DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Św. Maksymilian Maria Kolbe na ścianie ostrzeszowskiej biblioteki

Ostrzeszów wzbogacił się o nowy mural. Na ścianie tamtejszej biblioteki namalowany został wizerunek św. Maksymiliana Marii Kolbego. 

Fot. Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie

Mural powstał na wschodniej ścianie biblioteki. Postać św. Maksymiliana Marii Kolbego pojawiła się tam nie przez przypadek. Pomysł na mural powstawał przez wiele lat. Udało się go zrealizować w 2024 roku, gdy przypada 85. rocznica pobytu świętego w Ostrzeszowie. – Św. Maksymilian Maria Kolbe był więźniem obozu hitlerowskiego. Razem z innymi więźniami był przetrzymywany w I LO. Ideą muralu było nie tylko upamiętnienie męczeństwa Kolbego. Na muralu widnieją także cztery autentyczne fotografie z obozu – to motyw ostrzeszowski. Oprócz tego pokazana jest brama obozu w Auschwitz, gdzie ostatecznie kapłan oddał swoje życie za innego z więźniów. Mural ma upamiętnić wszystkich: jeńców wojennych i ludność cywilną – wyjaśnia Dorota Owczarczak, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stanisława Czernika w Ostrzeszowie.

Zdaniem dyrektor biblioteki, mural pozwoli trafić do większej liczby odbiorców, którzy na co dzień będą spacerować w tamtych okolicach i pozwoli im to zapoznać się z historią Ostrzeszowa: – Ławeczka z postacią Stanisława Czernika, która stoi przed budynkiem biblioteki spowodowała, że mieszkańcy zaczęli kojarzyć osobę Czernika.

Dyrekcja biblioteki czterokrotnie próbowała pozyskać środki zewnętrzne na wykonanie muralu. Bez skutku. Udało się w końcu wygospodarować własne środki. Pomysłodawcą muralu jest Dorota Owczarczak, dyrektor biblioteki. Autorem projektu i wykonawcą jest Mateusz Rokicki, który zajmuje się malowaniem murali historycznych, religijnych. Projekt wspierał ks. Leszek Szkopek, dziekan Dekanatu Ostrzeszowskiego, który podejmuje działania by św. Maksymilian Maria Kolbe został uznany za patrona Ostrzeszowa.

8 maja, czyli w Dzień Bibliotekarza o godzinie 12.00 odbędzie się oficjalna inauguracja i pokazanie muralu.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz