DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Laseroterapia w stomatologii - Laserowe leczenie zębów

Zastosowanie lasera w stomatologii – zabiegi na tkankach miękkich i nie tylko

W stomatologii stosuje się podział oddziaływania lasera na tkanki miękkie i twarde zęba, jak i kości wyrostka zębodołowego. Wyróżnić zatem można wiele terapii z dziedziny stomatologii, w których laser znajdzie swoje zastosowanie.

Leczenie laserowe w chirurgii stomatologicznej oraz endodoncji

Zarówno w chirurgii stomatologicznej, jak i endodoncji przeważa zastosowanie lasera wysokoenergetycznego. Te, stosowane są, szczególnie kiedy wymagane jest precyzyjne cięcie. Ponadto lasery wysokoenergetyczne wykorzystuje się w koagulacji naczyń i odparowywaniu miękkich tkanek. Często również za pomocą danego lasera odbywa się np. usuwanie kamienia z powierzchni korzeni zębów. Sporą zaletą lasera wysokoenergetycznego, jest to, że lekarz wykonujący zabieg ma świetną widoczność na pole zabiegowe. Dzieje się tak przez wyeliminowanie krwawienia i zachowanie pełnej sterylności pola zabiegowego.

Do rodzajów wymienionych laserów zaliczają się np. lasery diodowe, ale również lasery erbowe, czy nawet laser neodymowy. Warto też wspomnieć, że zastosowanie lasera diodowego ma znaczny wpływ na redukcję stanu zapalnego dziąseł, jak i zmniejszenie bakteriemii.

laseroterapia w stomatologii

Zastosowanie laserów biostymulujących w stomatologii

Bardzo często w stomatologii wykorzystuje się również lasery niskoenergetyczne. Znane są one też pod nazwą biostymulujących. Zadaniem takiego lasera jest stymulacja struktur, które są leczone, na poziomie komórkowym. Proces odbywa się za sprawą zwiększenia mikrokrążenia oraz metabolizmu tlenowego. Zastosowanie omawianego lasera w zabiegach chirurgicznych pozwala otrzymać mniejszy obrzęk pozabiegowy, jak również złagodzenie dolegliwości bólowych, które mogą zaistnieć po leczeniu.

Ponadto wyróżnia się skrócony proces gojenia, jak i poprawę ukrwienia ran. Urządzenia, o których mowa pracują w formie zwanej LLLT, z ang. low level laser therapy. Jest to nic innego jak terapia charakteryzująca się niską, bądź średnią mocą, bo od 2, do 200 mW.

Laseroterapia w stomatologii, a diagnostyka

Laseroterapia w stomatologii to również diagnostyka. Konkretnie chodzi o laser diagnostyczny. Dzięki jego zastosowaniu lekarz może wspomóc się np. w diagnostyce próchnicy, która będzie niewidoczna gołym okiem. Proces polega na tym, że ząb jest podświetlany wiązką lasera, gdzie wartość fali wynosi od 550, do 650 nm, następnie dochodzi do zjawiska fluorescencji.

Laserowe leczenie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wymienia się wiele dziedzin, w których stosuje się leczenie laserowe. Poniżej niektóre z nich:

Leczenie próchnicy, za pomocą lasera

Jeżeli chodzi o stomatologię zachowawczą, laser nie jest jedynie wykorzystywany w diagnostyce, o której wspomnieliśmy wcześniej. Za pomocą lasera z powodzeniem można dokonywać leczenia próchnicy, poprzez jej usuwanie, czy usuwanie starych wypełnień z zębów. Co ważne, użycie lasera nie musi wiązać się z zastosowaniem znieczulenia. Głównie dlatego, że przeważnie zakończenia bólowe nie zostają pobudzone przez laser, więc pacjent nie odczuwa bólu.

Ponadto wykorzystanie lasera może wyeliminować wiele aspektów, które mogą być niezbyt przyjemne dla pacjenta. Wymienić można wibracje, nieprzyjemne odgłosy, czy nawet przegrzewanie się tkanek zęba – tak jak ma się to w przypadku klasycznego leczenia z użyciem wiertła.

Działanie antybakteryjne wiązki lasera to ogromny plus. Z uwagi na to, zostaje ograniczona możliwość powstawania próchnicy wtórnej, czyli po prostu ponownego wytwarzania się ubytku próchniczego, w miejscach już wyleczonych. Laserowe leczenie zębów może być też stosowane na zębach nadwrażliwych. Za pomocą omawianej metody można również wykonać wybielanie zębów, przez indukowanie światłem lasera na żel wybielający nałożony na zęby.

Leczenie endodontyczne

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne to kolejna przypadłość, przy której można stosować laser. Co więcej, jego zastosowanie może odbywać się na każdym etapie leczenia endodontycznego.

Laser można wykorzystywać do problemów z miazgą. Konkretnie w przypadku diagnostyki zmienionej chorobowi miazgi, oraz do ewentualnego jej usunięcia (jeżeli miazga jest zmieniona zapalnie i zakażona bakteryjnie) z trudno dostępnych w kanałach korzeniowych. Co więcej, dezynfekcję wspomnianych kanałów, również przeprowadzić można za pomocą lasera. Promień lasera także oddziaływuje pozytywnie na późniejsze gojenie się miejsc pozabiegowych.

Leczenie chorób przyzębia

Z dziedziny periodentologii wymienić można choroby przyzębia, wobec których można zastosować laser. Działanie jest bezinwazyjne i na zasadzie usunięcia zapalnie zmienionego nabłonka patologicznej kieszonki można zaradzić chorobom przyzębia. Ponadto wykonuje się również oczyszczanie powierzchni korzeniowej z powstałego kamienia pod dziąsłowego, jak i oczyszczanie kieszonek dziąsłowych.

Leczenie chirurgiczne

Wykorzystanie lasera w zabiegach chirurgicznych jest bardzo popularne. Najczęściej stosuje się go do usuwania różnego rodzaju zmian zaistniałych na tkankach miękkich, np. guzy, włókniaki, brodawczaki i inne zmiany, które zaobserwować można na błonie śluzowej jamy ustnej. Ponadto wymienić można biostymulację tkanek w jamie ustnej (gdzie wykorzystuje się promieniowanie laserowe o niewielkiej mocy), jak i łagodzenie powikłań np. po usuwaniu zębów, czy powstałe po danej czynności dolegliwości bólowe.

Przeciwwskazania do stosowania lasera w stomatologii

Pomimo że laseroterapia jest dla pacjenta w pełni bezpieczna, istnieje kilka przeciwwskazań, przez które należy zrezygnować z zabiegów. Najczęściej z laseroterapii trzeba zrezygnować, jeżeli:

  • dana osoba jest w ciąży,
  • osoba choruje na epilepsję,
  • osoba jest chora na nowotwór.

W przypadku wyżej wypisanych przeciwwskazań kategorycznie nie można skorzystać z laseroterapii. Istnieje jeszcze kilka dolegliwości, przez które również poleca się rezygnację z zabiegów laserowych. Są to np.:

  • nadciśnienie,
  • choroby bakteryjne,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Zawsze ostateczną decyzję, po przeprowadzeniu z pacjentem wywiadu, powinien podjąć lekarz.

Podsumowanie

Jak widać, laseroterapia w stomatologii ma szerokie zastosowanie. Laser stomatologiczny stosuje się nie tylko w przypadku zmian tkanek miękkich błony śluzowej jamy ustnej, czy w zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej, ale również np. przy wybielaniu zębów. Przeprowadzone badania kliniczne dowodzą, że metody te są bezpieczne dla pacjentów i co ważne bezbolesne. Leczenie laserowe i światło lasera to z pewnością kierunek, w stronę którego, aktualnie i w przyszłości będzie szła stomatologia. 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz