Rozbudują przedszkole, bo klatka schodowa nie spełnia norm [WIZUALIZACJE]

0
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Na początku czerwca ma się rozpocząć rozbudowa przedszkola w Sobótce. Klatka schodowa stuletniego budynku nie nadaje się do rozbudowy i nie spełnia współczesnych standardów bezpieczeństwa. Stąd decyzja o powiększeniu budynku.

Rozbudowa przedszkola w Sobótce, która właśnie rusza, to trzecia inwestycja oświatowa, która będzie prowadzona równolegle. Trwają także prace na budową przedszkola w Topoli Małej oraz szkoły podstawowej w Wysocku Wielkim. Umowa z wykonawcą na realizację wartej niemal milion złotych inwestycji została podpisana, a pierwsze prace mają ruszyć na początku czerwca. Budynek, w  którym mieści się przedszkole, liczy już ponad 100 lat. Kilka lat temu zmienialiśmy na nim dach, remontowane były także wnętrza. Uważam, że jest w dobrym stanie. Jednak podstawowym problemem  jest w nim klatka schodowa, która nie odpowiada dzisiejszym normom. Jest wąska i drewniana. Swoje zastrzeżenia wnosi straż pożarna, zdaniem której tego typu klatki schodowe nie spełniają norm bezpieczeństwa. W przedszkolu w Sobótce są dwa oddziały. Jedna sala znajduje się  na parterze, druga na piętrze. Każdego dnia trzeba więc korzystać z klatki schodowejmówi Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski.

ZOBACZ: Można składać wnioski na wymianę “kopciuchów”. W puli czeka 1,4 mln zł

Analiza budowlana wykazała, ze przebudowanie klatki schodowej wewnątrz budynku jest niemożliwe, a budowa zewnętrznej to duży wydatek. Dlatego zdecydowano się na rozbudowę istniejącego budynku, który spełniałby wszystkie standardy bezpieczeństwa. Budowa dwusalowego przedszkola ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Obecny budynek powiększy się o parterową konstrukcję o powierzchni niemal 175 m2 . Jak zapewniają władze gminy, prace będą prowadzone bardzo skrupulatnie, żeby zadbać o stuletni budynek obecnego przedszkola. Szczególną uwagę musimy zwrócić przy odkrywaniu starych konstrukcji. Na etapie prac być może wyjdą jakieś dodatkowe wzmocnienia, elementy żelbetowe. Wszystko na bieżąco ustalać będziemy zarówno z kierownikiem jak i inspektorem budowy – wyjaśnia Grzegorz Osiewała, główny wykonawca inwestycji.

W nowym parterowym budynku ma się znajdować sala zabaw, toaleta, szatnia i mały magazyn, a także gabinet dyrektora, indendenta, wózkownia i wiatrołap.

Aktualnie do przedszkola w Sobótce uczęszcza 50 dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick