„Myślałem, że to będzie prostsze” – wątek Diecezji Kaliskiej w najnowszym filmie braci Sekielskich

19
Fot. fragment filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego"
"Zabawa w chowanego" - najnowszy film braci Sekielskich miał dziś swoją premierę na kanale YouTube. Jednymi z bohaterów dokumentu są bracia pochodzący z Pleszewa. Bartłomiej i jego brat Jakub - ofiary księdza pedofila, który pełnił posługę w jednej z pleszewskich parafii.

Najnowszy film braci Sekielskich był zapowiadany, jako „jeszcze mocniejszy” niż „Tylko nie mów nikomu”, który miał swoją premierę w maju zeszłego roku. Pierwszy film Sekielskich obejrzano już 23 miliony razy.

Bohaterami „Zabawy w chowanego” byli bracia – Bartłomiej i Jakub. Oboje byli molestowani przez księdza Arakdiusza H., który w latach 90-tych pełnił posługę w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Do niestosownych zachowań księdza wobec bohaterów miało dochodzić w ich własnym domu, kiedy w pokoju obok znajdowali się ich rodzice.

Do konfrontacji Bartłomieja, młodszego z braci z księdzem H. doszło w listopadzie 2018 roku w Kaliszu, gdzie pełnił posługę kapelana szpitalnego.

Ksiądz Arakdiusz H. molestował także trzeciego z bohaterów – Andrzeja podczas pełnienia posługi w Sycowie. O całej sprawie miał wiedzieć bp. Edward Janiak, biskup Diecezji Kaliskiej. Podczas konfrontacji zaprzeczył on tym informacjom.

Ogromny wątek filmu „Zabawa w chowanego” dotyczy Diecezji Kaliskiej oraz osoby ks. bp. Edwarda Janiaka, który zdaniem ofiar molestowania, ich rodzin oraz pełnomocników wiedział o wielu przypadkach molestowania seksualnego nieletnich przez księży, ale z jego strony nie zostały podjęte żadne kroki w tej sprawie.

Postępowanie sądowe przeciwko ks. Arkadiuszowi H. nadal nie zostało zakończone, a sprawa nie została skierowana do sądu. Zdaniem Diecezji Kaliskiej, ksiądz oskarżony o molestowanie seksualne nie pełni już funkcji kapłana i został suspendowany.

Jak oceniacie film braci Sekielskich i sytuacje w nim przedstawione? Piszcie w komentarzach.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. 38
  5

  Czarna nietykalna mafia. Ludzie, jak można spowiadać się dewiantowi, który robił o wiele gorsze rzeczy niż te, które w swej pokorze szepczecie mu do ucha, jak możecie przyjmować komunię z rąk zbrukanych molestowaniem dziecka?? Jak ci „księża” mogą odprawiać mszę i wykonywać wszystkie wyżej wspomniane przeze mnie czynności, gdy na sumieniu mają krzywdę dzieci??

  • 16
   5

   Przecież oni to robią w imię Boga (swojego boga), bo tego prawdziwego to nawet imienia nie znają !

  • 31
   3

   Wszyscy, którzy dopuszczali/dopuszczają się takich czynów powinni siedzieć, a właściwie pracować za miskę ryżu! I Kk powinien płacić kasę poszkodowanym dzieciom, aż do ich śmierci!

 2. 31
  6

  Tymczasem już jutro codzienność i formułka:
  „Spraw, aby lud Twój wzrastał w miłości razem z naszym Papieżem Franciszkiem, naszym Biskupem Edwardem. oraz całym duchowieństwem.”
  #bekazkatoli
  Obudźcie się!!!

  • 18
   4

   I baranki będą się modlić za takiego… wuja. To się w głowie nie mieści. Durny, ciemny ludek!

 3. 26
  5

  Te zwyrodnialce w sutannach mają niestety parasol ochronny w postaci prokuratury krajowej która wprost nakazuje prokuratorom postępować w nieracjonalny sposób. W każdym normalnym Państwie ci „ludzie” już dawno siedzieliby w wiezieniach. Panie Ziobro, weź się pan za to w końcu.

 4. 24
  3

  No właśnie nie został WYDALONY! ZOSTAL SUSPENDOWANY, czyli ograniczono jego prawo posługi, a nie wydalony go ze stanu duchownego – to taka tylko kara. Janiak oczywiście, że o wszystkim wiedział, ale bał się, a raczej myślał tylko o sobie pod pretekstem niepsucia kościoła co skutek miało i ma jeszcze gorszy. Teraz skończy się to tym, że Janiaka poproszą łagodnie o to by odpoczął w domu emerytowanych księży w Ostrowie i taki będzie finał sprawy biskupa. Stasiu Napierała oraz biskup Wilski też wiedzieli pewnie o rzeczach, które wydarzyły się przed 2012 czyli gdy o on był biskupem diecezji kaliskiej. We filmie mowa jest o 1999 roku, czyli 20 lat temu – to wtedy właśnie dochodziło do gwałtów na braciach, bohaterach filmu Sekielskich.

 5. 23
  3

  Dlaczego księża są bezkarni w tym kraju. Moim zdaniem odpowiedź jest oczywista. Bo lud katolicki wsi, miasteczek, a także miast swoją biernością na to przyzwala. A dlaczego przyzwala? Bo od czasów kontrreformacji Watykan opanował umysły tego ludu na tyle, że w kolejnych pokoleniach lud traktuje funkcjonariuszy kościoła jak półbogów, którym wolno więcej i których prawo świeckie się nie ima. I ten stan ich bezkarności trwa i trwać będzie przekazywany w kodzie kulturowym, by nie rzec genetycznym. Przedstawiciele tegoż ludu, których lud wybiera do władzy – w żargonie zwanej korytem – wiedzą, że lud nie żąda od nich rozliczenia klechów z ich przestępstw i draństw. Ksiądz jest ludowi potrzebny, gdyż daje mu przepustkę do raju, przy okazji rozgrzeszy go ze wszystkich łajdactw. No i tak ładnie mu w kościele na organach zagra, jak ślub bierze i ciekawe zaklęcia na grobem poczyni itp. itd… A władza ta od lewa do prawa (ta z prawa bardziej) sypie ochoczo publicznym groszem oficjalnie lub mniej oficjalnie Kościołowi, bo w zamian pogoni z ambon lud wierny do urn by na różnych dudów zagłosował. A że czarny maluczkich molestuje? Tak naprawdę ludowi to nie przeszkadza i bardziej potępia tych, co na księdza donoszą niż sprawców tego ohydnego czynu. Przykładów aż nadmiar… I tak to się toczy w tym kraju i toczyć będzie do końca świata. Nawet gdyby Sekielscy nakręcili kolejnych sto filmów o pedofilach z czarnej mafii.

 6. 23
  2

  Właśnie dlatego kk jest przeciwny edukacji seksualnej dzieci. Żeby dzieci nie wiedziały, że dorośli nie powinni ich w pewien sposób dotykać. Żeby dzieci nie wiedziały, że mogą protestować, krzyczeć, zgłaszać innym dorosłym, że to nie ich wina i że w razie czego dostaną wsparcie.

 7. 17
  5

  Wszyscy od biskupa do prokuratora generalnego na ministrach sprawiedliwości pod sąd i zakaz pełnienia funkcji poblicznych dożywotnie.

 8. 11
  1

  ZŁY CHAMSKI PIENIĄŻEK ŚCIĄGAJĄCY CHARACZE Z PARAFI BIEDNYCH ALE I BOGATYCH .MOTTO.TAJEMNICA WIARY EURO I DOLARY KAŻDY PEDOFIL MÓGŁ SIĘ WYKUPIĆ NIE PONOSZĄC KARY .I TAK BYŁO DLA NICH BOGA NIE MA TO CZYSTY BIZNES .A TE OWCE IDĄCE MODLIĆ SIĘ NOSZĄ IM OSTATNI GROSZ NIE MAJĄC MA ŻYCIE DOWOŻĄ ŻARCIE BO ONI RĘCE MAJĄ KONSEGROWANE WSTYD TO NIE KSIĘŻA TO ZWYKLI NA CIĄGACZE Z KOSZYYKIEM BYLE KASE ŻEBRAĆ TO NIE WIARA.!!!

 9. Gdy zabraknie starego pokolenia kościoły będą się zamykały…. jeszcze trochę czasu…. to zakłady pracy,które funkcjonują z ludzkiej naiwności-plebanie czasem większe od kościoów i tylko patrzą ile im wpada forsy z tac i nie tylko. a co do księży to tylko zwykli ludzie .

 10. ALE CHOJRAKI tu się wypowiadają …a kiedy śmierć w oczy zagląda biegniecie do tego „wstrętnego klechy” aby wyznać swe grzechy… no tak na wszelki wypadek bo może po śmierci jednak coś bedzie…
  …że przykład ??? no to z górnej półki Francais Maria Arouet zwany z polska Wolter

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick