Biskup Janiak złożył oficjalną rezygnację

15
Papież Franciszek oficjalnie przyjął rezygnację biskupa Edwarda Janiaka. Od tej pory diecezją kaliską będzie zarządzał abp. Grzegorz Ryś, jako administrator apostolski. Janiaka w dalszym ciągu obejmuje nakaz przebywania poza terenem diecezji. Podjęto także decyzję o zamknięciu Seminarium Duchownego w Kaliszu.

KOMUNIKAT NUNCJATURY APOSTOLSKIEJ W POLSCE

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Od tego momentu arcybiskup Grzegorz Ryś zarządza diecezją kaliską jako administrator apostolski sede vacante.

Warszawa, 17 października 2020 roku

+ Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

Wyjaśnienia związane z rezygnacją biskupa kaliskiego

W związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Edwarda Janiaka odnośnie do oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, obowiązuje go nadal nakaz przebywania poza diecezją.

Abp Grzegorz Ryś, administrator apostolski, posiada władzę biskupa diecezjalnego, w tym wyłączną kompetencję dotyczącą oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej, jak również troskę o ich ofiary.

Ponadto, w wyniku zakończonej wizytacji apostolskiej w seminarium duchownym diecezji kaliskiej, Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu tegoż seminarium. Wszyscy alumni wyższego seminarium duchownego w Kaliszu ‒ obecni i przyjęci w przyszłości ‒ swoją formację będą odbywali odtąd w seminarium duchownym w Poznaniu.

Warszawa, dnia 17 października 2020 roku

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. 11
  4

  A żenujące jest to że prawdopodobnie biskup ma przyjść na 3 maja. Budynek który został zbudowany jeszcze przed wojną i przez lata służył społeczeństwu został odebrany miastu przez Kościół i służy jednostkom. Tu jest widoczne prawdziwe oblicze Krk – pycha i zakłamanie.

  • 6
   3

   Zgodnie z dekretem papieskim nie może przebywać na terenie diecezji kaliskiej – czyli w Ostrowie też. Niech wypieprza na wybrzeże do Głódzia – będą sobie razem pili, bo z tego alkoholizmu już ich nikt nie wyleczy. Zresztą po co?

 2. 7
  3

  Mają sie jak paczki w maśle, prawie każdy z nich zatuczony z dobrobytu, plebanie to domy przepychu … a owieczki jak zwykle wierne, posłusznie chodzą i rzucają czasem ostatnie grosze na tace…. a to enklawa przepychu i ciągle im mało …. idziesz załatwić pogrzeb, ślub ,chrzest wyciągają te swoje łapska -niby co łaska. CZARNA PLAGA KRUKÓW- kiedy wreszcie ludzie zrozumieją i nie zaczną wspierać tej czarnej plagi nierobów.

 3. A co on jeszcze tam robi przecież wiosną papież zamiòtł go Pod dywan na nakazaną emeryturę, a to nowina i dalej się buja jak pączek w maśle i ma wszystko i wszystkich gdzieś

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick