DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Jarocin motorsportową stolicą Polski? Już w ten weekend rajd w centrum miasta!

W sobotę i niedzielę Jarocin stanie się rajdową stolicą Polski. Po wielu latach motorsport wraca do tego miasta i to z przytupem.

1. Rajd Jarociński / materiały organizatora

Historia sięga zeszłego roku, kiedy w Jarocinie zorganizowano festyn charytatywny, aby zebrać pieniądze na rehabilitację jednego z jarocińskich strażaków. Jedną z atrakcji była możliwość przejechania się za opłatą rajdówką należącą do Krzysztofa Czechaka. To mieszkaniec Jarocina, który nie tylko amatorsko rywalizuje w rajdach, ale również stoi za redakcją pisma Rally and Race.

Pomysł tak się spodobał mieszkańcom, że cegiełki „rozeszły się” na pniu. W niespełna godzinę wyprzedano wszystkie przejazdy zaplanowane na ten dzień. Rajdówka jeździła non stop. Pomysł przypadł do gustu również władzom Jarocina. Kilka tygodni później gmina Jarocin zapytała pasjonatów rajdów, czy mogliby zorganizować podobne wydarzenie, ale w nieco innej formule wynosząc je przy okazji na wyższy poziom. Tak narodziła się idea 1. Rajdu Jarocińskiego.

Czego się spodziewać?

Organizacja takiego przedsięwzięcia to nie lada wyzwanie, bo w Wielkopolsce od wielu lat rajdy samochodowe praktycznie się nie odbywają. Ma się to zmienić w najbliższy weekend. Wtedy Jarocin stanie się motorsportową stolicą Polski.

Z punktu widzenia polskich załóg oraz kibiców wśród najważniejszych imprez rajdowych są: Rajdowe Mistrzostwa Świata, Rajdowe Mistrzostwa Europy, Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (ekstraklasa), Rundy Okręgowe (rajdy okręgowe) oraz SKJS-y (Super Konkursowa Jazda Samochodem). I właśnie w tej kategorii będą rywalizować uczestnicy jarocińskiego rajdu.

Jednak – jak podkreślają organizatorzy – 1. Rajd Jarociński „bardzo mocno wychodzi poza tę kategorię”. – W SKJS-ie startują kierowcy najczęściej bardzo profesjonalni bez oficjalnej licencji rajdowej. Bardzo wielu kierowców nie chce jej robić, bo nie ma budżetu i nie chce startować w najważniejszych mistrzostwach – wyjaśnia w rozmowie z wlkp24.info Jakub Socha, redaktor Rally and Race oraz menadżer Rally and Race Teamu.

Tego rodzaju rajdy są nieco krótsze, bo odcinki specjalne mają maksymalnie 25 km. W Jarocinie zdecydowano się właśnie na przygotowanie rajdu na tym poziomie m.in. ze względu na relatywnie dużą łatwość jego organizacji, a poza tym uczestnicy i organizatorzy nie sparaliżują dzięki temu całej gminy pod względem komunikacyjnym. – Jeśli wszystko się uda, to będziemy wychodzić wyżej – dodaje, zaznaczając, że niewykluczone są kolejne rajdy na terenie Jarocina i okolic.

SKJS z dodatkiem

W zawodach, które odbędą się 1 i 2 lica wystartuje blisko 50 załóg i będą to m.in. kierowcy początkujący, ale również profesjonalni zawodnicy, którzy przyjadą potężnymi maszynami. – Zaprosiliśmy do startu Michała Pryczka (dwukrotnego rajdowego Mistrza Polski w klasie HR2), Marka Sudera (dwukrotnego czempiona historycznych Mistrzostw Polski), Igora Widłaka (rajdowego Mistrza Europy klasy III z zeszłego sezonu). Owszem, to SKJS. To tylko 25 km, ale do Jarocina przyjeżdżają najgorętsze nazwiska i robimy imprezę wyższej rangi. To będzie prawdziwe święto i dla zawodników i dla kibiców – zapowiada Jakub Socha.

Co będzie się działo?

1. Rajd Jarociński to dwa dni atrakcji dla kibiców i to nie tylko tych, którzy pasjonują się rajdami samochodowymi.

Rywalizacja będzie się toczyć w niedzielę na trzech OS-ach (odcinkach specjalnych). Po trzy razy uczestnicy pokonają pętle „Cielcza” i „Wilczyniec”, by następnie walczyć o zwycięstwo na Superoesie „Jarocin”.  To oznacza, że rajdówki wjadą do miasta i będą się ścigać raptem ok. 100-200 metrów od Rynku (m.in. okolice Spichlerza Polskiego Rocka).

– Od 15:00 do 16:00 robimy show. Każdy mieszkaniec Jarocina będzie mógł się przejechać rajdówką po wpłaceniu odpowiedniej kwoty na miejscowe fundacje, z którymi podjęliśmy współpracę. Będziemy zbierać pieniądze na dzieci niepełnosprawne ruchowo i umysłowo. Będziemy chcieli opłacić dzięki temu m.in. jak najwięcej sesji terapeutycznych dla nich – zaznacza Jakub Socha.

Licytacje już trwają na fanpage’u Rally nad Race, który można znaleźć pod tym adresem.

Jak i gdzie kibicować?

Organizatorzy zapewniają, że przewidzieli strefy dla kibiców na odcinkach specjalnych. Podobne miejsce ma się znaleźć na terenie Targowiska Miejskiego. Tam rajdówki będą miały serwis. Znajdzie się więc okazja na podpatrywanie, jak pracują poszczególne ekipy pomiędzy OS-ami. – Stworzyliśmy tam też specjalną strefę gastronomiczną i relaksu, gdzie będzie można zjeść, odpocząć, zobaczyć gwiazdy rajdu. Będzie też strefa symulatorów – dodaje.

Takie wirtualne rajdy mogą być gratką zwłaszcza dla młodszych sympatyków motorsportu, ale również ta inicjatywa zostanie połączona z pomaganiem. Po wpłaceniu datku na jedno ze stowarzyszeń funkcjonujących na terenie gminy Jarocin, będzie można sprawdzić umiejętności na profesjonalnym symulatorze Kompanii Górniczej Rally Team, a więc ekipy Igora Widłaka.

– Trzech najlepszych z kategorii dzieci i dorosłych otrzyma nagrody od Igora, czyli rajdowego Mistrza Europy ERC3 2022, a najlepsza osoba, która tego dnia wykręci najlepszy czas na symulatorze, otrzyma przejazd na prawym fotelu auta Rally and Race Teamu na Superoesie, czyli w tym najbardziej widowiskowym miejscu. Będzie mógł poczuć się jak profesjonalny pilot rajdowy – wyjaśnia menadżer Rally and Race Teamu.

A kto lubi efekty specjalne związane z rajdami samochodowymi, może spodziewać się ognia z rury wydechowej. Organizatorzy zapowiadają, że będzie się działo.

Harmonogram 1. Rajdu Jarocińskiego

Sobota (1 lipca)
19:00 – początek uroczystej ceremonii startu,
19:05 – wjazd samochodów zabytkowych,
19:45 – wjazd samochodów rajdowych i zawodników,
20:30 – start honorowy pierwszej załogi, przejazd przez rampę,
21:30 – przejazd przez rampę samochodów zabytkowych.

Niedziela(2 lipca)
8:00 – otwarcie parku serwisowego (Targowisko Jarocin),
9:14 – OS1 „Cielcza”,
9:49 – OS2 „Wilczyniec” (zjazd na serwis A (Targowisko Jarocin),
11:16 – OS3 „Cielcza”,
11:51 – OS4 „Wilczyniec” (zjazd na serwis B (Targowisko Jarocin),
13:18 – OS5 „Cielcza”,
13:53 – OS6 „Wilczyniec”,

15:00 – oficjalny start miejskiego superoesu „Jarocin”,
15:00 – 16:00 – przejazdy pokazowe, przejazdy charytatywne,
16:00 – start pierwszej załogi,
18:00 – meta rajdu, rozdanie nagród (Pałac Radolińskich).

materiały organizatora
materiały organizatora
0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz