DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Dokumenty podpisane. Pożyczka na 110 mln zł staje się faktem

Ostrowski Ekspres Inwestycyjny to 100 projektów wartych 250 mln zł. Na częściowe ich sfinansowanie władze Ostrowa postanowiły zaciągnąć niskooprocentowaną pożyczkę w wysokości 110 mln zł. Oprocentowanie może wynieść nawet poniżej 1 proc.

Wśród inwestycji, które mają powstać w Ostrowie Wielkopolskim w najbliższych latach są m.in. aquapark, kompleks sportowy za Parowozownią, przedszkola, żłobki, dom seniora, drogi (modernizacja), budynki wielorodzinne. Zmodernizowane zostaną także ratusz czy parki i skwery na terenie miasta.

CZYTAJ: Program inwestycji podpisany. Kalisz czeka na obwodnicę

Prezydent Beata Klimek podpisała w czwartek w Warszawie dokumenty z przedstawicielami Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. To właśnie dzięki porozumieniu z tymi instytucjami samorząd będzie mógł się zadłużyć, co pozwoli na pokrycie części kosztów długiej listy inwestycji. – Chcę dziś szczególnie podkreślić, że jesteśmy pierwszym miastem w Polsce do 100 tys. mieszkańców, które otrzyma tak korzystne i atrakcyjne oprocentowanie. Te fundusze umożliwią nam szybki i dynamiczny rozwój w perspektywie kilku najbliższych lat. Sięgamy po nowy i ambitny instrument finansowania. Uważamy bowiem, że tylko odważne, ale jednocześnie rozważne decyzje dają szansę na skok cywilizacyjny miastom średniej wielkości, w których można zapewnić wygodne, bezpieczne i atrakcyjne warunki do życia – powiedziała prezydent miasta podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Przedstawiciel Europejskiego Banku Inwestycyjnego podkreślił, że nie chce wyróżniać konkretnych projektów spośród 100, które władze Ostrowa chcą zrealizować m.in. dzięki pieniądzom pożyczonym z EBI, ale zaznaczył, że wszystkie wpisują się w priorytety tej instytucji. – Za każdym razem oceniamy program inwestycyjny, który jest realizowany na przestrzeni kilku lat. W przypadku Ostrowa Wielkopolskiego dokładnie zbadaliśmy plan inwestycyjny miasta, czy jest zgodny z naszymi kryteriami. Ta ocena była stosunkowo łatwa, bo większość założeń inwestycyjnych miasta było zgodne, jak to mówimy, z kwalifikowalnością projektową. Zazwyczaj finansujemy do 50 proc. całkowitych kosztów inwestycyjnych – wyjaśnił Piotr Michałowski, dyrektor Biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie.

CZYTAJ: „Znaleźliśmy skuteczny środek” – co z plamami na ostrowskim deptaku?

Zapis konferencji prasowej po podpisaniu umowy

Napisz do autora

Komentarze (12)
 • L
  Lo

  czwartek, 24 września, 2020

  No i super.

  Odpowiedz
 • Z
  ZK

  czwartek, 24 września, 2020

  Modernizacja ratusza jest dla mnie zrozumiała (poszerzenie drzwi wejściowych). Dom seniora nic nie załatwi, kiedy młodzi bez perspektyw pracy (nie piszę o pociotkach zatrudnionych w instytucjach podległych miastu) ucieka do ościennych miejscowości podobnie jak między innymi pani Beata kiedyś do RC Kalisz. To nie Domu Seniora potrzeba, a całe osiedla dla seniorów. Jak się ma taką lekką rękę do wydawania nieswoich pieniędzy, to proszę jeszcze raz przebudować deptak. Piramidy egipskie stoją do dzisiaj, Wawel stoi jak stał, Zamek w Malborku też stoi, tylko w Ostrowie wali się wszystko spartaczone i „restaurowane” co kilka lat.

  Odpowiedz
 • J
  Jola

  czwartek, 24 września, 2020

  To dzień smuty.

  Odpowiedz
 • B
  Bankier

  czwartek, 24 września, 2020

  Wydawać na kredyt każdy potrafi, ale potem to trzeba spłacić. Rozumiem, że ten dom seniora będzie tak ekskluzywny, ze spłaci koszty tego kredytu.. Podobnie aquapark przyniesie kolejne kokosy dla miasta!

  Odpowiedz
 • ...

  piątek, 25 września, 2020

  ten uśmieszek „i co mi zrobicie” ?!?!?

  Odpowiedz
 • M
  Mm

  piątek, 25 września, 2020

  Idzie kryzys, a miasto się zapożycza. Wiadomo, że aquapark to finansowa kula u nogi dla każdego samorządu.

  Kto odda te pieniądze i kiedy…?

  Odpowiedz
 • T
  ToniK

  piątek, 25 września, 2020

  Oby tylko te inwestycje były lepiej zrealizowane niż deptak… W imieniu mieszkańców proszę o większą wyobraźnię przy zatwierdzaniu projektów.

  Odpowiedz
 • K3
  Konfucjusz 347

  piątek, 25 września, 2020

  Ciekawy jestem tylko kto to będzie spłacał emeryci renciści czy patologia co robi na czarno po budowach?? Ostrów już ma ok 70 tys ludności a miał jeszcze na początku lat 90-tych ok 75 tys nowych zakładów dużych żadnych nie ma a dlaczego to wam powiem rządzacy Ostrowem Świątek Torzyński już o to zadbali żeby tak było bo liczyła się ich prywata tylko!!!! a nie mieszkańcy obydwoje wykupili działki i tereny pod Ostrowem albo na danym terenie miasta mało tego były prezydent Świadek jest właścicielem firmy KOSZ tora wywozi śmieci !!!!!! To o czym tu mowa to miasto jest spowite różnymi układami i znajomosciani Holdikom zmienił nazwę na CRK nie likwidowany jest dlatego żeby tam mieli pracę córki,synowie urzędników i byłych wywowych ludzi w Ostrowie. To jest chyba teraz jedno z najgorszych miast do zycia niestety w Wielkopolsce ale to głos zwykłego mieszkańca z którymi tak jak zwykle nikt się nie liczy. Zawieranie jakiś kredytów na jakieś kompletne niepotrzebne rzeczy z których tak naprawdę można się starać o pieniądze z różnych funduszy europejskich jest obrazem bezradności i brakiem myślących na trzeźwo osób w tym mieście. Tylko czy ktoś to jeszcze zatrzyma wątpię w to.

  Odpowiedz
 • W
  wlkp

  piątek, 25 września, 2020

  110 mln to z odsetkami czy bez???

  Odpowiedz
 • A
  Adam

  piątek, 25 września, 2020

  A co po Tesco w galerii i Majorka? Wiadomo coś co z multiboxem w browarze i terenie po PKS?

  Odpowiedz
 • J
  Jo

  piątek, 25 września, 2020

  Tak to jest jak się nie potrafi zarządzać czymkolwiek, zadłuża się miasto bo brakuje kasy na podstawowe potrzeby miasta! Jaki ekspres ?? To jest kasa na bieżące potrzeby, które się obiecuje od lat! Tak świetnie rządzi,że dziura w budżecie jest, a pracownicy UM śmieją się z mieszkańców ledwo wiążących koniec z końcem! I skończmy z hasłem rewitalizacja, bo u nas to są zwykłe remonty ! A do definicji rewitalizacji odsyłam do ustawy o rewitalizacji !

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz