DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Niepozorne pajęczaki mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Uwaga na kleszcze!

To mały niepozorny pajęczak z podrodziny roztoczy, a może narobić sporych szkód, jeśli wbije się w ludzie ciało. Kleszcza najczęściej można spotkać w niewielkich zaroślach, krzewach i trawach. W Polsce na stałe występuje 19 gatunków kleszczy. Niestety bliskie spotkanie z jednym z nich może skończyć się trudnym do zdiagnozowania zakażeniem.

Kleszcz to w okresie wiosenno-letnim częsty pasażer na gapę, który pokonując ubranie, przemieszcza się na ludzką skórę, np. podczas spaceru w parku czy prac ogrodowych na działce. Ten niewielkich rozmiarów pajęczak potrafi wyrządzić sporych szkód w organizmie człowieka, ale – by tak się stało – musi mieć styczność z krwią człowieka lub zwierzęcia. – W ubiegłym roku odnotowaliśmy aż 20 przypadków zachorowań (na boreliozę – przyp. red.). nie był to może rekord, bo były też takie sytuacje, że ta liczba sięgała 30, ale, ponieważ ta zima była dość łagodną zimą, można się spodziewać, że ta liczba kleszczy będzie większa, zatem zagrożenie może okazać się większe – mówi Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak postępować z kleszczem, gdy już znajdziemy go wbitego w skórę? Przede wszystkim zachować spokój i nie wykonywać żadnych gwałtownych prób wyrwania go z ciała. – Trzeba albo mieć takie urządzenie, które jest dostępne w aptece, albo go po prostu tak umiejętnie wyjąć. Są różne sposoby i najlepiej, żeby zrobił to ktoś fachowy – wyjaśnia lek. Kornelia Hausmann, internistka.

Jedną z najczęściej występujących chorób, których wektorem są kleszcze, jest borelioza. To przypadłość, którą trudno zdiagnozować, bo daje bardzo niespecyficzne objawy. Inną stosunkowo często występującą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalnie mózgu – przed tym zakażeniem możemy się uchronić stosując odpowiednią szczepionkę.

Czy jeśli znajdziemy wbitego w skórę kleszcza i się go stamtąd pozbędziemy, to warto przebadać go pod jakimś kątem? – Jeżeli już tego kleszcza złapiemy (można – przyp. red.) odpowiednio go zabezpieczyć w jakiejś ampułce i są laboratoria, również na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, które wykonują te badania kleszczy. Poprzez internet można dowiedzieć się, gdzie takie badania są wykonywane; oczywiście one są wykonywane odpłatnie. Wtedy wiemy, czy kleszcz był zakażonym kleszczem, czy kleszcz nie był zakażony, a to jest z kolei podstawą dla lekarza do ewentualnej profilaktyki antybiotykowej – mówi Tadeusz Andrzej Biliński.

Wybierając się na wycieczkę do lasu czy spacer do parku, warto zadbać o odpowiedni strój. A odpowiedni w tym przypadku to długie spodnie, wysokie buty i długi rękaw np. przy bluzie. Do tego środki odstraszające owady, a po powrocie do domu sprawdzenie całego ciała. Czy to recepta na unikniecie ukąszenia przez kleszcza? Nie w 100%, ale lepiej działać prewencyjnie, niż później mieć problem.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz