Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi. Tym razem w Antoninie

0
Są po to, by spotykając się, wypracować zasady dobrej współpracy - kolejne spotkanie z cyklu "Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi" odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Antonin. Przedstawiciel różnych instytucji rozmawiali z rolnikami m.in. o innowacjach w doradztwie rolniczym, problemach na styku pola i lasu czy afrykańskim pomorze świń i grypie ptaków.

Pan Andrzej Gmerek, rolnik z Biskupic Ołobocznych zajmujący się hodowlą trzody, na spotkanie do siedziby Nadleśnictwa Antonin przyjechał, by doprecyzować swoją wiedzę na temat profilaktyki zakażeń ASF. – Teraz za chwileczkę pojedziemy na pole i możemy sobie tego „ASF-a” przywieźć do własnego gospodarstwa. I jak zabezpieczyć sprzęty, ciągnik czy inne maszyny, żeby właśnie nie przywieźć wirusa – mówi Andrzej Gmerek.

ASF, czyli afrykański pomór świń i grypa ptaków były jednymi z tematów, jakie poruszono podczas konferencji. W tym temacie bardzo ważna jest bioasekuracja i właśnie o niej mówił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim, Dariusz Hyhs. – To jest najprostszy sposób, aby zabezpieczyć się przed chorobą. nie jest to sposób drogi, choć trochę pracochłonny, ale zabezpieczenie gospodarstwa i bioasekuracja wychodzi producentowi na zdrowie – tłumaczy Hyhs.

Tematów, które interesują rolników było sporo. To m.in. innowacje w doradztwie rolniczym, sytuacja dzika w Wielkopolsce czy zagrożenia pożarowe w gospodarstwach rolnych. Skąd pomysł na taki cykl spotkań? – Zazwyczaj to interesanci przychodzą do nas, ale stwierdziliśmy, że warto się otworzyć i wyjść do ludzi – wyjaśnia Krzysztof Żok, zastępca dyrektora wielkopolskiego oddziału Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Organizatorem spotkań z cyklu „Wspólnie dla wielkopolskiej Wsi” jest Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Takie rozmowy pozwalają zarówno rolnikom, jak i przedstawicielom instytucji poznać nawzajem swoje problem i wypracować zasady dobrej współpracy. A przed rolnikami ciężki czas – przygotowania swoich pól do obsiewów, a latem prawdopodobnie przyjdzie im stawić czoła potężnej suszy. Następna taka konferencja odbędzie się 24 lutego w miejscowości Biskupice dla powiatów konińskiego, kolskiego i tureckiego.

 

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick