DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"Cyniczne wykorzystywanie stanu wojny" kontra walka o prawdę historyczną. Wniosek przeszedł o włos

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Z ratusza zniknie tablica dot. Armii Czerwonej? „Stoi w jawnej sprzeczności z faktami”

Ostrowscy radni byli podzieleni w kwestii demontażu jednej z tablic wiszących na ścianie ratusza. Wniosek w sprawie jej usunięcia złożył Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość wskazując, że treść na niej zawarta „stoi w jawnej sprzeczności z faktami”.

Zdaniem rajców PiS-u tablica poświęcona „oswobodzeniu miasta spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej” nie spełnia wymogów zawartych w ustawie z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Podczas sesji argumenty zawarte w pisemnym wniosku przytoczył Piotr Lepka. Radny przywołał też fragmenty archiwalnych wypowiedzi m.in. Mariana Herwicha z Koalicji Obywatelskiej, który skrytykował jego wystąpienie. Panowie starli się w kwestii tzw. „prawdy historycznej”.

Później o głos poprosił Andrzej Kornaszewski z Koalicji Obywatelskiej, któremu nie spodobały się priorytetowe działania związane z usuwaniem pomników czy tablic związanych z Armią Czerwoną. – W naszym kraju od pewnego czasu trwa wielkie zamieszanie. Najpierw pandemia, związane z nią afery, rekordowa i stale narastająca inflacja, związana z nią drożyzna, wojna w Ukrainie i napływ w związku z tym do Polski prawie trzech milionów uchodźców, którym pomagamy stając na wysokości zadania. I nagle teraz, nie tylko w Ostrowie, ale i w innych miejscach w Polsce pojawiają się inicjatywy likwidacji pomników. Nie dalej jak dzisiaj IPN likwiduje kolejne trzy pomniki poświęcone żołnierzom Armii Czerwonej – wyliczał.

Zastanawiał się, czy kolejnym krokiem nie będzie inicjatywa zlikwidowania kwatery wojennej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. – Łoży na nią pieniądze pan wojewoda z PiS-u. W końcu leżą tam żołnierze Armii Czerwonej. Przypomnę, że najpierw leżeli przy Placu Bankowym. Mieli swój pomnik, później przeniesiono ich na Limanowskiego, a pomnik poszedł gdzieś, nie wiadomo gdzie. Teraz mamy zlikwidować tablicę – kontynuował.

Przypomniał, że był współautorem wystąpienia do wojewody w obronie nazwy Plac 23 Stycznia w Ostrowie Wielkopolskim, na który też powołali się wnioskodawcy z PiS-u chcący usunięcia tablicy ze ściany ratusza. – Żołnierze spoczywający na cmentarzu w Ostrowie nie byli najeźdźcami. Zginęli w walce z hitlerowskim okupantem, w Ostrowie i jego okolicach, kiedy szli na Berlin dodał.

Po opisaniu wydarzeń historycznych z tamtego okresu wrócił do tablicy znajdującej się na ścianie ostrowskiego ratusza i przytoczył treść, która się na niej znajduje: „W trzecią rocznicę oswobodzenia miasta Ostrowa Wielkopolskiego spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej oraz dzięki spontanicznemu wysiłkowi miejscowej, ku uczczeniu pamiętnego dnia 23 Stycznia 1945 roku tablicę tę ufundowano i wmurowano. Ostrów, dnia 25 stycznia 1948 roku. Społeczeństwo miasta Ostrowa”.

– Czy to się komuś podoba, czy nie, to tekst umieszczony na tablicy odzwierciedla prawdę historyczną o wyzwoleniu Ostrowa – zaznaczył. Zarzucił też inicjatorom usuwania tablic czy pomników związanych z Armią Czerwoną „cyniczne wykorzystywanie stanu wojny w Ukrainie”. – Wniosek ten wypływa również z tego, że na jednej z komisji usłyszeliśmy od wnioskodawców, że najważniejsze, żeby usunąć tę tablicę, która głosi nieprawdę, z ratusza i ewentualnie zainstalować ją przy grobach żołnierzy radzieckich na cmentarzu przy Limanowskiego. Czyli tam ta tablica byłaby prawdziwa? Na ratuszu nie jest, a tam byłaby prawdziwa? – pytał retorycznie radny Kornaszewski.

Wypowiedź przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej rozłożył na czynniki pierwsze Dawid Korzeniewski, który zaznaczył, że Andrzej Kornaszewski sam sobie zaprzecza w tym, co powiedział na sesji oraz w tym, co znalazło się w piśmie do wojewody o zachowanie nazwy Placu 23 Stycznia.

Po godzinnej dyskusji przegłosowano wniosek o jej zamknięcie, a następnie radni przeszli do głosowania. Uchwała została przyjęta. 9 rajców było za, 7 sprzeciwiło się, a pięć osób wstrzymało się od głosu. Dwie osoby nie głosowały.

stopklatka z transmisji sesji w systemie eSesja

Napisz do autora

Komentarze (19)
 • O
  Onufry

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Naprawdę nie mają się czym zajmować? Podwyżki, drożyzna, inflacja, a oni zdejmują tablicę!

  Odpowiedz
 • W
  Widz

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Dobrze niech likwidują. Ale rękami radnych pis lub na ich koszt

  Odpowiedz
 • K
  KOD

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Pan Kornaszewski zawsze z prądem historii od Solidarności do piewcy potomków Armii Putina

  Odpowiedz
 • M
  masztalski

  środa, 20 kwietnia, 2022

  To zakłamywanie historii zaczęło się wiele lat temu, gdy ówczesny minister spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyna twierdził, że bramy obozu Auschwitz otwierali uwiezionym tam ludziom, Ukraińcy. Też było w tym nawet ziarno prawdy, bo przez cały czas istnienia obozu, Ukraińcy te bramy otwierali i zamykali. A to dlatego, że pełnili tam, też w formacjach pomocniczych SS służbę wartowniczą.

  Odpowiedz
 • 1
  1984

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Historii nikt nie zmieni, można ją jedynie próbować fałszować, m. in. poprzez niszczenie dokumentów i symboli. A prawda jest taka, że gdyby nie ten prosty żołnierz w niekompletnym mundurze i z karabinem na sznurku, to… ( tutaj proszę wpisać odpowiednie słowa ).

  Odpowiedz
 • M
  mieszkaniec

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Głównym łgarstwem radnych PiS jest głoszenie, że tablica na ratuszu jest poświęcona armii czerwonej. Wystarczy przeczytać jej treść i wysłuchać wyjaśnień radnego Kornaszewskiego, opartych o wyniki prac historyków i wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, żeby wiedzieć komu poświęcona jest ta tablica. Dzisiaj PiS robi wszystko, żeby odwrócić uwagę Polaków od bajzlu w jaki nas wpakowano- miliony euro w plecy z powodu tzw. izby dyscyplinarnej, drożyzna, inflacja. No to trzeba igrzysk- wysyłają buldożery i niszczą pomniki żołnierzy nie tylko sowieckich ale i polskich przy okazji. Oczywiście nie tych przeklętych, ale tych którzy wyzwalali Polskę od hitlerowców. Gawiedź ma swoje igrzyska. Pytanie czym się zajmą, jak już wszystkie zniszczą?

  Odpowiedz
 • O
  ostrowianin

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Radny Malik, który na dwóch komisjach głosowa przeciw usunięciu tablicy, teraz się zes… i na wszelki wypadek w ogóle nie zagłosował. Czym go też zastraszyli koledzy? No i mamy nową koalicję w mieście PiS i tzw „Przyjaźni” prezydent Klimek.

  Odpowiedz
 • M
  masztalski

  środa, 20 kwietnia, 2022

  Niedługo Adolfa oczyszczą z zarzutów powiedzą że nie był taki zły , przez Polskę przejeżdżał i cukierki dzieciom rozdawał a prawdziwym wrogiem byli sowieci…

  Odpowiedz
 • JZM
  Jestem z miasta

  czwartek, 21 kwietnia, 2022

  „Już po kilku latach od zakończenia wojny władze komunistyczne starały się zatrzeć w pamięci mieszkańców Ostrowa ten spontaniczny odruch w obronie miasta i czyn zbrojny oddziałów Armii Krajowej uznając i obchodząc dzień 23 stycznia jako dzień „wyzwolenia Ostrowa przez armię radziecką” (źródło: pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej Mariana Herwicha z dnia 20 grudnia 2017 roku skierowane do Wojewody Wielkopolskiego)

  Odpowiedz
 • JZM
  Jestem z miasta

  czwartek, 21 kwietnia, 2022

  „…Dzień 23 stycznia 1945 roku był dla mieszkańców Ostrowa nie dniem „wyzwolenia” przez armię sowiecką a dniem zbrojnego wystąpienia lokalnych oddziałów AK i zgłaszających się do walki ochotników z nadal zagrażającym hitlerowskim okupantem oraz dniem, w którym kolejny już raz w historii ostrowianie sami podjęli walkę o wyzwolenie miasta.” (źródło: Pismo Przewodniczącego Rady Miejskiej Mariana Herwicha z dnia 20.12.2017 roku do Wojewody Wielkopolskiego)

  Odpowiedz
 • JZM
  Jestem z miasta

  czwartek, 21 kwietnia, 2022

  Wynik głosowania Klubu Koalicji Obywatelskiej: 7 głosów (wszyscy) przeciw. Powiedzenie „tylko krowa nie zmienia poglądów” czas zastąpić innym

  Odpowiedz
 • JZM
  Jestem z miasta

  czwartek, 21 kwietnia, 2022

  „Ostrów Wielkopolski wyzwalała Armia Krajowa i historycy nie mają co do tego wątpliwości, więc sam nie mam wątpliwości, że tablica nie do końca zgodna z historią, nie powinna być eksponowana na Ratuszu. Nie rozumiem braku jednoznacznego stanowiska w tej kwestii, bo kiedy je zajmować i stawiać Rosjanom jasne granice, także co do prawdy historycznej, także w wymiarze lokalnym jeśli nie teraz?” (źródło: Radny Jakub Paduch, Klub KO, 30.03.2022)

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz