Alkoholowy Zespół Płodowy. Wrzesień miesiącem FAS

0
FAS, czyli Alkoholowy Zespół Płodowy. Tak określa się wrodzone wady fizyczne i psychiczne, z którymi rodzą się dzieci matek pijących alkohol w trakcie ciąży. O tym, jak niepowetowane szkody w organizmie nienarodzonego jeszcze dziecka może poczynić nawet niewielka ilość alkoholu i jak bardzo przekłada się to na rozwój dziecka mówią m.in. specjaliści w programie „Historie obok nas”, a cały wrzesień jest miesiącem zespołu FAS.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą mogą spożywać kobiety w ciąży – to zdanie jak mantrę powtarzają lekarze i położne. Alkohol to toksyczna substancja, która przechodzi przez łożysko i dociera do płodu, uszkadzając jego układ nerwowy. A to powoduje nieodwracalne skutki w rozwoju dziecka. – Maluchy, które urodziły matki nadużywające alkoholu mają Płodowy Zespół Alkoholowy, czyli FAS. (…) Dzieci po porodzie mają specyficzną budowę ciała. Rodzą się z niską masą urodzeniową, mają wąską, małą głowę, nisko osadzone uszy, krótką szyję, szeroko rozstawione oczy z wąskimi szparami powiekowymi – tłumaczy Anita Świątek, położna oddziałowa w ostrowskim szpitalu.

Katarzyna Misiak wraz z mężem prowadzi pogotowie rodzinne w Ostrowie Wielkopolskim. Większość noworodków, które do nich trafiają to dzieci, których matki piły alkohol podczas ciąży. A to niestety pozostawia ślad na zdrowiu i psychice maluchów. – W zależności od tego jak FAS zadziała na dziecko, są to dzieci płaczące, najczęściej krzyczą w nocy, są też bardzo wrażliwe. Nie mogą mieć zbyt wielu bodźców wokół siebie, staramy się je wyciszać – tak o postępowaniu z dziećmi z FAS opowiada Katarzyna Misiak.

Wrzesień to miesiąc FAS. Świadomość problemu ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu chorobie. Ten temat został poruszony w magazynie „Historie obok nas”. Gość programu, Krystyna Sikora, certyfikowany specjalista w zakresie profilaktyki i przeciwdziałania problemom alkoholowym mówiła o tym, że często kobiety w ciąży boja się przyznać, że piły alkohol. – Gdyby na początku podjąć prowidłową diagnozę, to terapią mogłaby przebiegać zupełnie inaczej niż w sytuacji gdy się zakłamuje rzeczywistość – dodaje Krystyna Sikora.

Magazyn „Historie obok nas”, który szerzej porusza ten problem mogą Państwo obejrzeć w piątek 13 września o godzinie 20.50 oraz w sobotę 14 września o 21.30 na antenie Telewizji Paoart.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick