DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

"Ostrowo" na dawnych mapach. Nowa wystawa w muzeum [ZDJĘCIA]

W Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego można zobaczyć dawne mapy, a na nich Ostrów i nie tylko.

materiały organizatora / Muzeum Miasta Ostrowa Wlkp.

To może być prawdziwa gratka nie tylko dla fanów kartografii czy historii. Jak wyglądał Ostrów Wielkopolski w dawnych czasach? Jaką powierzchnię zajmował? Jak się rozrastał? Jak przebiegała sieć ulic i dróg? Będzie można to sprawdzić oglądając nową wystawę w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowa ekspozycja czasowa to kilkadziesiąt map pochodzących ze zbiorów muzeum, które przedstawiają obraz miasta, jakiego już nie ma. Dawne „Ostrowo” było znacznie mniejsze. Wiele współczesnych dzielnic czy osiedli albo nie istniało, albo funkcjonowało jako osobne ośrodki. Będzie można zatem prześledzić rozwój i rozbudowę miasta na podstawie map. – Warto spróbować odnaleźć swoją ulicę z dawną zabudową – zachęcają organizatorzy.

– Najstarszy prezentowany na ekspozycji obiekt to mapa Śląska z 1561 roku, na której znalazły się przygraniczne tereny polskie. Nie znajdziemy na niej Ostrowa. Są za to miejscowości doskonale znane ostrowianom: Odolanów, Ołobok, Mikstat i Sulmierzyce – mówi dyrektor muzeum Witold Banach.

Ciekawostką może być fakt, że Ostrów po raz pierwszy pojawił się na mapach w 1772 roku, a więc w okresie pierwszego rozbioru Polski. Jak wyjaśniają pracownicy muzeum, pochodzi ona z publikacji Rizzi Zannnoniego uznawanej za pierwszy atlas ziem polskich Carte de la Pologne. Wśród innych tego rodzaju eksponatów znajdują się na wystawie również Mapa Pocztowa Guberni Królestwa Polskiego z 1911 roku, a także mapa terenów polskich pod okupacją niemiecką z 1 października 1941 roku.

Wystawa będzie czynna do końca czerwca. Wstęp jest wolny. Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego jest czynne we wtorki środy i piątki od 8:15 do 15:45, w czwartki od 10:15 do 17:45 oraz w II i IV weekend miesiąca między 10:15 a 14:45.

1 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • MS
    Marian Sadowski

    sobota, 11 maja, 2024

    Gratulacje za skompletowanie części historii regionu i miasta

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz