DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Skandaliczne zachowanie mieszkańca. Oddał mocz pod tablicą poświęconą m.in. Armii Czerwonej. Dzień później przegłosowano jej usunięcie

Do nietypowej sytuacji doszło we wtorek na ostrowskim rynku. Tamtejsi przechodnie zauważyli mężczyznę, który zwrócony twarzą w kierunku ratusza, rozpiął rozporek i oddał mocz tuż pod tablicą upamiętniającą Armię Czerwoną. Wykrzykiwał też antyradzieckie hasła i wulgaryzmy. Następnie skręcił w lewo i podszedł do drugiej tablicy zamocowanej na gmachu. Zdjął czapkę i położył dłoń na tablicy, jakby oddawał hołd tym, którym została poświęcona.

O miejscu, w którym załatwił potrzebę fizjologiczną zrobiło się głośno nieco wcześniej, kiedy Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o usunięcie tablicy dotyczącej Armii Czerwonej i wydarzeń z jej udziałem 23 stycznia 1945 roku. Dyskusja na ten temat toczyła się podczas posiedzeń komisji. Wróciła także w trakcie kwietniowej sesji. Wówczas wywołała wiele emocji, a niektórzy radni zarzucali sobie zakłamywanie historii i wskazywanie tylko „wygodnych” faktów. Inicjatorzy zdjęcia tablicy wskazywali też, że treść znajdująca się na niej „stoi w jawnej sprzeczności z faktami”.

Ostatecznie większość radnych poparła projekt uchwały wskazujący usunięcie jej ze ściany ratusza.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Tablica poświęcona wydarzeniom z decydującego okresu II wojny światowej, w których wzięli udział żołnierze Armii Czerwonej, już wcześniej padła ofiarą wandali. W kwietniu 2018 roku – a więc niemal dokładnie cztery lata temu – pisaliśmy o tym, że ktoś przy pomocy sprayu zamazał sporą część tablicy.

Podobny akt wandalizmu miał miejsce w maju 2021 roku. Wówczas także stała się celem ataku. Ktoś użył czerwonej farby, a oprócz oblania tablicy, pozostawił też na ścianie ratusza napis: „1939-1989: okupacja!”.

Tak brzmi napis, który widnieje na tablicy:

W trzecią rocznicę oswobodzenia miasta Ostrowa spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej oraz dzięki spontanicznemu wysiłkowi miejscowej ludności ku uczczeniu pamiętnego dnia 23 stycznia 1945 r. tablicę tę ufundowano i wmurowano.

Ostrów, dnia 23 stycznia 1947 r.
Społeczeństwo miasta Ostrowa
(uchwała M.R.N. Z dnia 23 stycznia 1947 r.)

Napisz do autora

Komentarze (11)
 • O
  Ostrowiak

  czwartek, 21 kwietnia, 2022

  Skandaliczne zachowanie. Policja winna zidentyfikować osobę i ukarać za nieobyczajne zachowanie w miejscu publicznym. Za chwilę inny taki pójdzie np. pod kościół i zrobi to samo. Nie może być zgody na takie zachowanie.

  Odpowiedz
 • R
  rzeźbicki

  czwartek, 21 kwietnia, 2022

  Czy za 3 miesiące, gdy będziemy obchodzić kolejna rocznicę Powstania Warszawskiego, udział Ukraińców w pacyfikacji naszej stolicy zostanie przemilczany i zakłamany? Czy nie okaże się, że na ulicach Warszawy w 1944 roku, ramię w ramię walczyliśmy z banderowcami przeciwko Niemcom? A może nawet razem z Ukraińcami i Niemcami przeciwko bolszewikom? A czemu nie?

  Odpowiedz
 • O
  ostrowianin

  piątek, 22 kwietnia, 2022

  Tak się wznieca chamskie nastroje wśród prymitywów. Pseudo patriotyczne. A tak na marginesie Tablica poświęcona jest rocznicy wyzwolenia Ostrowa, a nie Armii Czerwonej szanowna redakcjo. Występuje też na niej społeczeństwo Ostrowa.

  Odpowiedz
 • O
  Obserwator

  piątek, 22 kwietnia, 2022

  Może miał chora prostatę i nie mógł czekać

  Odpowiedz
 • A
  Anastazja

  piątek, 22 kwietnia, 2022

  Takie tablice upamiętniające wyzwalanie przez armię radziecką… powinny być usuwane. Wiem z opowiadania osób,które przeżyły ten moment… kobiety chowały się po piwnicach… bo wyzwoliciele nie tylko wyzwalali… ale gwałcili,grabili i mordowali niewinnych ludzi.

  Odpowiedz
 • O
  osw

  piątek, 22 kwietnia, 2022

  to ten dziadek co chodzi po rynku piwo chleje i morde wydziera co weekend

  Odpowiedz
 • PS
  Przedstaw się :*

  sobota, 23 kwietnia, 2022

  OLAĆ TO !!!!

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz