DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Ostrów solidarny z Gdańskiem. Mieszkańcy wspólnie pożegnali prezydenta Adamowicza [WIDEO]

Utwór Czesława Niemena jeszcze nigdy tak wiele nie znaczył dla Ostrowa Wielkopolskiego. Właśnie nim rozpoczęto spotkanie na rynku mieszkańców, harcerzy, władz miasta i okolicznych samorządów, słowem – ludzi, których bieżące wydarzenia skłaniają do refleksji. Organizatorzy spotkania piosenkę „Dziwny jest ten świat” wybrali jako podkład i jako szczególne przesłanie dla wszystkich zgromadzonych. Utwór powstał w 1967 roku, ale jeszcze nigdy nie był tak aktualny jak dziś. Podobne spotkania tego wieczoru odbywały się w większości polskich miast małej, średniej i dużej wielkości. – Pierwszy raz Pawła Adamowicza spotkałam na Kongresie Samorządowym i wtedy do niego podeszłam i powiedziałam mu jak bardzo jest ważny dla nas – prezydentów innych polskich miast, jak bardzo doceniam to co robi dla Gdańska i dla samorządności, dla idei demokratycznych – wspominała prezydent miasta Beata Klimek, która na rynek ostrowski przyjechała prosto z Gdańska, gdzie uczestniczyła w pogrzebie śp. Pawła Adamowicza.

W mijającym tygodniu wiele osób stroniło od słów na znak protestu wobec „mowy nienawiści” czyli wszechobecnego „hejtu” [z ang. hate – nienawiść]. Dziś jednak słowa padały. Zwięzłe, ale z przesłaniem. – Dzisiaj w Bazylice Mariackiej żona Pawła Adamowicza powiedziała takie słowa: „My potrzebujemy dzisiaj ciszy, ale cisza nie oznacza milczenia, bo milczenie oznacza obojętność. To piękne słowa, dlatego rozmawiajmy. (…) Rachunek sumienia potrzebny jest każdemu z nas. W prawdzie, w której trzeba powiedzieć wyraźnie: dość mowy nienawiści, dość pogardy dla drugiego człowieka – powiedział Jerzy Wójcicki, politolog i organizator protestów pod sądem w Ostrowie Wielkopolskim. Głos zabrał także Patryk Płomiński, szef ostrowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przypomnijmy, że po śmierci prezydenta Adamowicza za pośrednictwem Twittera Krystyna Pawłowicz – posłanka, winą za tragiczne wydarzenie w Gdańsku obarczyła szefa WOŚP – Jerzego Owsiaka. Internetowa nagonka na fundację będąca wspomnianą „mową nienawiści” uderzyła w całe środowisko wolontariuszy. – Trzynastego stycznia zginął jeden z nas, wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Osoba, która kwestowała tak jak każdy z nas. (…) To był „nasz człowiek”, on zakończył swoją misję, ale my wolontariusze na całym świecie nadal będziemy wypełniać naszą misję i dzielić się dobrym sercem, dobrą wiarą – powiedział Patryk Płomiński na rynku.

Po spotkaniu w sercu miasta odbyła się msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza. Homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Nojman, którego słowa wpisały się w panującą atmosferę nawoływania do pokoju i szacunku. – Niech każdy z nas zacznie od siebie. Niech każdy z nas zrobi rachunek sumienia i wykaże się pokorą. Niech każdy z nas pomyśli, zanim wypowie słowo, które może ranić tak jak nóż. Dziś unikamy rozmowy na tematy polityczne, światopoglądowe, bo boimy się, że różnica zdań na skłóci, zwaśni, takie sytuacje się zdarzają. Wybieramy milczenie. Czy to jest naprawdę konieczne? – głosił kapłan.

Relacja z dzisiejszych uroczystości upamiętniających śp. Pawła Adamowicza w Ostrowie Wielkopolskim w poniedziałkowych „Wydarzeniach” telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30.

Napisz do autora

Komentarze (8)
  • Z
    Z

    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Porównywanie zabójstwa prezydenta miasta do śmierci Papieża i katastrofy smoleńskiej wywołało u mnie zniesmaczenie i żenadę.

    Odpowiedz
  • L
    Logik

    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Albo ktoś zadaniuje tych organizatorów histerycznej żałoby po zmarłym prezydencie innego miasta albo są tacy infantylni, żeby nie powiedzieć głupi. Co do uczestników tych żałobnych manifestacji to już nie mam wątpliwości, że nie są zadaniowani.

    Odpowiedz
  • O
    obiektywny

    niedziela, 20 stycznia, 2019

    A kto dzieli polaków jak nie politycy i media ? Przecież oni z tych podziałów żyją tworząc ten cały teatr dla ciemnych mas !
    Trzeba być naiwnym żeby myśleć że coś się zmieni na lepsze w tej kwestii.

    Odpowiedz
  • R
    ricki

    niedziela, 20 stycznia, 2019

    Powiem Wam jako bezpośredni obserwator wydarzeń w Gdańsku i ostrowianin że to co się dzieje obecnie w Gdańsku to magiczne chwile pełne dobra, zadumy i życzliwości. Oby ta śmierć nie poszła na marne oby dzięki niej Polska znowu była Polską

    Odpowiedz
  • K
    Krzysztof

    niedziela, 20 stycznia, 2019

    To zaczęło się się już jak zaistnieli w życiu publicznym / politycznym bracia Kaczscy – należy przypomnieć chociażby palenie kukły L. Wałęsy. Pózniej był okres 2005 – 2007 – następny po Smoleńsku. a od 2015 roku mamy zbratanie się ,, dobrej zmiany ,, z narodowcami, faszstami i kibolami. Bezkarnośc w paleniu kukły żyda czy Petru, wieszanie portretów Europosłów PO na sZUBIENICACH, MOWA NIENAWISCI – ZDRADZIECKIE MORDY, MORDERCY, DRUGI SORT, UBECKIE WDOWY, KOMUNIŚCI I ZŁODZIEJE, …. – JĘZYK pAWŁOWICZ, MACIAREWICZA, PIOTROWICZA, PREZESA I OCHRONA TYCH POPULISTYCZNYCH GRUP – DOPROWADZIŁY DO WZROSTU HEJTU I BRUTALNOŚCI W ŻYCIU POLITYCZNYM. MOŻE TERAZ NASTĄPI OTRZEŻWIENIE, ODNOWA ŻYCIA PUBLICZNEGO, I POLSKA STANIE SIĘ POLSKĄ BEZ PODZIAŁÓW I CHAMSTWA ORAZ AGRESJI. NIE MA PRZYZWOLENIA NA DALSZĄ BRUTALIZACJĘ ŻYCIA PUBLICZNEGO. – POWINNA SIĘ ZWALCZAĆ W ZARODKU TAKIE POSTĘPOWANIE – A NIE CHRONIĆ JAKO ,, SWOICH SOJUSZNIKÓW ,, POLITYCZNYCH.!

    Odpowiedz
  • B
    Beata

    środa, 23 stycznia, 2019

    Totalna jest władza, nieudaczników i populistów z Jk na czele – niszczących nasz kraj.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz