Znamy wyjaśnienia Nuncjatury Apostolskiej. Bp Janiak ma przebywać poza diecezją. Będzie dochodzenie!

6
Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała wyjaśnienia dotyczące nominacji abp. Grzegorza Rysia na administratora apostolskiego w diecezji kaliskiej. Czytamy w nich, że bp Edward Janiak dostał polecenie przebywania poza diecezją i nie ingerowania w jej kierowanie. Ma zostać także wszczęte dochodzenie "w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego".

Po tym jak w godzinach południowych w czwartek Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła decyzję papieża Franciszka dotyczącą diecezji kaliskiej, początkowo nie były znane szczegóły, a prosty przekaz dotyczący nominowania administratora apostolskiego w osobie abp. Grzegorza Rysia, Metropolity Łódzkiego, który od teraz odpowiada także za diecezję kaliską. Kiedy pytaliśmy o szczegóły rzecznika prasowego Archidiecezji Łódzkiej ks. Pawła Kłysa, ten również nie podawał zbyt wielu konkretów, bowiem nie były one jeszcze znane.

Kilka godzin później Nuncjatura Apostolska w Polsce opublikowała jednak wyjaśnienia dotyczące nominacji abp. Rysia na administratora apostolskiego. W liczącym cztery punkty dokumencie znajdujemy informacje dotyczące m.in. biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, któremu poświęcono sporo miejsca. W piśmie czytamy, że biskup “otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską”.

Dokument zawiera także informacje o kompetencjach abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego. Moc zachowuje “upoważnienie do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego”, a abp. Gądecki otrzymuje  “wyłączną kompetencję w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej”.

Stolica Apostolska wyznaczyła abp. Stanisława Gądeckiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego 26 maja. Metropolita Poznański podkreślił, że do czasu zakończenia postępowania nie będzie się wypowiadał w sprawie biskupa kaliskiego.

Poniżej publikujemy skan dokumentu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

  • 3
   1

   I to jest odpowiedzialność buzia, rąsia i papieskim pogłaskaniem już czas na ciebie a z czasem wszystko ucichnie a on nawet dał sobie w gardło pójdzie na emeryturę a dewotki jak podsuwały dzieci tak będą podsuwać no idź do księdza na kolanka i z błogosławieństwem papieskim Robta co chceta ,inne osoby już dawno by siedziały w pierdlu ,😱👎

  • No i dlatego najszedła wiekopomna chwila na emeryturze w posiadłości na 3 maja w Ostrowie Wlkp i żyją sobie a dewotki się dobijają i kto ma zafajdaną opinie i tak spadł na cztery łapy ot i się dzieje 😶

 1. 14

  Bp.Ryś zobaczy tylko to co kościelni urzędnicy zechcą mu udostępnić i pokazać.Sprawa w końcu ucichnie. Problem pozostanie bo Janiak poobstawiał swoimi ludźmi ważne urzędy w kurii kaliskiej. Każdy niestety dobiera według siebie.

 2. 13

  60 + poszukuję pracy, wszędzie tylko nie w Kaliszu i okolicach. Dwudziestoletnie doświadczenie w administrowaniu i zarządzaniu na zasadach SOBIEPANA, bezgrzeszny nie dotyczy uzależnienia od władzy i alkoholu.
  EDWARD

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick