Sanepid już nie wyda zaświadczenia? Nowe zasady na czas kwarantanny

0
Decyzje o nałożeniu kwarantanny nie muszą być już wystawiane zainteresowanym w formie papierowej. Zmiany nie oznaczają jednak, że pracownicy sanepidu przestali dzwonić do osób objętych kwarantanną czy izolacją. Ci też, o czym warto pamiętać, mają prawo do świadczeń chorobowych – takich jak wynagrodzenie za czas choroby, a także do zasiłku chorobowego.

Główny Inspektor Sanitarny wydał nowe zarządzenia dotyczące ustalania kto i na jakich zasadch przechodzi kwarantannę w przypadku wykrycia zakażenia wirusem SARS-Cov-2 u danej osoby. Wprowadzane zmiany mają odciążyć pracowników inspekcji sanitarnych, od kilku tygodniu przciążonych pracą. Zmieniły się przepisy dotyczące wydawania decyzji w stosunku od osób “kwarantannowych” – zarówno osoby chore, izolowane, jak i na kwarantannie, nie będą otrzymywały żadnej decyzji na piśmie z inspekcji sanitarnej. Pewne rzeczy mają przebiegać automatycznie – mówi Tadeusz Andrzej Biliński z ostrowskiego sanepidu.

Pracownicy sanepidu i tak jednak dzwonią do osób objętych izolacją lub kwarantanną z powodu zakażenia koronawirusem lub stycznością z zakażonym. – Do chwili obecnej inspektorzy sanitarni wykonują telefony do osób izolowanych i osoby będące z tego powodu  w kwarantannie są wpisywane w system EWP, a następnie zakładają aplikację, są kontrolowane przez policję i są zobligowane do pozostania w środowisku domowym – dodaje Biliński. Najczęściej trwa to siedem dni, tak jak w przypadku osób izolowanych plus dodatkowe siedem dni od momentu wyzdrowienia osoby zakażonej. Zasadą niezmienioną pozostaje ta, że osoba będąca w kwarantannie przebywa w omu dłużej niż osoba pierwotnie chora, zakażona.

Osoby, które zostały skierowane przez sanepid na kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych – takich jak wynagrodzenie za czas choroby i dalej prawo do zasiłku chorobowego. Prawo do nich mają jednak ci, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym.  Podstawą wypłaty świadczenia chorobowego osobie poddanej kwarantannie czy izolacji domowej jest informacja w centrum zdrowia, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma stały wgląd w dane z tego systemu – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

 

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick