Jarocin Festiwal 2020 – znamy pierwsze szczegóły

1
Fot. materiały prasowe
50-lecie Wielkopolskich Rytmów Młodych ma być mottem przewodnim Jarocin Festiwalu 2020. To właśnie WRM nadały początek tej imprezie i to właśnie od przeglądu młodych kapel wszystko się zaczęło. Tegoroczna edycja kultowego festiwalu ma być wielkim powrotem do dawnego klimatu.

Jarocin Festiwal wraca do trzydniowej formuły – to informacja, która była słyszalna w środowisku od pewnego czasu, ale oficjalnie została potwierdzona podczas briefingu zorganizowanego w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Dowiedzieliśmy się także, że dyrektorem artystycznym festiwalu będzie Darek Malejonek. To osoba związana z JF, a także laureat Jarocińskich Rytmów Młodych z 1984 roku. Wtedy występował z zespołem Kultura, a następnie śpiewał w formacjach: Moskwa, Armia czy Izrael.

Trzy dni festiwalu

Tegoroczna edycja Jarocin Festiwalu rozpocznie się 9 lipca i potrwa do 11 lipca. Pierwszego dnia w Jarocińskim Ośrodku Kultury odbędą się przesłuchania 10 kapel wyłonionych wcześniej w konkursie JRM. Koncert finałowy będzie dostępny bezpłatnie, a trójka laureatów zagra podczas drugiego i trzeciego dnia tego muzycznego wydarzenia na dużej scenie przy ul. Maratońskiej w Jarocinie.

CZYTAJ TEŻ: Wojewódzcy radni walczą o lepszą „przyszłość śmieciową” dla mieszkańców

Karnety na festiwal będą dostępne do kupienia stacjonarnie w Jarocinie oraz w formie sprzedaży internetowej od połowy marca. – Karnet w bardzo dobrej cenie 50 zł będzie można kupić tylko do końca czerwca lub do wyczerpania puli. Na podstawie karnetu będzie można także bez dodatkowych opłat skorzystać z pola namiotowego. Powstanie ono przy ul. Maratońskiej naprzeciw terenu koncertowego. W dniu imprezy karnety będą sprzedawane też w kasach festiwalowych, jednak ich cena wzrośnie do 80 zł – wyjaśnił Robert Cieślak, prezes Jarocińskiej Agencji Rozwoju, która ponownie będzie organizatorem Jarocin Festiwalu.

Na razie na oficjalnej stronie internetowej festiwalu próżno szukać informacji na temat tegorocznej edycji imprezy. Ma zostać zaktualizowana w marcu. Zarówno tam, jak i w wydarzeniu na Facebooku mają być publikowane na bieżąco informacje dotyczące JF 2020 oraz imprez okołofestiwalowych.

Line up Jarocin Festiwalu 2020

Najważniejszą informacją, na którą czekali fani jarocińskiego festiwalu to line up. Darek Malejonek na początku zaznaczył, że nie może od razu zdradzać wszystkich kart, ale – jak podkreślił – „ma bardzo silny skład na ten rok”. Zdradził natomiast, że będzie kilka debiutów. – To takie reaktywacje, duże wydarzenia muzyczne godne jubileuszu! Będziemy o nich informować sukcesywnie – wyjaśnił.

CZYTAJ TEŻ: „Ciągłe rozgrywki personalne, intrygi” – wiceburmistrz Jarocina odchodzi ze stanowiska

Wiadomo, że podczas Jarocin Festiwalu będzie świętowane 40-lecie wydania kultowej płyty „Helicopters” zespołu Porter Band. Przyjadą także Kasia Kowalska, Armia, Apteka i Robert Cichy – laureat ubiegłorocznych „Fryderyków”. W grupie międzynarodowych gwiazd ma pojawić się m.in. węgierski zespół Omega.

Jedna z niespodzianek, które organizatorzy szykują dla fanów jarocińskich klimatów, jest projekt skrywany pod roboczą nazwą „Medley Jarocin”, w skład którego mają wchodzić znani muzycy, którzy zaprezentują swoją aranżację utworów znanych z historii jarocińskiego festiwalu.

Jarocińskie Rytmy Młodych

To nieodłączna część Jarocin Festiwalu. Tegoroczna edycja, podczas której mają zostać wyłonione potencjalne przyszłe gwiazdy rocka i nie tylko, ruszy na przełomie marca i kwietnia. Chętne zespoły i soliści będą mogli się zgłaszać przez specjalną platformę internetową. Warunek to przesłanie dwóch autorskich utworów.

CZYTAJ TEŻ: Nadzieja i plan B, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o debacie na temat Kolei Dużych Prędkości

Komisja artystyczna pod przewodnictwem Darka Malejonka wybierze 30 wykonawców, którzy awansują do kolejnego etapu. Na platformie internetowej publiczność będzie mogła głosować na – jej zdanie – najlepszych.

Selekcję przetrwa 10 zespołów/wokalistów. Połowę z nich wybiorą internauci, a kolejnych – jury. 9 lipca, a więc w pierwszy dzień festiwalowy odbędą się przesłuchania.

Jurorzy wybiorą trójkę laureatów, która będzie miała możliwość zaprezentowania się przed publicznością na głównej scenie. To nie jedyna nagroda. Kolejną będą gaże finansowe. Za zajęcie I miejsca będzie do zgarnięcia 20 tys. zł, za II – 10 tys. zł, a za III – 5 tys. zł. Najlepszy gitarzysta otrzyma gitarę Baton Rouge.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick