Watykan zakończył postępowanie. Biskup Janiak ukarany!

14
Biskup Edward Janiak, który do niedawna zarządzał diecezją kaliską, został ukarany przez Watykan. Stolica Apostolska zakończyła postępowanie w jego sprawie i wydała trzy decyzje w tym m.in. nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz "Fundacji św. Józefa", z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Stolica Apostolska zakończyła postępowanie w sprawie biskupa seniora kaliskiego Edwarda Janiaka i wydała komunikat, w którym znajdują się trzy nakazy zastosowane wobec duchownego oskarżanego o to, że tuszował akty pedofilii na terenie diecezji.

Postępowanie zostało wszczęte – jak czytamy w komunikacie – „w następstwie formalnych zgłoszeń dotyczących zaniedbań biskupa Edwarda Janiaka w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją”. O jakich kwestiach mowa? Tego nie ujawniono.

W wyniku dochodzenia nałożono na biskupa seniora kaliskiego trzy decyzje:

 1. Nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską.
 2. Zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej.
 3. Nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz „Fundacji św. Józefa”, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Takie same decyzje Stolica Apostolska nałożyła na arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. W jego sprawie również toczyło się postępowanie.

Od dokumentu braci Sekielskich do „współczesnego męczennika”

O biskupie Janiaku zrobiło się głośno po premierze dokumentu braci Sekielskich pt. „Zabawa w chowanego” opowiadającym o pedofilii w polskim kościele. Wówczas pojawiły się zarzuty pod adresem ówczesnego ordynariusza diecezji kaliskiej, a więc biskupa Edwarda Janiaka, jakoby wiedział o przypadkach pedofilii, ale nie zrobił wystarczająco dużo, by sprawę tę wyjaśnić.

W czerwcu 2020 roku ówczesny biskup kaliski Edward Janiak napisał list do biskupów w Polsce, w którym określił braci Sekielskich „wrogami kościoła”, a Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka nazwał „sprawcą ogromnego zamieszania i uderzenia w wizerunek Kościoła”. Zarówno autorzy dokumentów o pedofilii w polskim kościele jak również Prymas, odpowiedzieli na te słowa.

W październiku okazało się, że biskup Janiak planuje przejść na emeryturę. Informacja dotarła do opinii publicznej niedługo po tym, jak decyzją papieża Franciszka, tymczasowe zarządzanie diecezją kaliską powierzono Metropolicie Łódzkiemu arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi (administrator apostolski sede plena).

Ówczesny biskup kaliski rzeczywiście złożył rezygnację, a papież Franciszek ją przyjął. Jak poinformował wówczas Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio, „w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu”.

W sprawie tego, jak media opisywały kolejne decyzje dotyczące podejrzenia o tuszowanie pedofilii w kościele przez biskupa Janiaka, wypowiedział się ojciec Tadeusz Rydzyk. Redemptorysta uznał duchownego z diecezji kaliskiej za „współczesnego męczennika”. Prymas Polski Wojciech Polak zażądał wyjaśnień w tej sprawie, a sam komentujący ostatecznie przeprosił za wypowiedziane słowa, twierdząc, że „zostały inaczej zrozumiane”.

CZYTAJ TEŻ: Ksiądz skazany za pedofilię. Znamy wyrok sądu

Komunikat opublikowany przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce:

źródło komunikatu: Nuncjatura Apostolska w Polsce
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

 1. Co za straszna kara… :/ Pewnie nastąpi przetasowanie – janiak do Gdańska, a głodź do Kalisza (pisownia zamierzona). Do kicia z dziadami! To byłaby dopiero kara adekwatna do ich czynów!

  • Za co do kicia. Przecież zbadano sprawę pod względem prawa państwowego. Czy był jakiś proces jakieś oskarżenia.
   Te decyzje są za winy kościelne o których nawet nie wiemy bo ich nikt nie podał. Więc albo piszesz prawdę ale idź sobie.

 2. Największa sekta na świecie. Wstyd i hańba. To oni mają być wzorem do naśladowania. Jestem zdania że księżyc jest dla księży, nie nasza ziemia. Wszystko co źle to z kleru pochodzi. Nawet Jezusa zdradzili, ci fałszywi prorocy i następcy. To nie od dzisiaj, to latami, wiekami się ciągnie ta hańba na tej religii.

  • Gdy któregoś zboka z innej branży nakryją na tych haniebnych praktykach, toczy się postępowanie prawne i najczęściej zbok ląduje w więzieniu. Tylko klechy są nietykalne i jako karę mają np. zamianę jednego pałacu, w którym mieszkają na drugi pałac w innej części kraju… Hańba!

  • Dyzma, a wyobrażasz sobie że taki celebrta dostaje karę opuszczenia województwa w którym mieszka i ma zapłacić zadośćuczynienie ile uważa za stosowne ? … Kościół sam pod sobą kopie dołek a potem płacz … że wierni odchodzą.

  • Czytanie ze zrozumiem widać sprawia Ci ogromną trudność, widzisz tu gdzieś konkretną decyzję, poza ściema kościelna tu nic nie ma.

 3. Jakby coś zrzucą się dewotki zabierając sobie od ust a ci jak byli tak są i to na jakich emeryturach i pałacach.niech to będzie nauką dla innych i tych ktòrzy posyłają dzieci .

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick