Za jaki złom dostaniesz najwięcej na początku 2023 roku? Sprawdź prognozy ekspertów

0
Od połowy 2020 roku na rynku surowców wtórnych trwa regularna hossa, która sprawia, że ceny złomu oferowane przez skup metali kształtują się na poziomach niespotykanych od dawna. Jakie trendy eksperci zapowiadają na 2023 rok i czy jest szansa, że ich prognozy się sprawdzą? Od czego uzależnione są cenniki na złomowiskach i które surowce mogą być najdroższe w pierwszych miesiącach przyszłego roku? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy sprzedać złom już teraz, czy lepiej poczekać w nadziei na wyższą cenę skupu.

Ceny złomu wciąż wzrastają

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy początek nowego roku przyniesie utrzymanie niezwykle korzystnej sytuacji na rynku surowców wtórnych, czy raczej ceny w skupach złomu poszybują w dół. Na razie nic nie wskazuje na to, by ten drugi scenariusz miał się ziścić. Eksperci z branży pytani o prognozy na pierwsze miesiące 2023 roku przewidują dalszy wzrost cen wielu metali, co sprawia, że sprzedaż złomu w skupach nadal będzie jednym z lepszych sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki.

Jak dowiadujemy się w firmie CAR-PLAC, prowadzącej skup złomu przy ul. Krańcowej 9 w Poznaniu, w 2023 roku w dalszym ciągu szczególne zapotrzebowanie dotyczyło będzie przede wszystkim metali kolorowych. To dobra wiadomość, bo to waśnie za ten złom firmy płacą najwięcej. Tradycyjnie w cenie pozostają miedź, aluminium, cynk oraz cyna. W zależności od parametrów oraz czystości za kilogram takiego surowca złomowisko płaci od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Wysokie ceny utrzymują również złom mosiężny, ołów, a także stopy metali nieżelaznych. jednak najwięcej można zarobić na sprzedaży węglików spiekanych, wykorzystywanych m.in. do produkcji wierteł widiowych. W zależności od regionu kraju oraz cennika, za 1 kg takiego metalu można otrzymać od 70 do nawet ponad 90 zł. Cena kabli z kolei waha się pomiędzy 9.50 a 16.50 zł/kg, a akumulatorów między 2.80 a 3 zł/kg.

Co można sprzedać na skupie złomu?

Przeprowadzając rutynowe porządki w garażu, na działce, w piwnicy czy na strychu, można natknąć się na wiele metalowych, niepotrzebnych już nikomu elementów. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na wizytę w skupie złomu lub zamówienie transportu, który odbierze odpady z naszej nieruchomości, mogą nie tylko rozwiązać problem zalegającego, często niebezpiecznego żelastwa, ale także stanowić okazję do zdobycia dodatkowego dochodu. Co jeszcze, oprócz wymienionych już metali kolorowych przyjmują złomowiska? Do skupu surowców można oddać m.in.:

  • złom stalowy: elementy konstrukcji, obudowy i części maszyn, komponenty samochodowe, a także rury, śruby, gwoździe czy druty,

  • żeliwo, czyli stop żelaza i węgla, z którego produkuje się m.in. grzejniki czy elementy maszyn,

  • kable: wszelkiego rodzaju przewody instalacyjne, technologiczne, wiązki samochodowe,

a także wiele innych elementów jak puszki, narzędzia, elementy przemysłowe czy zużyte części samochodowe.

Jakie metale mogą okazać się najbardziej cenne na początku przyszłego roku?

Zastanawiając się, co najlepiej sprzedać w skupie, mając w perspektywie porządkowanie posesji, warto sprawdzić, które surowce na początku 2023 roku mogą okazać się najbardziej wartościowe. Opłacalny z pewnością będzie zbyt miedzi, cyny, mosiądzu czy aluminium. Jeśli chodzi o wyroby stalowe, prognozowana cena złomu za tonę w pierwszych tygodniach przyszłego roku to ok. 1050 zł. Warto jednak pamiętać, że długoterminowe prognozowanie wartości metali jest niezwykle karkołomnym zadaniem, ponieważ rynek surowców w ogromnym stopniu kształtowany jest przez aktualne wydarzenia społeczno-polityczne, co dobitnie pokazały m.in. pandemia COVID-19 oraz rosyjska agresja na Ukrainę.

Przygotuj się na sprzedaż złomu w Poznaniu

Pewne jest jedno — sprzedaż złomu w dalszym ciągu pozostaje jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie dodatkowego przychodu. Utrzymujący się od kilku lat wysoki poziom cen powinien zostać utrzymany przynajmniej na początku przyszłego roku, co sprawia, że oddając stal lub metale kolorowe na złomowisko, nadal będzie można dobrze zarobić. Interesuje Cię legalny, godny zaufania i oferujący wysokie stawki skup złomu w Poznaniu? Sprawdź ofertę CAR-PLAC i sprzedaj surowiec lub zamów wywóz z własnej posesji, korzystając ze wsparcia profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.

redaktor wlkp24.info
redakcja@wlkp24.info

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick