Pięć masowych punktów szczepień w powiecie i prawie 5 mln zł dla szpitala. Znamy szczegóły

3
Arena Ostrów wkrótce będzie masowym punktem szczepień. W sobotę szczepionki podawano tam m.in. nauczycielom oraz seniorom / fot. fanpage Beaty Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskieo
Prawie 5 mln zł rządowej dotacji dla szpitala w Ostrowie Wielkopolskim i pięć masowych punktów szczepień na terenie powiatu. Pieniądze mają pomóc w przeprowadzeniu koniecznych remontów w tej placówce w związku z walką z koronawirusem. Punkty szczepień powstaną w Arenie Ostrów, Nowych Skalmierzycach, Raszkowie i Sieroszewicach. Mają zacząć funkcjonować w maju.

Dotacja rządowa opiewająca na kwotę niemal 5 mln zł z przeznaczeniem dla szpitala na modernizację infrastruktury i oddziałów izolacyjnych, a także zakup sprzętu, który pozostanie w ostrowskiej placówce także po zakończeniu walki z koronawirusem. Ogłoszenie tej informacji było jednym z głównych punktów konferencji prasowej zorganizowanej pod tą lecznicą.

CZYTAJ TEŻ: Burmistrz zbiera podpisy pod petycją ws. remontu drogi powiatowej. Powiat: “Niech pan przynajmniej nie przeszkadza”

W powiecie ostrowskim w ciągu najbliższych kilkunastu dni powstaną jeszcze cztery masowe punkty szczepień. Jeden z nich zostanie zlokalizowany w Arenie Ostrów. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal wlkp24.info, ma zostać uruchomiony w najbliższy czwartek.

Dotacja dla ostrowskiego szpitala

Ostrowski szpital ma otrzymać 4 937 255 zł na poprawę warunków diagnostyki i leczenia pacjentów w związku z COVID-19. Taką kwotę obiecali przekazać tej placówce przedstawiciele rządu. Pieniądze z dotacji z budżetu państwa mają zostać zrealizowane trzygłówne inwestycje:

  • remont oddziałów izolacyjnych,
  • modernizację sieci gazów medycznych,
  • modernizację sieci energetycznej oraz wodno-kanalizacyjnej.

– Niestety, infrastruktura szpitalna nie nadąża za ilością pacjentów, którzy są leczeni na oddziałach izolacyjnych. Oczywiście z tych pieniędzy zostanie kupiona aparatura medyczna. Będą to: cyfrowy aparat RTG, aparat USG, cała ilość dodatkowego sprzętu typu optiflow (wentylacja donosowa – przyp. red.), kardiomonitory, pompy infuzyjne, która uzupełni naszą bazę sprzętową – wyjaśnia Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Pięć masowych punktów szczepień w powiecie ostrowskim

Na terenie powiatu ostrowskiego ma powstać pięć miejsc szczepień powszechnych. Pierwsze funkcjonuje od 28 grudnia 2020 roku w szpitalu. Kolejne powstaną w Nowych Skalmierzycach, Raszkowie oraz Sieroszewicach. Miejski punkt zostanie uruchomiony w Arenie Ostrów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że punkt w arenie ruszy w czwartek. Jest to bardzo duże wyzwanie. W tym tygodniu prawdopodobnie zostanie uruchomiony w Nowych Skalmierzycach, a w maju powinny zostać uruchomione pozostałe – dodaje dyrektor szpitala.

Docelowo wydajność szczepień ma oscylować w granicach 8 do 10 tysięcy tygodniowo.  – To bardzo dużo i wymaga to bardzo dużo pracy. Takie zespoły szczepienne już powstają i powstaną następne. Szpital przejął na siebie ciężar zabezpieczenia medycznego i przeprowadzenia procesu szczepień. Jesteśmy na to przygotowani, byle tylko dopisali nam pacjenci – podkreśla szef placówki.

Jak wynika ze szpitalnych statystyk, na 226 łóżek covidowych zajętych było w poniedziałek prawie 180 pacjentów. Są to zazwyczaj osoby w ciężki stanie. – Niestety, pacjenci ciągle zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Próbują leczenia ambulatoryjnego w domach, korzystania z koncentratorów tlenu, co nie zawsze przynosi korzystny efekt. Wiele osób zgłasza się w tak ciężkim stanie, że właściwie w ciągu dwóch, trzech dni lądują pod respiratorem – wyjaśnia Dariusz Bierła.

Dyrektor apeluje, aby nie lekceważyć objawów: wysokiej gorączki, duszności, spadku kondycji i zgłaszać się do lekarzy pierwszego kontaktu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. 2
    1

    Miliony, jakie przywiozła pani minister z przybocznym Mosińskim dotyczą szpitala powiatowego (PiS współrządzi powiatem) i gmin ościennych, w których pis wygrywał w wyborach. A miasto kolejny raz- ZERO. Może należy przyznać pani Maląg tytuł honorowego obywatela?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick