DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Oszustwa i fake newsy? Policja i Ministerstwo Zdrowia ostrzegają

Natłok informacji oraz niekiedy panika wywołana wśród społeczeństwa to idealny moment dla oszustów, którzy wykorzystując ludzki strach, sprzedają „cudowne” tabletki, herbatki, a nawet amulety, które mają rzekomo ochronić nas przed koronawirusem. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa” – informuje policja.

CZYTAJ: 13 osób zostało wyleczonych. Specjaliści znaleźli też lek do walki z koronawirusem

Zarówno mundurowi, jak i media zalecają czerpanie informacji z oficjalnych stron internetowych Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Światowej Organizacji Zdrowia.

W obiegu są także tzw. fake newsy, czyli nieprawdziwe informacje, dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca czy nawołujące wprost do paniki. – Są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie – informuje insp. Mariusz Ciarka, oficer prasowy Komendy Głównej Policji.

Przed fake newsami ostrzega także Ministerstwo Zdrowia. Pojawiają się informacje, że resort planuje masowe szczepienia w związku z powiększającą się liczbą zakażonych osób na terenie kraju. Rozsyłane są wiadomości SMS, w których znajdują się linki do rzekomego logowania za obowiązkową opłatą. Kolejnym fake newsem jest informacja o tym, że Ministerstwo Zdrowia rozsyła wiadomości tekstowe o organizowaniu wsparcia żywieniowego.

CZYTAJ: Od poniedziałku urzędy będą pracować inaczej

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz