Wydłużona ważność dodatkowego zasiłku opiekuńczego

0
Do 28 lutego został wydłużony zasiłek opiekuńczy wypłacany przez ZUS. Można go otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8. roku życia, a także na opiekę nad osobami starszymi, jeśli posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Od przyznania świadczenia obowiązują też pewne wyjątki. Nie przysługuje ono w przypadku, gdy dziecko ma zapewnioną m.in. opiekę przez drugiego z rodziców korzystającego z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Tak jak w poprzednich okresach,  świadczenie przysługuje, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub, gdy działa ona w ograniczonym zakresie i przez to, nie jest w stanie zapewnić dziecku opieki – wyjaśnia Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TEŻ: Mukowiscydoza niszczy jego płuca. Potrzebuje pieniędzy na specjalistyczne leczenie!

Aby móc ubiegać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego, którego termin został wydłużony do 28 lutego, rodzic musi wypełnić oświadczenie, które następnie należy przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który jest przedsiębiorcą, składa ten dokument w ZUS-ie. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie tej instytucji.

Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick