Posłuchał „doradcy finansowego”. Został oszukany

0
Fot. pixabay.com
Policjanci ostrzegają na kolejne sposoby oszustów, by wyłudzić od nas pieniądze. Ofiarą padł 48-letni mieszkaniec Kalisza, który zaufał rzekomemu doradcy finansowemu i tym samym stracił dużą sumę pieniędzy.

O całym zdarzeniu zostali poinformowani policjanci. Z relacji oszukanego mężczyzny wynika, że na jednym z portali społecznościowych znalazł ogłoszenie o możliwości inwestycji w kryptowaluty. Skontaktował się z nim przedstawiciel rzekomej firmy inwestycyjnej. 48-latek na prośbę „doradcy” wykonał przelew, który miał być podstawą do utworzenia specjalnego konta. W przeciągu kilku dni oszuści wyłudzili od mężczyzny szczegółowe informacje dotyczące dowodu osobistego, karty kredytowej i numeru konta bankowego. Kolejnym krokiem, który miał ułatwić kontakt kaliszanina z pracownikami firmy inwestycyjnej było zainstalowanie specjalnego oprogramowania na telefonie. Nieświadomy zagrożenia mężczyzna postąpił zgodnie z przekazywanymi instrukcjami i zainstalował program. Nie zdawał sobie sprawy, że w ten sposób dał oszustom możliwość zdalnego sterowania urządzeniem – informuje asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Po pewnym czasie okazało się, że na konto mężczyzny wpłynęły pieniądze z kredytu bankowego, o który nie występował. Cała kwota została przekazana na kilka innych kont, zgodnie z poleceniami rzekomego doradcy finansowego.

Policjanci wciąż przypominają, by zachować szczególną uwagę podczas jakichkolwiek transakcji internetowych. Nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta, jak też danych dotyczących kart płatniczych. Nie powinniśmy także instalować dodatkowych programów na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy powiadomić o tym policję.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick