Można składać wnioski na wymianę “kopciuchów”. W puli czeka 1,4 mln zł

1
Fot. UM Ostrów
Od 1 do 15 czerwca będzie można składać wnioski na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Dopłaty do wymiany tzw. "kopciuchów" wynoszą po 7,5 tys. zł.

W marcu informowaliśmy o tym, że ruszyła procedura związana z wymianą źródeł energii na ekologiczne, ale wtedy można było jedynie pobrać wniosek. Przez pandemię koronawirusa i zamknięcie urzędu dla mieszkańców, nie można było ich składać. Napisaliśmy wtedy, że poinformujemy, kiedy będzie można to zrobić.

Przedstawiciele urzędu miejskiego zakomunikowały, że przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 czerwca i potrwa dwa tygodnie (do 15 czerwca). Do rozdysponowania jest w tym roku 1,4 mln zł. To rekordowa kwota patrząc na poprzednie edycje programu. – Kiedy zaczynaliśmy, w 2015 roku, odnotowano 80 dni w roku, w których przekroczony został dopuszczalny poziom pyłu PM10. W 2019 roku było to już 47 dni. To nadal niemało, jednak chcemy dalej walczyć o czyste powietrze w naszym mieście – wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

ZOBACZ: Ponownie zamknęli przedszkola, bo… prawie nikt do nich nie chodził

Różne wysokości, kilka warunków

Aby móc skorzystać z tej puli, trzeba mieszkać na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i chcieć wymienić piec węglowy na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego lub pompy ciepła. – Chcemy zachęcić ostrowian do wyboru tego rozwiązania zwiększając kwotę dofinansowania z 5 do 7,5 tysiąca złotych. Z jednej strony pozbędziemy się kolejnego pieca węglowego, a z drugiej, zwiększymy liczbę odbiorców ciepła sieciowego, co przełoży się na efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury ciepłowniczej – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta miasta.

Jeśli ktoś nie korzysta z pieca węglowego, a także chciałby wymienić źródło ciepła, może ubiegać się o dotację w wysokości 5 tys. zł (w przypadku ogrzewania gazowego, elektrycznego i olejowego oraz 10 tys. zł na pompę ciepła).

Do obowiązującej dotychczas listy dotyczącej wyłącznie podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zakupu i montażu nowego źródła ciepła, dochodzi teraz dodanie kosztu demontażu pieca węglowego. Dotacja przysługuje zarówno osobom prywatnym, jak i firmom prowadzącym działalność na terenie miasta oraz jednostkom publicznym (gminnym lub powiatowym).

ZOBACZ WIDEO: Wykrota z nadziejami na igrzyska. “To dla mnie korzystna sytuacja”

Jak złożyć wniosek?

Można to zrobić na trzy sposoby. W wersji papierowej w Referacie Obsługi Mieszkańców (budynek urzędu na parterze) bądź listownie na adres Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim (al. Powstańców Wielkopolskich 18, 63-400 Ostrów Wielkopolski) bądź w formie elektronicznej przez ePUAP: /MiastoOstrowWielkopolski/skrytka).

Za datę złożenia wniosku będzie uznany dzień wpływu dokumentów do urzędu. Jak informują przedstawiciele magistratu, wnioski złożone przed dniem rozpoczęcia naboru (przed 1 czerwca) i po dniu jego zakończenia (15 czerwca) nie będą rozpatrywane.

– Do tej pory wydaliśmy na ten cel blisko 4 mln zł, czego efektem jest to, że z Ostrowa zniknęło blisko 800 pieców węglowych. Niektóre gminy znacząco zmniejszyły środki na takie wsparcie, niektóre zrezygnowały z niego całkowicie, my zwiększamy kwotę na dotacje do rekordowych w historii miasta 1,4 miliona złotych, ponieważ program przynosi efekty – wylicza prezydent Klimek.

Na pytania mieszkańców w sprawie programu odpowiadają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska pod nr. tel. (62) 58 22 227 lub (62) 58 22- 237 albo mailowo: ros@umostrow.pl.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Najlepiej też posprawdzać czym niektórzy pala w tych kopciuchach,bo sa tacy co forsy maja jak lodu…a palą nawet opony…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick