Nie tylko kaliska kuria. Szykuje się wizytacja w seminarium

6
Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu | screen z Google Maps
Abp. Stanisław Gądecki, metropolita poznański został upoważniony do przeprowadzenia wizytacji apostolskiej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kaliskiej. Taką decyzję podjęła Kongregacja ds. Duchowieństwa, a ogłosiła ją Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała kolejny komunikat dotyczący Diecezji Kaliskiej, a właściwie Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu. Po tym jak w minionym tygodniu informowaliśmy o wyznaczeniu przez papieża Franciszka abp. Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego na administratora apostolskiego sede plena, odpowiedzialnego za diecezję kaliską, zostały podjęte dodatkowe kroki.

CZYTAJ: Utworzenie Akademii Kaliskiej oficjalnie zapowiedziane. PWSZ zostanie przekształcona. Ambitne plany nowego rektora

W poniedziałek Nuncjusz Apostolski Salvatore Pennacchio przekazał kolejną informację. Tym razem nie dotyczy ona diecezji jako takiej, a seminarium znajdującego się w Kaliszu. “Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej. Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu” – czytamy.

Wizytacja będzie kolejnym zadaniem zleconym przez papieża dotyczącą diecezji kaliskiej. Wcześniej informowaliśmy o tym, że został upoważniony do przeprowadzenia dochodzenia “w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego” i otrzymuje “wyłączną kompetencję w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej”.

CZYTAJ: Znamy wyjaśnienia Nuncjatury Apostolskiej. Bp Janiak ma przebywać poza diecezją. Będzie dochodzenie!

Informacje dotyczące diecezji kaliskiej trafiły do papieża z Episkopatu Polski po drugim dokumencie braci Sekielskich opowiadającym o pedofilii w polskim kościele. Przedstawiono w nim historie braci, którzy – jak wynika z filmu – byli w dzieciństwie molestowani przez ks. Arkadiusza H. Biskup Edward Janiak zawiadujący diecezją dostał polecenie tymczasowego opuszczenia kurii i nie może ingerować w kierowanie diecezją kaliską.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  1. 8
    1

    Widać jak biedny jest Kościół w Polsce i instytucje z nim związane…. wielkość budynków, przepych na plebanich , a ludzie nadal rzucają im datki na tace…. Kiedy wreście zrozumieją,że to tylko zbiorowisko nierobów.

  2. 4
    1

    Przyjadą ,pojadą i tyle w tym temacie a zabawy w chowanego jak były tak będą czy aby o to w tej wizytacji chodzi ,głową muru się nie przebije i to za jednym razem sprawa jest od wieków ,😶

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick