Ostrowianka kuratorką poznańskiej wystawy Vilhelma Hammershøia

0
screen z materiału wideo Muzeum Narodowego w Poznaniu/ źródło: youtube.com/Muzeum Narodowe w Poznaniu
Być może nie wszysycy wiedzą, że to właśnie ostrowianka Martyna Łukasiewicz odpowiada za sprowadzenie do poznańskiego Muzeum Narodowego wystawy "Światło i cisza" Vilhelma Hammershøia. Jest to pierwsza wystawa w Polsce jednego z najważniejszych duńskich artystów przełomu XIX i XX wieku. Obrazy można podziwiać w stolicy Wielkopolski do 23 stycznia.

Martyna Łukasiewicz pochodzi z Ostrowa Wielkopolskiego, a na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Trzy lata przygotowywała wystawę pt. „Światło i cisza” Vilhelma Hammershøia, którą od kilkunastu dni można podziwiać w stolicy Wielkopolski. – Marzenie o wystawie miał już poprzedni dyrektor muzeum. Jednak to właśnie ja dostałam zielone światło, by ją zorgaznizować. Zostałam kuratorką wystawy i napisałam jej scenariusz – mówi Martyna Łukasiewicz.

Dzieła sztuki sprowadzone zostały z wiodących muzeów w Europie, a także na świecie. Łącznie w poznańskim muzeum można podziwiać 45 prac pochodzących ze Skandynawii, a także z Tokio, Paryża czy Londynu. – Pokazujemy jedne z najbardziej znanych, najważniejszych dzieł Hammershøia. Są to w większości obrazy pokazujące wnętrza, ale też niezwykłe krajobrazy oraz nietuzinkowe akty i prace na papierze – informuje kuratorka wystawy. 

Vilhelm Hammershøi urodził się 15 maja 1864 roku w Kopenhadze. Charakterystyczne w jego obrazach są stonowane barwy. Przważają szarości, biele, nienasycone żółcie i błękity. – Hammershøi to jeden z najważniejszych europejskich artystów przełomu XIX i XX wieku. W swoich obrazach, w bardzo realistyczny sposób, pokazywał światło. Malował je też tak, że są one cały czas aktualne – tłumaczy Matyna Łukasiewicz.

Wystawa „Światło i cisza” będzie dostępna dla odwiedzających Muzeum Narodowe w Poznaniu do 23 stycznia 2022 roku.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick