Wojewódzcy radni walczą o lepszą „przyszłość śmieciową” dla mieszkańców

6
Po konsultacjach z samorządowcami Sejmik Województwa Wielkopolskiego przygotował oficjalne stanowisko na piśmie, w którym apeluje do rządu o przyjrzenie się sytuacji śmieciowej w województwie. - W tej uchwale, w tym stanowisku są zawarte przyczyny wzrostu kosztów wywozu odpadów i jakie są możliwe ewentualne ruchy ustawodawcy, aby mieszkańcy odczuli ulgę – wyjaśnia radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Pichet.

Uchwała trafiła do m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, Marszałków Sejmu i Senatu RP czy do Ministra Klimatu. – Apel nie ma charakteru politycznego, a wyraża troskę o wzrost kosztów dla obywateli – dodaje autor uchwały, radny Pichet.

Skąd w ogóle potrzeba radnych wojewódzkich, by interweniować w kwestii gospodarki odpadami? Śmieci jest coraz więcej i ten fakt raczej jest już nie do podważenia. Ceny za odbiór śmieci od mieszkańców rosną w niemalże wszystkich gminach południowej części Wielkopolski. Z początkiem 2019 roku podwyżki dotknęły mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – z 11 zł na 18 zł od osoby. Od marca bieżącego roku więcej zapłacą też mieszkańcy gminy Ostrów. Do tej pory stawka za odpady wynosiła od 17 złotych dla jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość do 94 złotych dla 7 i więcej osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Od przyszłego miesiąca, a więc 1 marca ta stawka zostaje ujednolicona dla wszystkich mieszkańców i będzie wynosić 23 złote od każdej osoby. Także radni gminy Przygodzice uchwalili, że opłaty wzrosną z 15 zł do 23 zł od osoby za odpady segregowane i z 35 zł do 46 zł od osoby za odpady niesegregowane. Na ulgę w wysokości 2 zł w opłacie od osoby będą mogli liczyć wszyscy, którzy zadeklarują w urzędzie gminy posiadanie przydomowego kompostownika, rezygnując tym samym z brązowego worka na bioodpady.

Krótka rozmowa z radnym Sejmiku Andrzejem Pichetem o „śmieciowej przyszłości” regionu w załączonym materiale filmowym. A oto pełna treść uchwały:

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

 1. 3
  3

  Dobrze że w końcu ktoś się obudził i zobaczył że coś tu jest nie tak z tą gospodarką śmieciową, jak cena za śmieci w ciągu 2 lat mogła podrożeć dwukrotnie? Może za rok zapłacimy 35 zł od osoby? A może więcej? Ludzie zaczną do lasu wywozić jak tak dalej pójdzie.

  • Oczywiście że zapłacimy więcej bo Pichet lobbuje płacenie ogromnych kwot do spalarni zamiast segregować. Pichet zwolnił się z Przygodzic, przykro jest wielu. Kto będzie prezesem spalarni w Przygodzicach?

  • Przecież to proste. Spalimy w spalarni w Przygodzicach. Przygodzice duże to się rozejdzie

 2. Sieradz: Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą:
  – 14,90 zł miesięcznie od każdego mieszkańca, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
  – 25,00 zł od każdego mieszkańca, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób nieselektywny.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick