DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Opłata za śmieci bez zmian, podatki w górę. Mieszkańcy gminy Przygodzice zapłacą większą stawkę m.in. za nieruchomości

Stawka za odbiór odpadów w gminie Przygodzice bez zmian w 2024 roku. Decyzją tamtejszych radnych nadal będzie trzeba płacić będą 36 złotych od osoby, bez uwzględniania zniżek. Jak to zwykle bywa, medal ma jednak dwie strony. Mieszkańcy od stycznia zapłacą o 10% więcej m.in. podatku od nieruchomości.

Podatki lokalne to takie, które w całości trafiają do budżetu gmin. Takie opłaty stanowią, zwłaszcza w przypadku gmin wiejskich, znaczącą pozycję w dochodach samorządu terytorialnego. To np. podatek leśny, od środków transportu czy od nieruchomości. Stawka za te dwa ostatnie w gminie Przygodzice została podniesiona wraz z początkiem stycznia tego roku. – Najlepszym wariantem by było dla mieszkańców, gdyby te opłaty nie wzrastały, ale niestety też gmina rozwija się i funkcjonuje na bazie dochodów własnych, gdzie jednym z podstawowych źródeł tych dochodów są podatki lokalne i dlatego, ze względu na koszty bieżące, które wzrastają na terenie nie tylko naszej gminy, bo przecież przypomnę, że to jest energia, to są koszty osobowe, obsługi pracowników i tak dalej… To wszystko wpływa na to, że nasz budżet musi też się w tym względzie bilansować – mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice. Podatki od nieruchomosci zwokalizowanych na terenie gminy Przygodzice wzrosły wraz z nowym rokiem o około 10%. Z kolei podatki od środków transportowych, czyli takich, których dopuszczalna masa całkowita wynosi powyżej 3,5 tony zostały, decyzją przygodzickiej rady gminy podwyższone o około 6 do 8%.

Gmina jako podmiot budżetowy musi równoważyć wpływy i wydatki, ale dla dla równowagi właśnie okazało się, że po podwyżce w 2023 roku , w tym roku w przygodzickim samorządzie obejdzie się bez podnoszenia opłat za wywóz śmieci. – W tym roku stawka pozostała na tym samym poziomie, co w poprzednim roku. Wynosi 36 złotych od osoby w przypadku, gdy są odbierane bioodpady; jeżeli są kompostowane w przydomowym kompostowniku, stawka o 5 złotych maleje – przypomina Izabela Płomińska z Urzędu Gminy w Przygodzicach. Pod koniec zeszłego roku okazało się także, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, uda się odebrać odpady wielkogabarytowe spod posesji mieszkańców, a wszystko dzięki oszczędnościom, które udało się wygenerować już w pierwszym półroczu 2023 roku.

Obecnie samorządy stoją przed dużym wyzwaniem. Z jednej strony nie chcą podwyższać opłat, które bezpośrednio ponoszą mieszkańcym, z drugiej, by się rozwijać potrzebują funduszy na inwestycję. Wyjściem są tu oczywiście dotacje zewnętrzna, ale to i tak w 100% nie rozwiązuje finansowych problemów miast, gmin i powiatów.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz