Ojciec Rydzyk: “Bp Janiak to współczesny męczennik”. Prymas Polski oczekuje wyjaśnień

16
Fot. zrzut ekranu z materiału stacji TVN24
Jak dowiedzieli się dziennikarze Faktów TVN, abp Wojciech Polak, Prymas Polski wysłał pismo z prośbą o wyjaśnienia do ojca Tadeusza Rydzyka. To pokłosie słów, których prowincjał redemptorystów użył podczas kazania na mszy z okazji urodzin Radia Maryja. Rydzyk nazwał bpa Janiaka "współczesnym męczennikiem". Oprócz tego z jego ust padły słowa: "To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus?".

Podczas obchodów urodzin Radia Maryja padły słowa, które wywołały burzę. Ojciec Tadeusz Rydzyk przypomniał sprawę bpa Edwarda Janiaka i nazwał go “współczesnym męczennikiem”. – Media to zrobiły. Media tak robią i nie dajmy się, katolicy. Jakieś filmidło zrobią i potem wszyscy się trzęsą – mówił prowincjał redemptorystów.

Przypomnijmy: Bp Edward Janiak, który jeszcze do niedawna kierował Diecezją Kaliską, pojawił się w dokumencie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”. Bp Janiak został przedstawiony jako osoba, która tuszowała przypadki pedofilii wśród podwładnych mu księży. Wobec biskupa toczy się postępowanie, a on sam zrezygnował z pełnionej funkcji i złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka. Ojciec Święty przyjął ją, a od tej pory diecezją kaliską zarządza abp Grzegorz Ryś jako administrator apostolski sede vacante.

Oburzenie wśród społeczeństwa oraz polityków opozycji wywołały także słowa ojca Rydzyka o pokusach, jakie pojawiają się na drodze kapłanów. Redemptorysta skrytykował także dokument braci Sekielskich i nazwał go “oszczerstwem”. – Te filmy, te filmidła, jeszcze nazywają to niektórzy dokumentem – to jest manipulacja, bo to nie jest żaden dokument. To jest oszczerstwo. Zobaczcie, ile na mnie piszą i mówią. Panie Ministrze Sprawiedliwości, gdybym był winny to powinniście mnie zamknąć. Już bym siedział. Dlatego zwróćmy uwagę na to, co mówią i nie dajmy się, nie dajmy się i w kościele się nie dajmy. To, że ksiądz zgrzeszył, no, zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże – mówił Rydzyk podczas urodzin Radia Maryja.

Głos zabrali politycy opozycji do obozu rządzącego. Jednym z nich był Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej. “Relatywizowanie zła. Usprawiedliwianie „pokusą” pedofilów. Ani słowa o dramacie ofiar. Biskup kryjący przestępców „męczennikiem”. Oklaskujący te słowa prokurator generalny. Trzeba powiedzieć: Dość! Świeckie państwo. Niezależna prokuratura. Koniec patosojuszu władzy z ołtarzem!” – czytamy na jego profilu w mediach społecznościowych.

Jak dowiedzieli się dziennikarze Faktów TVN, abp Wojciech Polak, Prymas Polski wysłał do ojca Tadeusza Rydzyka pismo z prośbą o wyjaśnienia w sprawie wypowiedzianych przez niego słów podczas sobotnich uroczystości.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. 34
  3

  na tego pseudo ojca aż patrzeć nie mogę z chęcią napluł bym mu w te krzywą twarz …………………………………..

 2. 41
  2

  “Męczennik”! Bóg wie, jaki z niego męczennik. I wszyscy normalnie rozumujący ludzie również wiedzą.
  “Kto nie ma pokus?” Usprawiedliwia obrońcę pedofili i każdego pedofila! Słowa tej kreatury toruńskiej to skandal.
  A przedstawiciele pisowskiego rządu klaszczą. To drugi skandal. Jeszcze większy.
  WSTYD I HAŃBA!

 3. 30
  2

  “Do puki ostatnia cegła z ostatniego kościoła nie puknie w głowę ostatniego księdza tak długo ciemnota nie wyjdzie z tego kraju ”
  UMBERTO ECO

 4. 29
  2

  To bardzo przykre oglądać tą ekipę z jej przewodniczącym, jeszcze gorzej ich słuchać, moja rada wyłączyć media i zacząć myśleć, szczególnie przed wyborami.

 5. 23
  2

  To jest kpina z ludzi pokrzywdzonych przez duchownych,oni uważają, że im wszystko wolno, społeczeństwo musi się im podporządkować. Postępują tak bo jeszcze żaden z nich nie poniósł porządnej kary. Nidy nie będzie dobrze jeżeli sami się nie oczyszcza. Młodzież już stracili,tylko do bierzmowania, a potem pustki w kościołach. Winni są rządzący, że tolerują takie bezecenstwo.

  • 10

   Nawet to “tylko do bierzmowania” jest przejawem hipokryzji tzw. katolików. Bo albo nim jesteś, albo nie. Po co więc bierzmowanie, skoro nie? Trzeba nie posyłać dzieci na religię w ogóle. Sporo ludzi umie tylko pisać/gadać, ale gdy mają przejść do czynów, aby oderwać się od tej zakłamanej, haniebnej instytucji, to podkulają ogon i posyłają dzieci na indoktrynowanie. Szkoda dzieci…

  • 10

   A jaką karę ma ponieść, jak Ziobro rozłożył nad nim parasol ochronny. Rządzący nie tyle tolerują ale co gorsze, klaszczą za takie słowa, byleby tylko rydzykowski elektorat oddał na nich głos. Niestety, ludzi którzy ślepo wierzą Rydzykowi nie da się już uratować. To jest sekta, z której bardzo ciężko wyjść. Myślicie że oni sobie coś robią z tego że Prymas Polski chce wyjaśnień od Rydzyka? Podejrzewam że jadą po prymasie jak po łysej kobyle. Powiązanie polityki z religią to najgorsze co mogło się przytrafić naszemu narodowi.

 6. 11

  Nie zastanowił się nikt dlaczego politycy pojawiają się u Rydzyka na tych wszystkich “spotkaniach”? Pokazują swoją “wiarę” ciemnogrodowi który na nich głosuje. A ojczulek im się w mediach Toruńskich i TVP odwzajemnia i namawia do głosowania. Dopóki kościół będzie miał coś do powiedzenia w mediach i w polityce to tak będzie. A tak dodając, na “imprezie” było ok. 200 osób, jak to się ma do dystansu i zgromadzeń? Ale kto bogatemu zabroni… Państwo z dykty, i tyle w temacie.

 7. 11

  Sami księża i politycy pokazują gdzie mają ludzi. Po prostu śmieją się nam w twarz. Pedofile są bezkarni, wypowiedzi Rydzyka są prowokujące i oderwane od rzeczywistości, a politycy ich wspierają bo kler za pośrednictwem mediów które wpływają na ciemnogród namawiają elektorat PIS – owski na głosowanie. A druga sprawa to gdzie zakazy i limity spotkań? Tutaj 200 osób może się spotykać a na wigilii 5?Sami pokazują gdzie mają ludzi.

  • W zgromadzeniu wzięło udział ponad 200 osób , w dużej części nie zachowywali przepisów sanitarnych ale nie ma problemu gdyż jest to dopuszczalne dla osób z zaburzeniami psychicznymi i dlatego oni byli zwolnieni z noszenia maseczek , policja została o tym poinformowana i nie wlepiała mandatów , co innego kobiety na ulicy , te można pałować i pisać mandaty choć mają założone maseczki

 8. To przecież wysłannicy boga do głoszenia jego bajek. Musicie słuchać i płacić, żeby Tadziu nie musiał sprawdzać czy mu do pierwszego wystarczy. Pozdro66666. 😉

 9. Kto zniszczył moją wiarę?Wchodzę do kościoła i zastanawiam się czy ten ksiądz to pedał, pedofil,alkoholik a może rozbił szczęśliwą rodzinę.Smutno.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick