Biskup Janiak oskarża Episkopat i braci Sekielskich. Ci odpowiadają

12
Biskup kaliski Edward Janiak napisał list do biskupów w Polsce, w którym określa braci Sekielskich "wrogami kościoła", a Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka nazywa "sprawcą ogromnego zamieszania i uderzenia w wizerunek Kościoła". Zarówno Episkopat jak i bracia Sekielscy odpowiedzieli na list.

Prawdziwą burzę wywołał list biskupa Edwarda Janiaka do biskupów z całej Polski, w którym przedstawił swoją wersję zdarzeń dotyczącą jego kontaktów z Prymasem Polski w kontekście rzekomego ukrywania przez tego pierwszego pedofilii w kościele. Poinformował też o dokumentacji dotyczącej ks. Arkadiusza H., który – jak zostało to przedstawione w filmie braci Sekielskich “Zabawa w chowanego” – miał molestować dzieci.

W liście, który wyciekł do mediów, a który opublikował m.in. Onet, czytamy: “Ks. abp. Wojciech Polak w dzień przed ukazaniem się filmu “Zabawa w chowanego” udał się do braci Sekielskich (…). Ks. Arcybiskup zlecił prawnikom Kurii Gnieźnieńskiej zadanie opracowania swojego stanowiska. Jest to kompromitujące, że Ks. Prymas w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II podaje wiadomość atakującą moją osobę jako bym miał ukrywać księdza pedofila. Owszem, zadzwonił do mnie i poinformował mnie o swoim zamierzeniu”.

CZYTAJ: Biskup z klerykami wzięli udział w akcji #gaszynchallenge [WIDEO]

“Jestem w posiadaniu całej dokumentacji”

W opublikowanym na stronach Onetu skanie listu znajdujemy informację, że Prymas Polski wydał oświadczenie dot. filmu braci Sekielskich przed zapoznaniem się z dokumentami, którymi miał dysponować biskup Janiak. Wskazuje na to następujący fragment: “Powiedziałem, że jestem w posiadaniu całej dokumentacji dotyczącej suspendowania ks. Arkadiusza H., którą wysłałem do Ojca Świętego i proszę aby się z nią zapoznał. Odpowiedział, że musi tak postąpić. Spytałem go, czy bez znajomości dokumentów może wydać oświadczenie, odpowiedział, że tak, ja muszę“.

W liście cytowanym przez Onet jest także fragment o powoływaniu Fundacji Świętego Józefa, która – zdaniem biskupa Janiaka – miała zostać utworzona wbrew woli hierarchów. “Jestem 24 lata biskupem i nigdy wbrew tajnemu głosowaniu, gdzie wynik był negatywny nie zmieniono decyzji na pozytywny. Tym razem było inaczej. Wówczas wystąpiło dwóch biskupów z głosem, żeby odstąpić od decyzji w głosowaniu, gdyż ks. Prymas już podał do publicznej wiadomości, że KEP zatwierdziła Fundację i podał jej skład zarządu (…)” – znajdujemy dalej.

Na końcu listu opublikowanego przez Onet, a którego autorem ma być biskup Janiak, znajduje się kolejny fragment odnoszący się do Prymasa Polski: “W moim odczuciu sprawcą ogromnego zamieszania i uderzeniem w wizerunek Kościoła w ostatnich dniach jest działanie ks. abp Wojciecha Polaka. Wierzę, że prawda wyjdzie na jaw (…).

CZYTAJ: “Zgłaszają się kolejne ofiary księdza Arkadiusza” – wywiad z braćmi Sekielskimi tylko w Telewizji Proart!

Sekielski “o kłamstwach biskupa Janiaka”

Komentarz w sprawie listu biskupa opublikował w mediach społecznościowych Tomasz Sekielski – współautor dokumentów o pedofilii w polskim kościele, które zostały obejrzane dziesiątki milionów razy. Na jego fanpage’u na Facebooku pojawiło się nagranie wideo zatytułowane “O kłamstwach biskupa Janiaka”, a autor materiału rozpoczyna kilkuminutową wypowiedź określając list biskupa jako “kuriozalny”. “Ten list jest kuriozalny z kilku powodów, ale też w kilku punktach jest kłamliwy. Biskup Janiak kłamie pisząc na przykład, że ks. abp Wojciech Polak w dzień przed ukazaniem się filmu “Zabawa w chowanego”, udał się do braci Sekielskich” – cytuje Tomasz Sekielski w nagraniu, po czym dodaje: “Chcę powiedzieć, że ani bp Polak nie udał się do nas, ani my nie pojechaliśmy do abp Polaka. W ogóle nie kontaktowaliśmy się z Prymasem Polski w kwestii filmu “Zabawa w Chowanego”.

Tomasz Sekielski zacytował też inny fragment listu, który również odnosi się do autorów dokumentu: “Nie muszę informować – pisze biskup Janiak na nasz temat – że są to wrogowie kościoła i jak niskimi pobudkami się kierują. Nie jest tajemnicą, ile otrzymali pieniędzy za nagranie tego filmu”. Również do tego fragmentu odniósł się jeden z braci Sekielskich informując w nagraniu (całość poniżej), że “nie jesteśmy wrogami kościoła, tylko jesteśmy wrogami pedofilów w sutannach i tych, którzy ich ukrywają. Nie walczymy z kościołem, tylko walczymy z przestępcami i tymi, którzy tych przestępców chronią” – powiedział Tomasz Sekielski.

O kłamstwach biskupa Janiaka

Mój komentarz do kłamliwego listu biskupa Janiaka.

Opublikowany przez Sekielski Poniedziałek, 15 czerwca 2020

CZYTAJ: Dziecięce majtki na płocie kurii i hasła: “Biskupie, czas na sąd ostateczny”

Episkopat odpowiada

Po tym jak informacja o liście biskupa kaliskiego ujrzała światło dzienne, na stawiane w nim tezy odpowiedział Episkopat, który – jak wynika z informacji opublikowanej na jego stronie internetowej – spotkał się z “pytaniami dotyczącymi publikacji medialnych ws. wypowiedzi bp. Edwarda Janiaka”.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu Konferencji Episkopatu Polski.

Komunikat

W odpowiedzi na pytania dotyczące publikacji medialnych ws. wypowiedzi bpa Edwarda Janiaka – na podstawie stenogramów z zebrań plenarnych Konferencji Episkopatu Polski – informuję, że:

1. Podczas 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 12-14 marca 2019 roku – na podstawie art. 54 Statutu KEP oraz § 44 ust. 3 Regulaminu KEP – biskupi zdecydowaną większością głosów wybrali abp. Wojciecha Polaka, Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski na Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży na pierwszą pięcioletnią kadencję.

2. Podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, odbywającego się w Warszawie w dniach 8-9 października 2019 roku – na podstawie art. 19 Statutu KEP – biskupi zdecydowaną większością głosów wyrazili zgodę na ustanowienie Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 15 czerwca 2020 roku

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

12 KOMENTARZE

  • 17

   Nie należy zbytnio wierzyć biskupowi Janiakowi. Jeżeli wiadomość o pedofilach w sutannach wydostała się na światło dzienne z tak hermetycznego środowiska jakim jest kler to trudno, zeby o tym nie wiedział biskup.

 1. Tak to jest buzia, rąsia i swòj swojego broni pedofil broni pedofila,a tak ogólnie przecież ślubowali celibat ale to tylko słowa ale tradycji kościelnej gwałcenia dzieci i zaliczania gorliwych parafianek widać za zgoda zwierzchników ktòrzy wszystko o tych sprawkach wiedza i zamiatają pod dywan a akta pokryje z czasem gdzieś w koncie kurz ,buzia rasia i taki to celibat pałowy ,skoro papież z tymi pedofilskimi sprawami i to kolejni nic nie robią to jakoby sprawy nie było i dalej można 😶👎

 2. 10

  To jest zwykły zawód…a ludzie traktuja ich jak świetych…. jak długo jeszcze w Polsce będzie trwało to uwielbienie do kościoła.Dla nich liczy sie tylko kasiura

  • To nie jest taki zwykły zawód to jest zawód ze sztuką w świetle prawa naciągania ludzi pod każdym względem ,każdy inny zawód to zarabianie na utrzymanie swoje i rodziny

 3. Ten człowiek, zwykły człowieczek wystraszony przecież, bo już nie uniknie kary, idzie na wojnę z przełożonymi! Zrobi i powie wszystko, byle uchronić się od odpowiedzialności! Panie Janiak, mleko się wylało! Zachowaj pan trochę godności i usuń się w cień! Wiernych już nie masz po swojej stronie!

 4. Ksiądz profesor Alfred Wierzbicki, etyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: „Zgroza mnie ogarnia, nawet swoista rozpacz. To jest bardzo smutne, że głowa państwa i pretendent do stanowiska prezydenta próbuje grać kartą ludzi, którzy są innej orientacji seksualnej. Zresztą to już nie po raz pierwszy”. Zdaniem księdza Wierzbickiego, “filmy Sekielskich przynoszą już jakąś przemianę”.
  – Ci, którzy będą chcieli siebie bronić, będą mówić, że to jest atak na Kościół. To jest bardzo wielka pomoc dla Kościoła, abyśmy mogli innym spojrzeć w twarz, zwłaszcza skrzywdzonym, i sobie patrzeć w twarz”(…)

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick