Reorganizacja pracy urzędów z powodu koronawirusa

10
Fot. UM Ostrów
Ostrowskie urzędy wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Godziny przyjmowania mieszkańców zostaną skrócone, a pozostały czas urzędnicy przeznaczą na obsługę petentów telefonicznie bądź poprzez e-maile.

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim

Od poniedziałku 16 marca do środy 25 marca Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim będzie otwarty dla petentów od godz. 8.00 do 12.00. Od 12.00 do 16.00 urzędnicy będą pracować normalnie i w tym czasie skupią się na obsłudze telefonicznej mieszkańców bądź odpowiadając na maile petentów.

W Referacie Obsługi Mieszkańca (na parterze) wydzielono specjalną strefę klienta, która jest oddalona od stanowisk pracowników obsługujących. Ta grupa urzędników została wyposażona w maseczki, rękawiczki, preparaty do dezynfekcji rąk i blatów. „Obsługa podatków oraz spraw związanych z odpadami zostały przesunięte na parter. Działania te ograniczyć mają poruszanie się mieszkańców po innych piętrach urzędu i kontakt z pracownikami UM” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez magistrat.

Pozostałe sprawy są obsługiwane jedynie w czterech punktach:

 • parter – odpisy aktów urodzenia i zgonów,
 • I piętro – ewidencja działalności gospodarczej, meldunki, dowody osobiste, urodzenia i zgony,
 • II piętro – sprawy Wydziału Administracji Przestrzennej (w jednym punkcie przyjmowani są wszyscy klienci).

Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim

Podobne działania podjęli urzędnicy starostwa, którzy także planują ograniczyć przyjmowanie interesantów, a to wiąże się ze zmianą godzin pracy tych placówek. „Starostwo Powiatowe będzie pracować od 8.00 do 12.00, z wyjątkiem Referatu Rejestracji Pojazdów, który będzie czynny od 7.00 do 12.00. W godz. od 12.00 do 16.00 kontakt z urzędem będzie możliwy poprzez pocztę elektroniczną oraz ePUAP, a także telefonicznie pod numerem telefonu: (62) 737 84 00 (centrala), (62) 737 84 02 (sekretariat starosty) lub pod pozostałymi dostępnymi numerami znajdującymi się w zakładce „Kontakt” na stronie powiat-ostrowski.pl.

Gmina Ostrów Wielkopolski

Zmiany w funkcjonowaniu urzędu od poniedziałku 16 marca ogłosiła także Gmina Ostrów Wielkopolski. „Urząd będzie czynny w godz. od 9.00 do 12.00. Do godz. 15.30 można załatwiać sprawy telefonicznie lub mailowo: tel. (62) 734 62 00 (kancelaria), mail: kancelaria@ostrowwielkopolski.pl” – informują urzędnicy.

Pełna lista numerów kontaktowych jest dostępna na stronie urzędu pod tym adresem. Wszystkie sprawy będą załatwiane wyłącznie na parterze budynku. Do dyspozycji mieszkańców będą: biuro dowodów osobistych, biuro podawcze, kasa, biuro gospodarki odpadami, podatki.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

 1. Czy skrócenie czasu pracy urzędów ma służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców? Podejrzewam że petenci i tak będą przychodzić do urzędu, tylko że na załatwienie spraw będą mieli cztery godziny a nie osiem. Tak więc będzie większe zagęszczenie ludzi i większe prawdopodobieństwo zarażenia wirusem. Decyzja chyba nie przemyślana, a na pewno utrudni życie mieszkańcom.

 2. tego nie rozumiem – piekarnie , sklepy , przychodnie , lekarze i wielu , wielu innych ciężko pracuje czasem ciężej niż normalnie – a urzędasy dupy wtroki i do domu wcześniej – i to za nasze pieniądze – zamiast oni dla nas to my dla nich coś tu jest na głowie postawione !!!!!

  • Czytaj że zrozumieniem czy tam jest napisane coś że wcześniej do domu? Normalnie pracują tylko ludzi z zewnarz będą obsługiwać do 12 a nie żeby się kręcili przez cały dzień. Jak masz pisać głupoty to przeczytaj tekst z 5 razy to może wtedy zrozumiesz o co chodzi.

 3. Ludzie czy do Was nie dociera że trzeba ograniczyć do maximum kontakty, wyjścia spotkania…, co się musi stać eby jeden z drugim to zrozumiał.

 4. Przychodzą ludzie do urzędów, często ze sprawami które mogą poczekać. Jeśli ktoś byłby zarażony naraża pracowników, pracownicy swoje rodziny i łańcuszek zaczyna się poszerzać w zastrasząjacm tempie jak na nasze małe miasto. Najgorsze jest to, że często akurat teraz mieszkańcy miasta przyjeżdzają zza granicy i biegną załatwić urzędowe sprawy co bardzo dobrze widać choćby przed biurem meldunkowym. Dlatego, żeby nie powtórzyć tragedii z jaką borykają się Włochy pomyślmy za nim się gdzieś udamy czy naprawde jest to konieczne.

 5. Decyzje spóźnione o kilka tygodni. Zamknięte granice i odwołane loty (zwłaszcza z Włoch) powinny być już dawno, kiedy było wiadomo, że epidemia rozprzestrzenia się w Europie Zachodniej. Teraz jest już za póżno, bo wirus rozprzestrzenia się po kraju i żadne decyzje administracyjne przed nim nie uchronią, a jedynie mogą ograniczyć jego skalę.
  Rząd też kłamie, gdy mówi, że żywności nie zabraknie. A jednak w wielu sklepach nie ma już mięsa, mielonego czy makaronów. Może jest gdzieś w magazynach, ale co z tego, skoro nie ma go w sklepach i tu go brakuje.

  • To tak też nie jest z tego co mi wiadomo to te kasjerki praktycznie cały czas siedzą na kasie nie mają nawet chwili wyjść na przerwę. I poprostu jak ludzie wykupują ten towar to one nie nadążają wykładać jak tyle ich siedzi w kasie bo tyle ludzi robi zapasy. I niestety często jets tak że dopiero ten towar wykładają jak zamkną sklep żeby przygotować towar ma rano.

 6. To tak też nie jest z tego co mi wiadomo to te kasjerki praktycznie cały czas siedzą na kasie nie mają nawet chwili wyjść na przerwę. I poprostu jak ludzie wykupują ten towar to one nie nadążają wykładać jak tyle ich siedzi w kasie bo tyle ludzi robi zapasy. I niestety często jets tak że dopiero ten towar wykładają jak zamkną sklep żeby przygotować towar ma rano.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick