Kolejne miasto ma problemy z remontem rynku

0
Fot. Fallaner / wikipedia / CC BY-SA 4.0
Władze Kalisza unieważniły przetarg na rewitalizację Głównego Rynku i ul. Kanonickiej. Powodem są zbyt wygórowane oczekiwania finansowe firm, które wystartowały w przetargu. Podobna sytuacja miała miejsce w styczniu w Jarocinie. Tam również umorzono pierwsze postępowanie i rozpisano kolejne z nadzieją, że zgłosi się ktoś, kto zdecyduje się wykonać zakres robót za niższą kwotę.

Kilka dni temu pisaliśmy na wlkp24.info, że władze Jarocina unieważniły  przetarg na rewitalizację rynku i ogłosiły drugi. W pierwszym zgłosiła się jedna firma, która zaproponowała cenę znacznie przewyższającą możliwości finansowe miasta. Przynajmniej w tej chwili. Samorząd zarezerwował 15 mln zł. Gdyby zgodził się na warunki postawione przez oferenta, musiałby dołożyć jeszcze 4 mln.

Burmistrz Adam Pawlicki podjął decyzję o rozpisaniu drugiego postępowania mając nadzieję, że zgłosi się ktoś, to zaproponuje niższą cenę. Jeśli tak się nie stanie, planem awaryjnym będzie zwrócenie się do rady miejskiej o przekazanie dodatkowych pieniędzy na pokrycie kosztów remontu rynku i ul. Śródmiejskiej.

Z podobnym problemem borykają się władze Kalisza. Tam również unieważniono pierwszy przetarg na rewitalizację starówki. Miało to miejsce 30 grudnia 2021 roku. Powód? „Ceny wszystkich złożonych ofert przewyższały kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia” – informuje kancelaria prezydenta Kalisza.

W poniedziałek ogłoszono drugie postępowanie dotyczące rewitalizacji Głównego Rynku i ulicy Kanonickiej. Oferty można składać do 22 lutego. Przebudowa tej centralnej części miasta ma być kontynuacją prac, które zostały wykonane na Śródmiejskiej, Zamkowej i Piskorzewskiej w ramach jednego z etapów rewitalizacji starówki.

Remont ma zostać przeprowadzony według założeń zwycięskiego projektu, który wybrano na podstawie konkursu zorganizowanego wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Wygrała koncepcja pracowni wrocławskiego architekta Romana Rutkowskiego. W 2020 i 2021 roku pracowała ona nad projektem budowlanym, a kolejnym etapem było wyłonienie wykonawcy i tutaj zaczęły się problemy, bo złożone oferty okazały się zbyt wysokie.

Kiedy już miasto podpisze umowę z firmą mającą przeprowadzić rewitalizację, prace na Głównym Rynku będą obejmować m.in. przebudowę i uzupełnienie instalacji podziemnych, wymianę nawierzchni placu, przebudowę oświetlenia ulicznego, a także iluminacji ratusza. W projekcie zawarto też stworzenie instalacji nawadniającej zieleń. Do tego dojdą ławki oraz kosze na śmieci, pawilony kwiatowe i gastronomiczne, a także nowa roślinność i drzewa Podobny zakres prac budowlanych obejmie ul. Kanonicką.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick