Papież Franciszek podjął decyzję. Arcybiskup będzie zarządzał kaliską kurią

4
Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki został mianowany administratorem apostolskim i będzie tymczasowo sprawował pieczę nad diecezją kaliską kierowaną przez biskupa Edwarda Janiaka. Taką decyzję podjął papież Franciszek, a ogłosiła ją Nuncjatura Apostolska w Polsce. Biskup kaliski nie traci swojego stanowiska.

O decyzji papieża Franciszka poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce:

Komunikat

Ojciec Święty Franciszek mianował
administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Warszawa, 25 czerwca 2020 r.
+Salvatore Pennacchio
Nuncjusz Apostolski

Biskup Kaliski Edward Janiak nie został definitywnie odwołany. Prawdopodobnie tymczasowo jego obowiązki przejmie arcybiskup Grzegorz Ryś. Tak można odczytać słowa Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Salvatore Pennacchio, który poinformował o mianowaniu przez papieża Franciszka „administratora apostolskiego sede plena”. Niewykluczone jednak, że arcybiskup będzie jedynie nadzorował pracę kurii. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Administrator jest powoływany przez papieża w określonych sytuacjach np. długotrwałej choroby biskupa. Procedury kościelne mówią o tym, że Ojciec Święty powinien odwołać administratora, kiedy dotychczasowy biskup będzie gotów do przejęcia obowiązków.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Jak będzie wyglądała praca abp. Rysia w diecezji kaliskiej? Zapytaliśmy rzecznika archidiecezji

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. Dzięki Bogu.Arcybiskup Rys jest jednym z najbardziej swiatlych i Bozych biskupem w polskim episkopacie.Mam nadzieję ze dobro jednak zwycięży.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick