Burmistrz zbiera podpisy pod petycją ws. remontu drogi powiatowej. Powiat: „Niech pan przynajmniej nie przeszkadza”

1
Ulica Siedlemińska / screen z materiału wideo gminy Jarocin, fb.com/adampawlicki.kontakt
Burmistrz Jarocina domaga się, aby władze powiatu rozpoczęły remont ul. Siedlemińskiej, przy której stoją m.in. mieszkania wybudowane przez gminę w ramach programu "Mieszkanie+". Włodarz wystosował petycję i zbiera podpisy. Zarząd powiatu prosi burmistrza o nieprzeszkadzanie oraz informuje, że dokumentacja przebudowy części ulicy jest już gotowa.

Ulica Siedlemińska jest drogą powiatową, przy której powstało kilkadziesiąt mieszkań w ramach Programu „Mieszkanie+”. Obok tej inwestycji podzielonej na dwa etapy, prywatny deweloper buduje bloki z mieszkaniami na sprzedaż. Droga od lat nie została gruntownie przebudowana. Kierowcy i piesi, których przybywa w związku z osiedlaniem się w tamtej części Jarocina, muszą uważać szczególnie na łuku drogi.

Władze gminy Jarocin z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele domagają się od przedstawicieli powiatu jarocińskiego remontu drogi i wybudowania chodnika. Jak podkreśla włodarz, wielokrotnie zwracał się w tej sprawie do starostwa z prośbą o wykonanie tej inwestycji. Ostatnio gmina Jarocin opublikowała na stronie petycje-jarocin.pl uzasadnienie tego, dlaczego zbiera podpisy w tej sprawie. Czytamy w nim: „Obserwowane zwiększone natężenie ruchu drogowego, a także brak przeprowadzanych generalnych remontów drogi powoduje, iż nawierzchnia jest w złym stanie technicznym. Liczne ubytki w jezdni, powstające spękania i koleiny zwłaszcza na newralgicznym odcinku drogi, jakim jest zakręt, a także obecna szerokość jezdni mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu. Zauważyć należy, iż rozwój budownictwa przekłada się także na wzrost ruchu pieszego, w szczególności najmłodszych, uczęszczających do pobliskich szkół, co wymusza konieczność stworzenia bezpiecznego ciągu pieszego. Powoduje to, iż droga powiatowa nie stanowi bezpiecznego i komfortowego połączenia drogowego z pozostałą częścią miasta Jarocin”.

Władze gminy opublikowały materiał wideo prezentujący stan drogi, w którym wypowiada się burmistrz Adam Pawlicki oraz Elżbieta Kostka, radna powiatowa, która otrzymała mandat startując z listy KWW Ziemia Jarocińska Razem, z której na burmistrza kandydował Pawlicki.

Władze powiatu jarocińskiego nie zgadzają się z tezami formułowanymi przez burmistrza i wystosowały oświadczenie liczące dwie strony. Stwierdzają w nim, że zarzut o bezczynność ze strony starostwa jest „bezzasadny”. Członkowie zarządu powiatu przypomnieli, że kilkukrotnie proponowali burmistrzowi przejęcie przez gminę tej drogi, ponieważ – jak zauważyli – „wskazywali na konieczność stworzenia bezpiecznych warunków poruszania się drogą”. Zwrócili również uwagę, że ze względu na prowadzone tam inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym – ich zdaniem – „ul. Siedlemińska stała się typową miejską drogą, której zarządcą powinien być samorząd gminny, a nie powiatowy”.

Burmistrz twierdzi, że propozycja przejęcia drogi jest absurdalna i wskazuje, że nie jest rozwiązaniem, domagając się jednocześnie wyremontowania jej przez powiat. Członkowie zarządu powiatu postanowili przypomnieć też burmistrzowi jego ostatnie inwestycje. „Gmina Jarocin realizowała i realizuje nadal za wiele milionów złotych inwestycje budowy dróg w miejscach, w których jeszcze nikt nie mieszka lub znajdują się tam jedynie pojedyncze posesje. Jednocześnie Burmistrz Jarocina odmawiał i odmawia przejęcia i w konsekwencji przebudowania drogi prowadzącej do 300 mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie+ i dodatkowych kilkuset mieszkań, jakie powstały w bezpośrednim sąsiedztwie” – czytamy dalej.

Obecna starosta Lidia Czechak odniosła się także do działalności starosty Bartosza Walczaka sprzed kilku lat, który reprezentował związaną z burmistrzem Ziemię Jarocińską, piastując najwyższy urząd w powiecie. „Należy podkreślić, że gminny program budowy mieszkań czynszowych przy ulicy Siedlemińskiej powstał w czasie, kiedy starostą jarocińskim był Bartosz Walczak, który wydawał też pozwolenia na budowę Mieszkań+ przy ulicy Siedlemińskiej. Nie podjął jednak w tamtym czasie działań w celu przebudowy drogi, która mu podlegała, najpierw należało zadbać o infrastrukturę drogową, a później o budowę mieszkań. Burmistrz Adam Pawlicki powinien zatem kierować zarzut bezczynności pod adresem innych osób” – czytamy.

Przedstawiciele zarządu powiatu poinformowali też, że została przygotowana dokumentacja budowy odcinka chodnika pomiędzy osiedlem Mieszkań+ a ul. Sadową. To odcinek ul. Siedlemińskiej. Dodatkowo w tym obszarze mają powstać dwa wyniesione przejścia dla pieszych oraz przystanek autobusowy z wiatą. W materiale wideo opublikowanym przez miasto burmistrz zapewnia, że gmina może partycypować w kosztach budowy chodnika i pokryć 50 proc. z nich. Zakład Usług Komunalnych należący do samorządu gminnego buduje oświetlenie uliczne wzdłuż tej drogi.

Na końcu pisma wystosowano też sugestię do burmistrza Pawlickiego, aby zajął się inwestycjami drogowymi niezrealizowanymi od co najmniej kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat. Władze powiatu miały na myśli m.in. ulice na osiedlu Ługi, na których mieszkańcy w okresie jesienno-zimowym brodzą w błocie. [WIĘCEJ NA TEN TEMAT W NASZYM MATERIALE] „Myślimy, że wielu mieszkańców chętniej podpisałoby się pod petycją budowy dróg, na które mieszkańcy czekają wiele lat i jak mówią „toną w błocie”, bo tam ani dróg, ani chodnika. Panie Burmistrzu, skoro Pan nie chce pomóc przez przejęcie tej drogi, niech chociaż Pan nam nie przeszkadza” – czytamy.

Ul. Siedlemińska od ul. Wrocławskiej w Jarocinie (DK15) do skrzyżowania z ul. Graniczną i Wybudowaną liczy 1,3 km.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick