Pierwszy żłobek w gminie Sośnie oficjalnie otwarty

1
Otwarto pierwszy w gminie Sośnie żłobek. Choć to kosztowna inwestycja, to - jak mówią rodzice - potrzebna. Inwestycja pochłonęła ponad 800 tys. zł, ale nikt nie ma wątpliwości, że to dobrze wydane pieniądze.

Choć funkcjonuje od 2 stycznia 2020 roku, oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w piątek. To duże wydarzenie nie tylko dla samego żłobka, który jest pierwszym w gminie Sośnie, ale także dla całej gminy. Uroczystość, w której wzięli udział rodzice i samorządowcy, a także przedstawiciele Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z wojewodą Łukaszem Mikołajczykiem na czele uświetniły występy artystyczne dzieci, które od miesiąca uczęszczają do tej placówki.

Jak mówią rodzice, to była bardzo potrzebna i oczekiwana inwestycja. Teraz mogą wrócić do wykonywania zawodu, co także jest dla nich ważne i potrzebne. – Wiem, że moje dziecko ma w tym żłobku bardzo dobrą opiekę, więc nie stresuję się, bo córka bardzo dobrze się tu czuje wyjaśnia Marta Skrzypek, mama dziecka uczęszczającego do żłobka.

CZYTAJ: Żłobek w Gorzycach Wielkich za 2,5 mln zł. Gmina dostała pełne dofinansowanie

Samorządowcy co do zasadności budowy żłobka całkowicie zgadzają się z rodzicami najmniejszych mieszkańców gminy, ale to oni musieli zmierzyć się z ciężarem finansowania tej placówki. Ostatecznie jednak pozyskano dofinansowania, które pomogły w budowie te placówki. – W maju 2019 roku otrzymaliśmy z rządowego programu Maluch+ 450 tys. zł na realizację tego zadania. W tym czasie ogłosiliśmy przetarg i wyłoniliśmy wykonawcę. Cały koszt tej inwestycji wyniósł 804 500 zł, natomiast gmina dołożyła 306 tys. zł. Następnie w listopadzie wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Wielkopolskiego i otrzymaliśmy dofinansowanie unijne do obsługi żłobka na dwa lata w wysokości 792 tys. zł – wylicza Stanisław Budzik, wójt gminy Sośnie.

Żłobek w Sośniach to kolejna tego typu inwestycja, która skorzystała z rządowego programu Maluch+. – Mamy jeszcze białe plamy w Wielkopolsce w kontekście opieki nad dziećmi do lat trzech. Bardzo się cieszę, że tutaj do Sośni trafiło 450 tys. zł ze środków ministerialnych. W poniedziałek przekazaliśmy gminie Ostrów Wielkopolski największe środki w tym rozdaniu, bo to ponad 2 mln zł, które będą przeznaczone na tworzenie miejsc opieki żłobkowej dla dzieci – dodaje Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick