Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Do nietypowej sytuacji doszło we wtorek na ostrowskim rynku. Tamtejsi przechodnie zauważyli mężczyznę, który zwrócony twarzą w kierunku ratusza, rozpiął rozporek i oddał mocz tuż pod tablicą upamiętniającą Armię Czerwoną. Wykrzykiwał też antyradzieckie hasła i wulgaryzmy. Następnie skręcił w lewo i podszedł do drugiej tablicy zamocowanej na gmachu. Zdjął czapkę i położył dłoń na tablicy, jakby oddawał hołd tym, którym została poświęcona.
O miejscu, w którym załatwił potrzebę fizjologiczną zrobiło się głośno nieco wcześniej, kiedy Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o usunięcie tablicy dotyczącej Armii Czerwonej i wydarzeń z jej udziałem 23 stycznia 1945 roku. Dyskusja na ten temat toczyła się podczas posiedzeń komisji. Wróciła także w trakcie kwietniowej sesji. Wówczas wywołała wiele emocji, a niektórzy radni zarzucali sobie zakłamywanie historii i wskazywanie tylko „wygodnych” faktów. Inicjatorzy zdjęcia tablicy wskazywali też, że treść znajdująca się na niej „stoi w jawnej sprzeczności z faktami”.
Ostatecznie większość radnych poparła projekt uchwały wskazujący usunięcie jej ze ściany ratusza.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Tablica poświęcona wydarzeniom z decydującego okresu II wojny światowej, w których wzięli udział żołnierze Armii Czerwonej, już wcześniej padła ofiarą wandali. W kwietniu 2018 roku – a więc niemal dokładnie cztery lata temu – pisaliśmy o tym, że ktoś przy pomocy sprayu zamazał sporą część tablicy.
Podobny akt wandalizmu miał miejsce w maju 2021 roku. Wówczas także stała się celem ataku. Ktoś użył czerwonej farby, a oprócz oblania tablicy, pozostawił też na ścianie ratusza napis: „1939-1989: okupacja!”.
Tak brzmi napis, który widnieje na tablicy:
W trzecią rocznicę oswobodzenia miasta Ostrowa spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej oraz dzięki spontanicznemu wysiłkowi miejscowej ludności ku uczczeniu pamiętnego dnia 23 stycznia 1945 r. tablicę tę ufundowano i wmurowano.
Ostrów, dnia 23 stycznia 1947 r.
Społeczeństwo miasta Ostrowa
(uchwała M.R.N. Z dnia 23 stycznia 1947 r.)
czwartek, 21 kwietnia, 2022
Skandaliczne zachowanie. Policja winna zidentyfikować osobę i ukarać za nieobyczajne zachowanie w miejscu publicznym. Za chwilę inny taki pójdzie np. pod kościół i zrobi to samo. Nie może być zgody na takie zachowanie.
czwartek, 21 kwietnia, 2022
Czy za 3 miesiące, gdy będziemy obchodzić kolejna rocznicę Powstania Warszawskiego, udział Ukraińców w pacyfikacji naszej stolicy zostanie przemilczany i zakłamany? Czy nie okaże się, że na ulicach Warszawy w 1944 roku, ramię w ramię walczyliśmy z banderowcami przeciwko Niemcom? A może nawet razem z Ukraińcami i Niemcami przeciwko bolszewikom? A czemu nie?
piątek, 22 kwietnia, 2022
Tak się wznieca chamskie nastroje wśród prymitywów. Pseudo patriotyczne. A tak na marginesie Tablica poświęcona jest rocznicy wyzwolenia Ostrowa, a nie Armii Czerwonej szanowna redakcjo. Występuje też na niej społeczeństwo Ostrowa.
piątek, 22 kwietnia, 2022
Może miał chora prostatę i nie mógł czekać
piątek, 22 kwietnia, 2022
Takie tablice upamiętniające wyzwalanie przez armię radziecką… powinny być usuwane. Wiem z opowiadania osób,które przeżyły ten moment… kobiety chowały się po piwnicach… bo wyzwoliciele nie tylko wyzwalali… ale gwałcili,grabili i mordowali niewinnych ludzi.
piątek, 22 kwietnia, 2022
to ten dziadek co chodzi po rynku piwo chleje i morde wydziera co weekend
sobota, 23 kwietnia, 2022
OLAĆ TO !!!!