13 osób zostało wyleczonych. Specjaliści znaleźli też lek do walki z koronawirusem

0
Ogólnopolskie media kilka razy dziennie informują o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Niestety, docierają także informacje o śmierci niektórych pacjentów. Ministerstwo Zdrowia powiadomiło o 111 potwierdzonych przypadkach. Jednak są i pozytywne doniesienia. 13 osób zostało wyleczonych! Dobre informacje płyną ze świata medycyny. Znaleziono lek, który wspomaga leczenie zakażenia wirusem.

Niedzielny poranek przyniósł informacje o 111 osobach, których przebadane próbki dały wynik pozytywny. Do tej pory zmarły w Polsce trzy osoby: to 57-letnia pacjentka z Poznania, 73-latek z Wrocławia oraz 66-letni mężczyzna z Lublina. Wszyscy oprócz koronawirusa mieli choroby współistniejące.

Ale w lawinie negatywnych informacji są także te dobre. 13 osób w kraju zostało całkowicie wyleczonych. Do tej pory lekarze leczyli chorych pacjentów jedynie objawowo. Leczyli infekcje dróg oddechowych, hamowali ciężkie zapalenia płuc, zbijali temperaturę. Naukowcy z Qingdao University oraz Qingdao Municipal Hospital odkryli, że związek o nazwie Chlorochina wspomaga leczenie zakażonych. W badaniach wzięło udział 100 pacjentów w 10 różnych szpitalach. Codziennie otrzymywali oni 500 g leku i okazało się, że hamuje on rozwijanie się zapalenia płuc i znacznie skraca przebieg choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirus SARS-CoV-2.

CZYTAJ: TYLKO U NAS! Kwarantanna od środka. Relacja mieszkańca powiatu ostrowskiego

Lek otrzymał także pozytywną opinię Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. „Dnia 13 marca 2020 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał decyzję  w sprawie zmiany do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego Arechin (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki, polegającą na dodaniu nowego wskazania terapeutycznego: „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Specjaliści podkreślają jednak, że dużo elementów leczenia wymaga jeszcze udoskonalenia. Lek jest najbardziej skuteczny we wczesnych etapach choroby. Problem pojawia się wtedy, kiedy wirus SARS-CoV-2 doprowadzi do silnego zapalenia płuc. Chlorochina jest najbardziej skuteczna, kiedy zapalenie płuc jeszcze się nie pojawiło i występują jedynie początkowe objawy choroby.

Chlorochina (w Polsce występująca w produkcie leczniczym Arechin) to lek, który stosuje się w leczeniu m.in. malarii. Ma także działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Lek stosowany jest także przy reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz przy czerwonce i toczniu rumieniowatym.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick