DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dwa kredyty na jeden aquapark? Umowa została podpisana

Władze Ostrowa Wielkopolskiego podpisały umowę z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego na kredyt w wysokości 46 mln zł netto. Pieniądze mają pozwolić w części sfinansować budowę parku wodnego, czyli tzw. aquaparku. Koszt inwestycji miasto oszacowało na ok. 70 mln zł. Kolejna część pieniędzy na ten cel ma pochodzić z pożyczki zaciągniętej z Europejskiego Banku Inwestycyjnego na pokrycie części kosztów realizacji programu Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Na razie nie wiadomo, jaką kwotę na budowę parku wodnego przekaże miasto z budżetu.

Należy jednak dodać, że za kwotę 46 mln zł kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego, ma zostać także sfinansowana budowa wodnego parku zabaw na obrzeżach miasta (u. Rejtana). Obiekt ma być gotowy w 2024 roku”. Natomiast aquapark ma powstać przy ul. Paderewskiego do 2023 roku. Za jego budowę będzie odpowiadać spółka Ostrowskie Inwestycje Sportowe.

Podpisanie umowy z BGK na kredyt w wysokości 46 mln zł / fot. UM Ostrów

CZYTAJ TEŻ: Opozycyjny radny krytykuje plan budowy aquaparku za tak wysoką kwotę

Ostrowski Ekspres Inwestycyjny to plan budowy 100 inwestycji na ok. 250 mln zł, które mają zostać zrealizowane do 2023 roku. Pieniądze z EBI to kwota rzędu 110 mln zł. Ostrów Wielkopolski to pierwszy w Polsce samorząd do 100 tys. mieszkańców, który podpisał taką umowę. Miało to miejsce we wrześniu 2020 roku.

Już wtedy władze miasta podkreślały, że jedną z inwestycji, która zostanie zrealizowana w ramach współfinansowania z EBI, będzie aquapark. Jak wyjaśniają, Ostrowski Park Wodny będzie składał się z pełnowymiarowego basenu sportowego, strefy relaksu, małego basenu dla dzieci do nauki pływania strefy saun, a także SPA. Ma też pełnić funkcję rehabilitacyjną i dysponować ofertą skierowaną do seniorów.

Ostrów Wielkopolski jest jedynym miastem w regionie, który nie ma aquaparku. Z podobnych obiektów od lat korzystają mieszkańcy Pleszewa, Jarocina, Ostrzeszowa czy Kalisza. Do niedawna Ostrów nie miał także miejskiej hali widowiskowo-sportowej. Arena Ostrów powstała. Kolejnym krokiem wyrównywania poziomu z innymi miastami ma być właśnie budowa parku wodnego. – Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej wyczekiwanych przez naszych mieszkańców inwestycji. Inwestujemy w taki sposób, by kolejne zadania służyły jak najdłużej mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego. Świetnym przykładem jest choćby Arena Ostrów. Ten obiekt stał się faktem. Mam dziś ogromną nadzieję, że dzięki bardzo dobrej współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Europejskim Bankiem Inwestycyjnym uda nam się zrealizować kolejny jakże ważny i potrzebny obiekt w mieście – powiedziała prezydent Ostrowa Beata Klimek podczas podpisania umowy kredytowej na realizację tej inwestycji.

W 2020 roku, kiedy urząd publikował wizualizację parku wodnego, była mowa o koszcie budowy rzędu 50 mln zł. Później te szacunki zmieniono. Teraz urząd podał, że inwestycja może pochłonąć ok. 70 mln zł. Nie ma jednak pewności, czy będzie potrzebna niższa czy wyższa kwota, ani czy zamknie się ona w okolicach właśnie tych 70 mln zł. Biorąc pod uwagę ceny, jakie dyktują firmy w przetargach, trudno zakładać to z góry. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca włodarze Kalisza i Jarocina unieważnili dwa postępowania na rewitalizację rynków, bo oferty złożone przez firmy znacznie przekraczały założenia finansowe obu miast.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Napisz do autora

Komentarze (14)
 • J
  Ja

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Drodzy mieszkancy podatki pojda w góre choc juz podrozaly pozdrawiam…….

  Odpowiedz
 • JB
  jarek barbarzyńca

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Ja pitole……kto to będzie spłacał ??? Przez trzy miesiące tłumy , a co potem ??

  Odpowiedz
 • B
  Becia

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Zaraza coraz większa mimo że Becia nakleiła za grube pieniądze folię i tak to nic nie dało tylko kasa poszła się deptać. Teraz aquapark w którym na początku szał a zaś oszczędności i zakręcanie ciepłej wody i innych atrakcji jak w innych punktach w kraju. Młodzież się nie uczy bo zaraza nauczanie zdalne,a to będzie funkcjonować??? Jaja kobieto sobie robisz?!

  Odpowiedz
 • A
  ada

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  No i wreszcie. Ile mozna bylo czekac ten aqua park

  Odpowiedz
 • ...

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Czy ta kobieta widzi co się dzieje wokół ? Teraz takie durne „inwestycje” i to na kredyt ? Niech ktoś pokaże pani prezydent jak rosną ceny i usługi w budowlance , jak rosną koszty utrzymania takich i podobnych obiektów. Mam wrażenie, że ktoś już z marzeniami (za nieswoje pieniądze) w kosmos odleciał.

  Odpowiedz
 • H
  haha

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Caryca zatopi nasz Ostrów na wszystko podniesie cenę,,,,a potem ucieknie.

  Odpowiedz
 • D
  Dupen.ja

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Aqpark jest potrzebny żeby dupecje miały gdzie się prezentować i dupska pokazywać i nie tylko.

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  Obstawiam tu kwotę 100 tys. zł. I proponuję by czytelnicy zapamiętali ją. Mam też nadzieję, że nie będzie większa. Szanowni mieszkańcy i pamiętajcie komu będziemy zawdzięczać to cudo i długi. A tych wszystkich, którzy tak się cieszą pytam tylko, czy zdają sobie sprawę w jakiej cenie będą bilety? Może nie będzie ich stać, ale z pewnością będą spłacać te długi pani B.K. i koleżków.

  Odpowiedz
 • S
  Swój

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  My ostrowianie ja dopadniemy jak ucieknie do Kalisza znajdziemy i na japonce przywiezemy

  Odpowiedz
 • J
  jac

  poniedziałek, 31 stycznia, 2022

  „To co nas zarzyna to są wydatki bieżące, które rosną w sposób ogromny” – to słowa Prezydent w programie PO PROSTU. To jak nazwać budowę Aquaparku i koszty, które będziemy ponosić za jego funkcjonowanie???

  Odpowiedz
 • O
  Obserwer

  wtorek, 1 lutego, 2022

  Ja i tak jeżdżę do wrocka

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz