Szpital w Wolicy od teraz szpitalem jednoimiennym

1
Fot. osp.wolica.pl/szpital
Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza został decyzją wojewody wielkopolskiego przemianowany na szpital jednoimienny. Od teraz będą w nim przebywać wyłącznie pacjenci chorzy na COVID-19. W skali Wielkopolski to właśnie w jej południowej części jest najwięcej przypadków zakażenia. Liderem w tej klasyfikacji jest powiat kaliski przed krotoszyńskim i pleszewskim.

Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o utworzeniu na terenie województwa kolejnego szpitala jednoimiennego  przeznaczonego do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. Po poznańskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej drugą tego typu jednostką będzie Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza. – Moja decyzja ma związek z coraz większą liczbą zakażeń, do których dochodzi szczególnie na południu naszego województwa. Celem naszych działań jest ograniczenie rozprzestrzeniania się ognisk COVID-19 – wyjaśnia wojewoda.

CZYTAJ: We wtorek komenda w Krotoszynie ponownie zacznie funkcjonować

Nowa rzeczywistość czeka nie tylko pracowników szpitala w Wolicy, ale także 28 pacjentów, którzy w nim przebywają. Będą bowiem musieli zostać przetransportowani do innych placówek. Do dyspozycji zakażonych koronawirusem będzie niespełna 100 łóżek. Pierwszymi pacjentami mają zostać osoby przebywające w Domu Opieki Długoterminowej Salus w Kaliszu. „Kierownictwo domu, mimo przeszkolenia nowego personelu, odmówiło przyjęcia pomocy kadrowej” – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, a wojewoda Mikołajczyk dodaje: – Dla wielu z nas to wielki czas próby. Na tę próbę nie można jednak narażać osób najsłabszych.

Szpital w Wolicy ma otrzymać 10 respiratorów, które są niezbędne do walki o życie najciężej chorych na COVID-19. Urządzenia zabezpieczyło dla tej placówki Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ: Mieszkanki Ostrowa wpadły na pomysł zbiórki dla DPS-u. Przyłącza się do nich coraz więcej osób

W marcu w szpitalu w Wolicy wykryto SARS-CoV-2 u jednej z pacjentek, która następnie została przetransportowana do Poznania, gdzie zmarła. Była nią 37-lenia mieszkanka gminy Mycielin (powiat kaliski). W związku z podejrzeniem, że inne osoby w placówce także mogły zostać zakażone, sanepid podjął decyzję o całkowitym zamknięciu szpitala. Wyniki przeprowadzonych testów dały jednak wyniki ujemne. To pozwoliło przywrócić szpital do normalnego funkcjonowania pod koniec marca.

W tej chwili w Wielkopolsce jest ponad 1000 zakażonych. Zmarły 53 osoby, a kolejnych 65 wyzdrowiało.

CZYTAJ: Maleńka Sandra walczy z czasem. Potrzebne jest 10 milionów złotych!

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Znam szpital i personel,życzę im zdrowia i powodzenia ,a chorym aby w tak pięknym miejscu gdzie w koło las i wspaniałe żywiczne powietrze pomogło w szybkiej walce z ta potworną chorobą ,teren przepiękny ,czyste żywicą pachnące powietrze szkoda ze tam musiał pojawić.ta cholerna wykańczająca niczemu niewinnych ludzi ,zdrowia wszystkim i powodzenia,👍🙋😷😢

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick