DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Kandydat na burmistrza prezesem Jarocin Sport. Sytuacja finansowa? "Może zagrozić stabilności"

Marcin Zwierzyński zostanie prezesem spółki Jarocin Sport odpowiedzialnej m.in. za hotel, boiska sportowe, aquapark, lodowisko i kręgielnię. Przed nim wyzwanie dotyczące finansów.

Marcin Zwierzyński / fot. UM Jarocin

Chcieli wyłaniać prezesów w konkursach, ale zostali postawieni przed faktem dokonanym. Dotychczasowy prezes Jarocin Sport Maciej Zegar z Ziemi Jarocińskiej podał się do dymisji 6 maja, a więc dzień przed zaprzysiężeniem na stanowisko burmistrza Jarocina Urszuli Wyremblewskiej-Korzyniewskiej, która w drugiej turze wyborów samorządowych pokonała Bartosza Walczaka – kandydata Ziemi Jarocińskiej.

Finanse zagrażające stabilności

Po tym jak Maciej Zegar przestał być prezesem Jarocin Sport, stery w spółce przejęła tymczasowo tamtejsza prokurent. Jak zaznaczają przedstawiciele urzędu, w ubiegłym tygodniu poinformowała burmistrz Jarocina o sytuacji finansowej spółki. „W ostatnich dwóch miesiącach nastąpił znaczący spadek przychodów, który może zagrozić stabilności finansowej Jarocin Sport. Spółka realizuje inwestycję polegającą na modernizacji piętra hotelu. Zadanie ma kosztować 1 750 000 zł, a spółka ma na ten cel zagwarantowaną kwotę 1 000 000 zł. W lipcu będą wymagalne płatności za zrealizowane prace”.

Rezygnację złożyła też jedna osoba wchodząca w skład trzyosobowej rady nadzorczej. Jak informuje urząd, burmistrz zdecydowała, że na razie ten skład nie będzie uzupełniany do obligatoryjnego trzyosobowego grona. Zamiast tego wkrótce nastąpi zmiana całego składu osobowego rady nadzorczej.

O tym, dlaczego zdecydowano się na powołanie Marcina Zwierzyńskiego na prezesa Jarocin Sport powiedziała burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska: – Mamy dwie sytuacje nadzwyczajne, a w Jarocin Sport nawet awaryjną. Prezes złożył rezygnację, a trzeba natychmiast podejmować decyzje związane z sytuacją finansową spółki.

Druga „sytuacja nadzwyczajna” to brak prezesa w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji. Marcin Jantas już nie pełni tej funkcji.

– Przyjęłam zasadę, że w każdej radzie powinien być prawnik, finansista lub osoba doświadczona w zarządzaniu firmą oraz specjalista z branży, w jakiej działa spółka komunalna. Zależy mi na realnym nadzorze nad spółkami i naszym wspólnym majątkiem. Rady nadzorcze nie mogą być traktowane jak ciepłe posadki, za które dostaje się 1,5 tys. zł czy nawet prawie 5 tys. zł. Dlatego staram się dobierać osoby kompetentne, doświadczone i gwarantujące prawdziwy nadzór właścicielski – zakomunikowała burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.

Teraz w skład rady nadzorczej wchodzą:

  • Łukasz Genstwa (przewodniczący) – miejscowy prawnik z doświadczeniem w prowadzeniu kancelarii adwokackiej,
  • Karolina Niementowska (wiceprzewodnicząca) – była specjalistką ds. promocji w Urzędzie Miejskim w Jarocinie, od 2010 roku pracowała jako dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Międzynarodowych Targów Poznańskich, a następnie jako dyrektor ds. komunikacji i sprzedaży w polskiej grupie hotelowej Górskie Resorty,
  • Tomasz Linke (członek zarządu) – prezes dwóch spółek grupy kapitałowej Impel, zarządzający pracą operacyjną ponad 2 000 osób.

To nie pierwszyzna

Marcin Zwierzyński startował w wyborach samorządowych 2024 na stanowisko burmistrza z KWW Koalicja 15 Października, w skład której wchodziły Koalicja Obywatelska i Lewica. Przegrał w pierwszej turze uzyskując 1 689 głosów (9,41%). To czwarty wynik spośród pięciu startujących.

W związku z tym, że 21 maja obejmie stanowisko prezesa spółki, musiał złożyć w Krajowym Biurze Wyborczym w Kaliszu mandat radnego Rady Miejskiej w Jarocinie. Prawo zabrania pełnienia funkcji radnego i pracowania w spółce należącej do tego samego samorządu.

Nowy prezes, choć ostatnio był dyrektorem Zespołu Szkół Społecznych w Jarocinie (zrezygnował przed wyborami), ma na koncie bogate doświadczenie związane z pracą w Jarocin Sport. Związany był z nią od ponad 20 lat. W okresie 2012-2019 był managerem sportu. Wcześniej pracował też jako ratownik na tamtejszym basenie.

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jego praca magisterska była poświęcona powstającej wówczas spółce Jarocin Sport. Ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania sportem (manager sportu).

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz