Przebudowa rynku odroczona. Powód? Jest zbyt drogo

0
Unieważnili pierwszy przetarg, ogłosili drugi i mają nadzieję, że oferty będą niższe. Pierwsze postępowanie okazało się zbyt kosztowne dla Jarocina. Do zarezerwowanej na remont rynku kwoty 15 mln zł trzeba by dołożyć jeszcze 4. Urzędnicy mają nadzieję, że tym razem oferenci będą bardziej łaskawi dla gminnego budżetu. A co jeśli nie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz na wlkp24.info.

Jarociński rynek miał zostać przebudowany w ramach prowadzonej rewitalizacji Śródmieścia, która trwa od kilku lat i końca nie widać. Centralny plac miasta na razie pozostanie placem budowy po tym, jak rozkopano go, aby osadzić pod ziemią rury o średnicy kilku metrów, które mają pomóc w gromadzeniu wód opadowych spuszczanych następnie do Lipinki. To 26 rur o łącznej długości 78 metrów. Wszystkie trafiły pod ziemię na przełomie 2020 i 2021 roku, a na powierzchni miejscami po bruku nie ma śladu. Za to wszystkie pierzeje zamieniły się w dziki parking i prawdziwą krainę dziur, po której mieszkańcy z trudem się poruszają.

Rewitalizacja rynku to jeden z etapów przebudowy ścisłego centrum, ale na razie została odłożona w czasie. Niedawno unieważniono przetarg, bo zgłosiła się tylko jedna firma, która – zdaniem władz miasta – zaoferowała zbyt wygórowaną cenę. – Przetarg mógł zostać rozstrzygnięty, ale trzeba by dołożyć 4 mln zł. Dlatego, że przewidziane środki na przebudowę płyty rynku wraz z fontannami, zielenią, drzewami, ulicą Śródmiejską to kwota 15 mln zł. Natomiast jedyna oferta, która wpłynęła to 19 mln zł – wylicza burmistrz Adam Pawlicki.

Po konsultacji z wydziałem rozwoju władze Jarocina podjęły decyzję, że jest jeszcze trochę czasu (prace i tak rozpoczęłyby się najszybciej na wiosnę) i unieważniono przetarg z nadzieją, że w kolejnym zgłosi się ktoś chętny, by przebudować rynek i to za mniejsze pieniądze. Drugie postępowanie zostało już ogłoszone. – Zdajemy sobie sprawę ze zniecierpliwienia mieszkańców, firm i sklepów, które są w Śródmieściu, żeby jak najszybciej to zakończyć. Myślę, że to będzie ostatnie postępowanie i przejdziemy do realizacji tej kropki nad i – dodaje.

Ocenę sytuacji burmistrza Pawlickiego podziela Bartosz Walczak – jego zastępca, który podkreśla, że żyjemy w „bardzo specyficznych czasach”. – Wysoka inflacja, wysokie koszty, brak dostępności materiałów, pandemia koronawirusa, która zerwała łańcuchy dostaw. Nie jest łatwo na rynku budowlanym, ale musimy się z tym zmierzyć. Jestem przekonany, że uda się wyłonić wykonawcę i wszystko będzie zakończone zgodnie z planem – wyjaśnia. A kolejnym utrudnieniem są także braki na rynku pracy. Nie ma specjalistów potrzebnych zwłaszcza w wąskich dziedzinach, jak choćby przy kładzeniu płyt granitowych czy prac związanych z sadzeniem zieleni.

Gmina ma też plan awaryjny, gdyby okazało się, że w drugim przetargu także zaproponowana cena za wykonanie przebudowy rynku będzie zbyt wysoka. – Jeśli kwota będzie przekraczała nasze obecne możliwości finansowe, wówczas burmistrz będzie mógł podjąć decyzję, czy zwrócimy się do rady miejskiej o zwiększenie kwoty na zadanie, czy też będziemy unieważniać to postępowanie – argumentuje Hubert Kujawa, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jarocinie. W radzie zdecydowaną większość ma Ziemia Jarocińska burmistrza Pawlickiego, więc tego typu wniosek może okazać się jedynie formalnością.

Urząd chce, żeby prace w okolicach rynku dobiegły końca w pierwszej połowie 2023 roku. Oprócz rynku mowa też o ul. Śródmiejskiej, Gołębiej i Wyszyńskiego. Prace w tych miejscach są prowadzone etapami. W 2022 roku ma się zakończyć przebudowa ul. Śródmiejskiej, Gołębiej, a także trzech pierzei rynku poza pierzeją, przy której jest zlokalizowany Bank PKO. – Wynika to z konieczności, że równolegle będą prowadzone prace związane z przebudową ratusza i musi być zachowane zaplecze dla firmy, która będzie wykonywać te prace. Tak samo ul. Wyszyńskiego. Jest to spowodowane tym, że musi być zachowany układ komunikacyjny na potrzeby budowy – dodaje.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick