Święta to gorący czas dla złodziei. Policja ostrzega!

0
Pochłonięci przedświątecznymi zakupami, często zapominamy o niebezpieczeństwach, jakie mogą nas spotkać. Mowa o złodziejach, dla których to okres wzmożonej aktywności. Policjanci alarmują o zachowaniu szczególnej ostrożności na zakupach w supermarkecie, na zatłoczonych parkingach, a nawet w internecie!

Przebywając na dworcach, jarmarkach świątecznych, przystankach autobusowych, czy w sklepach, możemy paść ofiarą złodzieja. – Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu – mówi asp. Monika Kołaska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.

Ostrożni musimy być też, jeśli chodzi o naszą torebkę, plecak, klucze do mieszkania lub dokumenty. – Nie trzymajmy dokumentów i kluczy w jednym miejscu. To dla złodzieja idealna okazja, by włamać się do naszego mieszkania – dodaje Kołaska.

Policjanci apelują także o czujność wobec dzieci, które towarzyszą nam w zakupach. Jeśli się zgubią, należy natychmiast poinformować pracowników obiektu, a dzieci nauczyć, jak w takiej sytuacji się zachować.

Ofiarą złodziei możemy także paść za pośrednictwem internetu. Coraz częściej zdarzają się przypadki przesyłania fałszywych linków do płatności bankowej. Oszuści w ten sposób dostaną się na nasze konto i kradną oszczędności. – Robiąc zakupy przez internet sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje i opinię użytkowników na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru – mówi Kołaska.

CZYTAJ: Policja ostrzega przed oszustami. W obiegu fałszywe SMS-y

Mundurowi zwracają się także z prośbą o informowanie odpowiednich służb w momencie, gdy zauważymy jakąkolwiek niepokojącą sytuację lub dziwnie zachowującą się osobę.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick