Problem budowy wiatraków wciąż trwa. Władze starostwa wydają oficjalne oświadczenie

3
Wracamy do tematu budowy wiatraków w gminie Nowe Skalmierzyce. Temat ten odbił się dużym echem w mediach, a w sprawę zaangażował się nawet Krzysztof Rutkowski. Do sprawy odniosło się starostwo powiatowe. Włodarzowi powiatu zarzuca się wydanie pozwolenia na budowę niechcianej inwestycji. Wydano oficjalne oświadczenie w którym poinformowano, że sprawa oraz dokumentacja zostały dokładnie przeanalizowane. Napisano także, że w przypadku pełnej zgodności dokumentów, starosta ma w obowiązku zezwolić na taką budowę.

O kontrowersyjnej sprawie budowy wiatraków na terenie gminy Nowe Skalmierzyce pisaliśmy już na naszym portalu. Sprawa ma swój bieg już od kilku lat, a ostateczne decyzje co do pozwolenia na budowę zapadły w 2015 roku. Jak zapewnia starostwo powiatowe – już wtedy wiadomo było, że szansą na „cofnięcie” decyzji byłaby zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, która to leży w kompetencjach gminy. Mieszkańcy ostro krytykują budowę elektrowni, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pobudowanie wiatraków równać się będzie z brakiem możliwości jakiejkolwiek zabudowy terenu w promieniu kilku kilometrów. Według lokalnej społeczności zablokowany zostanie rozwój kilku miejscowości. W najbliższy piątek 9 kwietnia w Nowych Skalmierzycach ma dojść do spotkania sołtysów ośmiu miejscowości, władz gminy oraz starosty ostrowskiego i rozmów w tym temacie.

CZYTAJ: Wiatraki powstają nielegalnie? Rutkowski wciąż interweniuje [WIDEO]

Całość oświadczenia w imieniu Pawła Rajskiego, starosty ostrowskiego:

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami medialnymi dotyczącymi budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce pragnę jednoznacznie stwierdzić co następuje:

1. Pozwolenie na budowę wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce wydane było zgodnie z obowiązującym prawem i zachowaniem wszystkich procedur!
Przed wydaniem pozwolenia na budowę Starostwo Powiatowe w Ostrowie każdorazowo analizuje przedstawione dokumenty pod względem zgodności z planem bądź decyzją o warunkach zabudowy wydanych przez właściwą gminę. W przypadku gdy dokumenty są zgodne z prawem Starosta ma obowiązek wydania decyzji pozwolenie na budowę. Taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku budowy wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce. To Gmina decyduje w zakresie sposobu zagospodarowania terenu. Gmina określa co, de facto, może powstać na danym obszarze. Tak było w tym przypadku. A warunki związane z powstaniem wiatraków określił ówczesny Burmistrz Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce w decyzji o warunkach zabudowy.

2. Nieprawdą jest, że w temacie budowy wiatraków w Gminie Nowe Skalmierzyce wydane zostały nowe pozwolenia na budowę!
Na podstawie przedstawionych dokumentów w dniu 30. 09 2015 r. Starosta Ostrowski wydał inwestorowi pozwolenie na budowę i decyzja ta jest jedyna i wciąż obowiązująca. W 2016 r. i 2020 na wniosek inwestora dokonano w niej zmian. Wiązały się one m.in. z mało istotnymi dla sprawy elementami, jak przebieg drogi dojazdowej do wiatraka i przebieg kabla, którym ma być przesyłany prąd. W każdym przypadku zmiany nie dotyczyły, ilości, umiejscowienia, wysokości, mocy itp. elementów związanych bezpośrednio z planowanymi elektrowniami wiatrowymi.
3. Zgodnie z prawem na tablicy informacyjnej, na terenie powstającej inwestycji powinien widnieć numer decyzji pozwolenie na budowę z 2015 r. nr RPA.6740.3.103.2015, jako jedynej.

Reasumując. W sprawie pozwolenia na budowę wiatraków na terenie Gminy i Miasto Nowe Skalmierzyce Starosta Ostrowski nie wydał decyzji z naruszeniem prawa, a obowiązek rozwiązania tego, wywołującego emocje, problemu leży po stronie Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.
Zgodnie bowiem z przepisami art. 15 ust. 8 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2020 r., poz.981, z później. zmianami) w ciągu 72 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Rada Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce może uchwalić plan zagospodarowania przestrzennego, co pozwoli na zagospodarowanie nieruchomości leżących w strefie oddziaływania inwestycji na dotychczasowych, łagodniejszych dla mieszkańców zasadach.

Janusz Grzesiak
Biuro Promocji i Relacji Społecznych
Starostwo Powiatowe
w Ostrowie Wielkopolskim

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

    • No tak. Jeżeli podpis jest wiążący dla inwestycji to może go nie złożyć? Jeżeli musi podpisać nawet jeżeli jest przeciwny np. ze względu na mieszkańców to po co jest ten podpis?

  1. Jest 21wiek ale ludzie takie zacofane chyba wystarczy poczytać ,zasięgnąć informacji w miejscach ktòre takimi sprawami się zajmują ,ludzie nie idzie oddychać od tych kopciuchòw a szczególnie osobom chorym takim jak ja mam astmę i dostosowuje wyjście z domu do godzin kiedy jest najmniejsze palenie w piecach..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick