzymało imię na początku listopada 2019 roku. Wygrało ono z ponad 200 innymi propozycjami, które nadesłano do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Jak będzie tym razem i kiedy wystartuje konkurs? Tego jeszcze nie wiadomo.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick