Jeszcze w styczniu rozpoczną się spotkania informacyjno-szkoleniowe z rolnikami, w których wezmą udział m.in. przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Będą one poświęcone tematyce dopłat unijnych. Zmieniają się zasady ubiegania się o te pieniądze, a co za tym idzie, właściciele gospodarstw muszą poznać nowe wymagania.
Rolnicy dowiedzą się m.in., jakie zmiany będą obowiązywać od 2023 roku w związku z wprowadzeniem Krajowego Planu Strategicznego oraz poznają najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe. – Ideą główną jest przekazanie informacji, ażeby tę tzw. Brukselkę – bo istnieje takie powiedzenie rolnicze, że Brukselkę się doi – będziemy przyuczali rolników, w jaki sposób podejść do wydojenia brukselki w perspektywie 2023-2027, czyli jak najwięcej środków wykorzystać – powiedział żartobliwie Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej podczas konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z przedstawicielami gminy Ostrów Wielkopolski oraz powiatu.
Na styczeń, luty i marzec zaplanowano spotkania powiatowe, a w kolejnym etapie mają się odbyć na terenach poszczególnych gmin, aby jak najwięcej rolników zapoznało się z możliwościami uzyskania dopłat i skorzystało z nich.
Przedstawiciele WIR-u szacują, że 5-7 proc. rolników zdecyduje się na samodzielne złożenie wszelkich potrzebnych dokumentów i ubieganie się o dopłaty. Natomiast pozostali zainteresowani skorzystają z pomocy doradców.
Harmonogram* cyklu spotkań informacyjno-szkoleniowych „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi”
- 17 stycznia – Forum rolnicze powiatu ostrowskiego: sala GOK w Wysocku Wielkim, ul. Kościelna 52 (791 140 340, 62 592 80 18, wirost@wir.org.pl)**,
- 18 stycznia – Forum rolnicze powiatu ostrzeszowskiego: sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 2 Ostrzeszowie (605 203 955, wirostrz@wir.org.pl),
- 23 stycznia – Forum rolnicze powiatu kaliskiego: Zespół Szkół w Opatówku (62 501 79 20, wirkal@wir.org.pl),
- 26 stycznia – Forum rolnicze powiatu jarocińskiego: sala Wiejska w Noskowie, ul. Koźmińska 21 (574 470 720, wirjar@wir.org.pl),
- 31 stycznia – Forum rolnicze powiatu krotoszyńskiego: Zespól Szkół Ponadpodstawowych w Koźminie Wielkopolskim (574 470 720, wirkrotosz@wir.org.pl),
- 17 lutego – Forum rolnicze powiatu kępińskiego: sala konferencyjna Centrum Kształcenia Ustawicznego w ZSP nr 2 w Kępnie (605 203 955, wirkep@wir.org.pl)
- 1 marca – Forum rolnicze powiatu pleszewskiego (zakończenie cyklu): Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie (62 742 49 41, wirple@wir.org.pl).
* Wielkopolska Izba Rolnicza zastrzega sobie prawo zmian w harmonogramie
** rejestracja na spotkania jest obowiązkowa. Można to zrobić telefonicznie lub mailowo
Panie Wałkowali. Doić toście zawsze potrafili. W tym jesteście mistrzami świata.
a pis dobiero doi polaków a orlen jeszce wiecej
Panie Piotrze ! Trochę powagi … o jakim dojeniu Pan myśli,skoro Pańska partia głosuje w Europarlamencie za sankcjami na moją Ojczyznę ???
Masakra