Pozwolenie na budowę cofnięte? Mieszkańcy obwieścili sukces

0
Obwieścili sukces. Grupa mieszkańców zrzeszona oficjalnie w ramach Stowarzyszenia Stop Wiatrakom od lat już prawie dziesięciu walczy z wiatrakami, w przenośni i zarazem dosłownie. Plan wybudowania w Głóskach w gminie Nowe Skalmierzyce farmy wiatrowej, spotkał się z ogromnym sprzeciwem mieszkańców, którzy – jak mówią – nie są przeciwko zielonej energii, a przeciw zablokowaniu możliwości rozwoju wsi. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję, która dla mieszkańców jest przełomowa po latach batalii.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Oficjalnie w czwartek podczas konferencji prasowej ogłosił Krzysztof Rutkowski. Oznajmił, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego cofnął pozwolenie na budowę wiatraków. W urzędniczej decyzji zapisano m.in., że: „Przyjąć należy, iż do prowadzenia nowego postępowania administracyjnego dotyczącego budowy elektrowni wiatrowych, takiego jak postępowanie o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, właściwy jest organ wskazany w ustawie z dnia 20 maja 2016 roku o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, tj. wojewoda”.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa obie spółki – Park Wiatrowy Kalisz Północ i Domrel podejmą kroki, by realizować inwestycje, tym razem odwołując się u wojewody. Możliwe, że inwestor będzie rościł o odszkodowanie za poniesione jak dotąd koszty w związku z budową wiatraków, która trwa od tegorocznej wiosny.

Decyzja wydana przez Głównego Inspektora Budowlanego jest ostateczna. Strona może ją zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie do 30 dni od daty jej doręczenia, czyli do około połowy grudnia. Gmina Nowe Skalmierzyce kilka miesięcy temu wszczęła także procedurę opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, by w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. Ta procedura wciąż pozostaje w toku.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick