WOŚP 2020. O tym musisz wiedzieć! Praktyczne porady dla wolontariuszy

0
Fot. policja.pl
Kilka tysięcy policjantów w całej Polsce będzie dbać o bezpieczeństwo podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Skupią się na wolontariuszach, kwestujących dzieciach i osobach starszych. Dla tych ostatnich będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne.

W poprzednich latach pojawiały się sygnały o oszustwach. Nie były one częste, ale celem jest, aby w ogóle nie występowały. Dlatego policja będzie zwracać uwagę na to, kto kwestuje i czy jest do tego upoważniony.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  • Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza;
  • Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy;
  • Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu;
  • Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.

Także darczyńcy mogą zadbać o bezpieczeństwo. Jeśli nabiorą podejrzeń co do tego, czy ktoś nie podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podrobioną puszką, może poinformować o tym funkcjonariuszy. -Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu – informują policjanci.

Porady dla wolontariuszy
Prowadźcie zbiórkę pieniędzy w bezpiecznych miejscach:

  • centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony;
  • głównych ciągach komunikacyjnych;
  • miejscach dobrze oświetlonych;
  • miejscach, w których występuje duże natężenie

Mundurowi zwracają uwagę, że lepiej unikać mało uczęszczanych i źle oświetlonych miejsc, a także warto zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, bowiem przebywając w grupie, łatwiej ustrzec się nieprzyjemnych sytuacji. – Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do Waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich – dodają funkcjonariusze.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick