Utworzenie Akademii Kaliskiej oficjalnie zapowiedziane. PWSZ zostanie przekształcona. Ambitne plany nowego rektora

3
Fot. PWSZ Kalisz
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek odwiedził PWSZ w Kaliszu, aby ogłosić, że za kilka miesięcy uczelnia zostanie przekształcona w Akademię Kaliską. W czwartek 25 czerwca odbyły się także wybory nowego rektora. Wygrał je urzędujący przez ostatnie lata prof. Andrzej Wojtyła, który zapowiedział, że chciałby, aby na początku przyszłej kadencji Akademia stała się Uniwersytetem Kaliskim.

Nadchodzą zmiany w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Podczas pobytu w PWSZ Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek powiedział, że „powinniśmy uczyć się sformułowania Akademia Kaliska”. To oznacza, że przekształcenie uczelni, o którą zabiegano od pewnego czasu, staje się faktem.

CZYTAJ: Studenci-seniorzy zakończyli rok. Jak radzili sobie w czasie epidemii?

Akademia Kaliska tuż, tuż

Podczas wizyty szefowi resortu zaprezentowano dorobek dydaktyczny uczelni, a także Centrum Dydaktyczne Doskonalenia Kół Zębatych, pracownie Wydziału Politechnicznego oraz Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, które – zdaniem przedstawicieli PWSZ – jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. – Zobaczyłem tu przede wszystkim pasję ludzi, a wcześniej również państwa determinację, by doszło do tego spotkania. Wasza uczelnia stawia sobie wysokie wymagania naukowe i dydaktyczne w jednoczesnej korelacji z potrzebami otoczenia gospodarczego. Moje wrażenie po dzisiejszej wizycie jest takie, że byłoby trudno wskazać drugą taką uczelnię w Polsce, która ma tak ścisły związek z lokalnym przemysłem. Dla mnie to absolutna rewelacja – powiedział minister Murdzek.

Aby PWSZ mogła zostać uznana za akademię, należało spełnić wymóg nadawania stopnia naukowego doktora w drugiej dyscyplinie naukowej. Został on właśnie spełniony. Stąd zapewnienia, że lada dzień będzie można nazywać tę uczelnię Akademią Kaliską. To narazie jednak wyłącznie słowne zapewnienia. Podczas konferencji prasowej minister został zapytany o konkretną datę, kiedy zostanie utworzona Akademia Kaliska. – Dzisiejsza wizyta kończy fazę dyskusji. Sądzę, że po krótkiej analizie wszystkich dokumentów prawnych zakomunikujemy datę. Są pomysły na szybkie tempo powołania Akademii Kaliskiej, czyli nie liczymy w tym przypadku lat, a raczej kilka miesięcy. Mogę powiedzieć, że mamy uzgodniony proces przekształcenia uczelni jako najszybszy z możliwych – wyjaśnił.

CZYTAJ: Głosowanie w czasach pandemii, czyli wietrzenie, dezynfekcja i własny długopis

Rektor „dwóch uczelni” wybrany

Za nami nie tylko wizyta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale także wybory rektora. Ze względów bezpieczeństwa głosowanie odbyło się w formie elektronicznej. W historycznych wyborach wygrał prof. Andrzej Wojtyła, który przewodził Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w ostatnich latach. Historycznych, ponieważ były to wybory podwójne, bowiem za kilka miesięcy zostanie zmieniona nazwa uczelni i jej status na Akademię Kaliską.

Kandydaturę obecnego rektora prof. Andrzeja Wojtyły zgłosiło kilkunastu członków PWSZ, a Senat na wniosek Rady Uczelni jednogłośnie ją zaopiniował.  Jednomyślna była także Rada Uczelni, a w wyborach online, które odbyły się 25 czerwca byłego senatora Prawa i Sprawiedliwości poparło 23 z 25 głosujących.

– Dziękuję bardzo wszystkim pracownikom naukowym, dydaktycznym, administracji uczelni oraz studentom za zaufanie, bo przecież ich przedstawiciele wybierali mnie jako elektorzy. Będę dążył do rozwoju naszej kaliskiej uczelni. Już teraz jesteśmy pewni, że od 1 września będziemy pracowali jako Akademia Kaliska, ale chciałbym, żeby za cztery lata w Kaliszu funkcjonował Uniwersytet Kaliski – powiedział prof. Andrzej Wojtyła, który został wybrany na drugą kadencję.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick