„Barbarzyńskie obchodzenie się z zielenią miejską”. Radny Paduch chce zaczerpnąć pomysł z Wrocławia

2
W dobie, gdy miasto walczy ze smogiem, w osłupienie wprowadziła mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego wycinka drzew w niektórych częściach miasta. Na listopadowej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego z interpelacją wystąpił radny Jakub Paduch. Proponując zaczerpnięcie pomysłu z Wrocławia i podjęcie konkretnych działań w kwestii ochrony miejskiej zieleni.

Niedawno na naszym portalu falę komentarzy wywołała wycinka dębu czerwonego na terenie ostrowskiego rynku. – Podobnie spróchniała miała być zabytkowa lipa w parku miejskim. Nie zostanie wycięta, bo rada nie wyraziła zgody. Tu, jak widać, nie było drzewo wpisane do rejestrów to hop i po drzewie – napisał jeden z czytelników portalu wlkp24.info. – I już za 100 lat będziemy mieli okazałego dęba na rynku, będzie można w upalne lato posiedzieć na ławeczce i cieszyć się z cienia, jaki będzie dawał nasz nowy dąb – dodał kolejny. Zdaniem Łukasza Frąszczaka z Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim, dąb został wycięty ze względu na widoczne owocniki grzybów. Drzewo stwarzało także zagrożenie dla przechodzących przez ostrowski rynek mieszkańców.

>> Wycięli dąb na ostrowskim rynku i… posadzili nowy. Dlaczego? <<

Ta interwencja popchnęła dalej dyskusję na temat wycinki drzew na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, która w ostatnim czasie przybrała na sile. Zdaniem radnego Paducha wycinka drzew często jest dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o tereny pod inwestycje. – Nie ma dzisiaj żadnej istotniejszej inwestycji na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, przy której nie zgłaszano by szeregu uwag, np. dotyczących wycinki drzew, których usunięcie dla większości odbiorców jawi się jako wysoce nieuzasadnione – powiedział podczas sesji.

W treści interpelacji radnego zawarty jest szczegółowy opis działań w zakresie troski o miejską zieleń, jakie ma miejsce we Wrocławiu. Między innymi w etapie prowadzenia inwestycji w obowiązku jest stosowanie rozwiązań przestrzennych i technologicznych w taki sposób, aby zapewnić drzewom żywotność i optymalne warunki.

>> Kontrowersyjna wycinka drzew w Odolanowie. Znika park linowy?! <<

Dodatkowo miałaby powstać elektroniczna baza służąca do monitorowania zasobów zieleni na terenie miasta, tereny przeznaczone pod nasadzenia oraz nasadzenia bądź usunięcia drzew na terenie miasta. Usunięte drzewa, miasto miałoby jak najszybciej zastąpić nowymi nasadzeniami.

Miasto wkrótce powinno udzielić odpowiedzi na interpelacji.

CAŁOŚĆ INTERPELACJI MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ

A co Wy myślicie o wprowadzeniu w Ostrowie Wielkopolskim wrocławskiego rozwiązania?

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick